PROIZVODI/USLUGE
Sir bez mlijeka, sokovi bez voća, salame bez mesa
REGION – Na tržištu sve više namirnica pod imenom „mješovita hrana“ kojima se obmanjuju potrošači. „Feta“ od masti i vode, sokovi bez voća i salame koje mirišu na meso
Trikovi sa prodajom prehrambenih proizvoda, koji nas u startu asociraju na slične brendirane i veoma tražene artikle, sve su češći. Tržište je preplavljeno obmanjujućim namirnicama, koje po svom sastavu i kvalitetu nisu ni blizu svom skupljem „parnjaku“. Tako imamo sireve koji samo liče na sireve, jer mleka imaju u promilima, voćne sokove bez voća, salame koje samo mirišu na meso….
U mljekarskoj proizvodnji, recimo, sve češće nude razne varijacije sira fete, koje dosta odstupaju od prvobitne i prave recepture. Doduše izmjenili su ime, pa ga neki zovu „fetiko“, „fetino“ i sl.
Na udaru su gotovo svi proizvodi, a posebno slani i slatki namazi, konzerve, sokovi, med, pa čak i neki mesni delikatesi… Školski primjer te prevare svakako je „sir“ sa viškom biljnih masti i vode, upakovan u proizvod pod poznatim i omiljenim brendom fete, samo nešto izmjenjenog imena, prodaju u većini trgovina. Istina, po upola nižoj cijeni, ali, kupci su obmanuti i ne dobijaju proizvod za koji misle da su dali novac.
– Neobavješten kupac nije ni slutio šta je unutra ubačeno, ali onim pažljivijim zapadne za oko da je to mast ili neka druga hemija upakovana u ambalažu sa nazivom koji liči feta siru – podijelio je svoje iskustvo Beograđanin B. S. na društvenim mrežama.
– Navedeni obmanjujući proizvod kupljen je u jednoj od prodavnica u Beogradu. Na ambalaži piše „Fetiko“ i to jasno navodi potrošača da je u pitanju feta sir, i takođe je logično da je proizvođač dao svoj upečatljivi naziv feta siru.
Naravno kada se pročita deklaracija piše da je u pitanju „mješovita hrana sa sadržajem proizvoda od mlijeka i biljnih masti“! Kakav je to mješovit proizvod i kakve to veze ima sa sirom? Ta mješovita hrana sadrži 66 odsto vode, biljne masti 16 odsto, obrano mlijeko u prahu 12 odsto, mliječni protein 4 odsto, kuhinjsku so, E471, konzervans E202, sirnu kulturu i sirilo…
– Kada se sve to analizira nije jasno ko je mogao takvom proizvodu, ako se tako može nazvati, dodijeliti oznaku (*RS 20745*) i dozvoliti trovanje naroda, plus obmanu, jer je naziv proizvoda obmanjujući, a deklaracija nejasna – navode na „Tviteru“.
– Objašnjenje da je dodavanje aditiva u ove proizvode u granicama normale i dozvoljenim količinama, kao u EU, ne pije vodu.
Za sir od biljnih masti i sve ostale proizvode koji samo pakovanjem podsjećaju na originalni proizvod, niko nije kažnjen. Njihove cijene su najčešće znatno povoljnije, pa su zato često u korpama potrošača. A niže cijene mogu da postignu samo nekvalitetnim sirovinama i kratkim ubrzanim rokom proizvodnje.
– Ne može biti sira bez bar pet do šest litara kravljeg ili najmanje tri litra ovčijeg mlijeka – kaže Branislav Spasov, poljoprivrednik sa Stare planine. Ide i so i sirilo. Ovčiji je od 500 do 600 dinara, a kravlji 400 dinara. A za stari punomasni prevreli sir potrebno je vrijeme. Sve ispod ovih cijena nije sir, već neke mješavine ili ostaci od sira.
DžEP DIKTIRA KVALITET
Udruženja potrošača vjeruju da domaćim kupcima nije dostupan vrhunski kvalitet. Dok god kvalitet proizvoda odgovara deklaraciji i ne sadrži štetne materije, nije problem.
– Postoje različiti nivoi kvaliteta, što se vidi i iz deklaracija proizvoda – kaže za naš list Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta potrošača. – Proizvođači sve češće prilagođavaju sastav proizvoda manje platežnom tržištu. Tako se ponude namirnica razlikuju, zavisno od lokacije, mjesta stanovanja, standarda… Prije svega, kupovna moć određuje šta će se prodavati na rafovima. Svakom proizvođaču, koji želi da opstane na tržištu, bitno je da prodajnom cijenom pokrije troškove. Ipak, da bismo znali šta jedemo, neophodne su nezavisne, uporedne superanalize kvaliteta hrane i uzimanje uzoraka pod šifrom. Samo tako može da se prikaže pravo stanje na tržištu.
MjEŠOVITO NIJE MLIJEČNO
Mješoviti proizvodi od proteina mlijeka i biljnih masti, i ne mogu se stavljati u promet kao proizvodi od mlijeka, niti mogu nositi naziv proizvoda od mlijeka već se samo mogu naći pod određenim komercijalnim imenom, sa jasnom naznakom njihove prirode i porijekla, kažu za „Novosti“ u Ministarstvu poljoprivrede Srbije.
– Isto važi i za ostale mješovite proizvode, odnosno hranu koja u sebi sadrži sastojke koji nisu životinjskog porijekla, a služe za supstituciju istih u gotovom proizvodu – dodaju u tom ministarstvu.
U proteklih godinu dana poljoprivredna inspekcija je uzela 216 uzoraka prehrambenih proizvoda biljnog porekla. U 12 slučajeva nije odgovarala deklaracija (ulje, kukuruzno brašno, konzervisano povrće, konditori, sokovi, hljeb i kafa). U 2016. godini tokom 710 kontrola u toku kojih je kontrolisano i deklarisanje, u 69 slučajeva je utvrđena određena nepravilnost po ovom pitanju.
Izvor: Večernje novosti
PROIZVODI/USLUGE
Otvoren savremeni Tropic market i u Čelincu
Domaći trgovački lanac Tropic danas je u Čelincu, na adresi Kralja Petra Prvog 2, u 9:00 časova otvorio 64 poslovnu jedinicu. (više…)
PRIVREDA
Melanija Tramp će ponovo zablistati u Beminim papučma
Fabrika obuće Bema iz Banjaluke poslala je danas prvoj dami SAD Melaniji Tramp na poklon unikatne papuče, kao znak podrške za još jedan mandat njenom suprugu Donaldu Trampu u Bijeloj kući. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca