Connect with us

FINANSIJE

ECB počela kupovinu obveznica preduzeća, moguća kupovina i “palih anđela”

SVIJET – Evropska centralna banka je u srijedu, kako je i obećala, počela sa otkupom korporativnih obveznica kako bi ubrzala privredni rast i podstakla inflaciju u evrozoni.
Sa negativnim kamatama i ogromnim količinama svježeg novca ECB će istisnuti bankarske posrednike i finansijska preduzeća tako što to će kupovati dužničke hartije direktno od kompanija ili na tržištu obveznica, piše France press.

Objavljeno

 

 

Predsednik ECB-a Mario Draghi se nada da će ovim potezima doprinjeti naporima da se oživi slaba privredna aktivnost u 19 država evrozone, u kojoj mnoge članice nisu ispunile zacrtane ciljeve.

Bilo koja kompanija koja ima sjedište ili ogranak u evrozoni s visokim kreditnim rejtingom moći će da koristi ECB kao izvor jeftinog finansiranja, uključujuci i auto kompanije, farmaceutske firme i avio-prevoznike.

Osim u kupovanje državnih obveznica, ECB će ubuduće svakog mjeseca usmjeravati milijarde evra i u kupovine dužničkih hartija koje izdaju nefinancijske korporacije, nadajući se da će kompanije usmjeriti novac u investicije, čime bi se stimulisao rast, otvorila nova radna mesta i podigle cijene.

Spor privredni rast evrozone i deflacija prete silaznom spiralom pada cijena i plata. Cilj ECB je da inflaciju vrati do nivoa ili blizu 2 odsto, nivo koji se smatra zdravim rastom.

U okviru takozvanog programa kupovine korporativnog sektora (CSPP), ECB će kupovati korporativne obveznice s investicionim rejtingom denominovane u evrima, koje dospjevaju u roku od šest mjeseci do 30 godina.

Kupovine će se obavljati preko centralnih banaka u Belgiji, Finskoj, Francuskoj, Nemačkoj, Italiji i Španiji, Ovih šest nacionalnih centralnih banaka će nedjeljno objavljivati listu obveznica koje drže, počevši s ponedjeljkom, 18. jula, bez navođenja tačnog iznosa njihovog portfolia.

ECB je saopštila da neće kupovati obveznice izdate od strane banaka ili filijala banaka, ali će kupovati obveznice, na primer, automobilske kompanije Volkswagena, koji ima “internu banku”.

Centralna banka evrozone je takođe navela da će biti moguća i kupovina obveznica, čak i kada rejting firme padne ispod investicionog nivoa, takozvani “pali anđeli”.

Tržište za korporativne obveznice manje je od onog za državne obveznice ili akcije, a evropske kompanije radije nabavljaju novac bankarskim kreditima nego obveznicama, podseća francuska agencija.

Kako bi podstakla kreditiranje u bloku, ECB je prvo stavila neviđenu količinu jeftinih zajmova na raspolaganje bankama pod uslovom da ih odobravaju kao kredit za privredu i i domaćiunstva.

Banka je zatim krenula s programom velike kupovine aktiva, poznatog kao kvantitativno labavljenje, ili QE.

Tu šemu je poboljšala povećanjem sredstava sa 60 milijardi na 80 milijardi evra mjesečno, do marta 2017. godine, pri čemu je dio dodatnog novca banka opredjelila za nove kupovine korporativnih obveznica.

Izvor:Gdeinvestirati

Nastavite čitati

FINANSIJE

Prosječna plata u Republici Srpskoj u martu iznosila 1.258 KM

Objavljeno

 

Prosječna neto plata u Republici Srpskoj isplaćena u martu iznosila je 1.258 KM i veća je za dvije KM u odnosu na prosječnu neto platu isplaćenu u februaru, saopšteno je iz Saveza sindikata RS.

Najveća prosječna plata u Republici Srpskoj u martu isplaćena je u oblasti finansijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja 1.643 KM, a najniža u građevinarstvu 926 KM, navodi se u saopštenju.

Niske prosječne plate u martu primili su radnici zaposleni u oblasti saobraćaja i skladištenja 979 KM, te djelatnosti pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane, hotelijerstvo i ugostiteljstvo 994 KM.

Sindikalna potrošačka korpa za mart iznosi 2.443 KM i prosječna plata je pokriva sa 51,48 odsto

U saopštenju se dodaje da sindikalna potrošačka korpa sadrži troškove za prehranu, stanovanje i komunalne usluge, tekuće održavanje domaćinstva, odjeću i obuću, higijenu i njegu zdravlja, prevoz, obrazovanje i kulturu.

Porodice u Republici Srpskoj su najviše novca trošile na prehranu 1.094 KM, za stanovanje i komunalne usluge 620 KM, prevoz 225 KM, tekuće održavanje domaćinstva 130 KM, dok je nabavka obuće i odjeće koštala 181 KM.

Nastavite čitati

FINANSIJE

Devizne rezerve na kraju oktobra manje za skoro 260 miliona KM

Objavljeno

 

Devizne rezerve Centralne banke BiH na kraju oktobra iznosile su 16,26 milijardi KM i manje su za 259,3 miliona KM u odnosu na prethodni mjesec ili 1,6 posto.
Devizne rezerve na godišnjem nivou veće su za 212,2 miliona KM ili 1,3 posto, objavila je Centralna banka. (više…)

Nastavite čitati

FINANSIJE

Centralna banka BiH donijela izmjenu Odluke o utvrđivanju i održavanju obaveznih rezervi

Objavljeno

 

Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) donijela je Odluku o izmjeni Odluke o utvrđivanju i održavanju obaveznih rezervi i utvrđivanju naknade na iznos rezerve, s ciljem usklađivanja sa politikom Evropske centralne banke (ECB) i ublažavanja uticaja rasta referentne kamatne stope ECB-a na poslovanje banaka u BiH. (više…)

Nastavite čitati

U trendu

© 2023 Privrednik. Sva prava zadržana. Developed by adsoft.