TRŽIŠTA
Rusi spremaju bum: Nakon 2020. kroz Ukrajinu
LONDON – Novi gasovod koji će dopremati gas sa ruskih arktičkih polja do Njemačke povećaće udio Rusije na evropskom tržištu gasa uprkos konkurenciji u vidu Katara i SAD.
Tako će se smanjiti i protok gasa kroz Ukrajinu, saopštila je ruska gasna kompanija Gasprom.
Generalni direktor Gasproma Aleksej Miler je u intervju za Rojters rekao da će isporuke preko Ukrajine pasti nakon 2020. godine, ali se neće u potpunosti prekinuti kada Gasprom otvori gasovod ispod Baltičkog mora.
Gasprom trenutno zadovoljava trećinu evropskih potreba za gasom.
“Trenutno u 2017. godini, pobijamo naše rekorde iz 2016. godine za oko deset odsto, tako da možemo očekivati nove rekorde u ovoj godini i rast Gaspromovog tržišnog udjela u Evropi”, rekao je Miler u telefonskom razgovoru za britansku agenciju.
Gasprom je prodao rekordnih 179 milijardi kubnih metara gasa Evropi u 2016. godini, zahvaljujući hladnom vremenu na starom kontinentu.
U tekućoj godini, kupci potražuju još više gasa a Gasprom vjeruje da će u narednih 15 godina moći da obezbjedi Evropi još 100 milijardi kubnih metara gasa godišnje, koji će kontinentu biti potreban do 2035. godine jer domaća proizvodnja pada.
“Pad proizvodnje gasa u Sjevernom moru, kao i u drugim članicama Evropske unije, postaje veoma važan faktor. Imajući to u vidu, tržišni udio Rusije će rasti”, ocjenio je Miler.
Zapadni partneri Gasproma su u ponedjeljak potvrdili da će obezbjediti polovinu od ukupno 9,5 milijardi evra sredstava za finansiranje izgradnje gasovoda Sjeverni tok 2, čime je, kako navodi Rojters, otklonjena posljednja velika prepreka za ostvarivanje ruskog plana o dopremanju većih količina gasa do Evrope poslije 2019. godine.
Evropska unija je, međutim, tražila da se smanji zavisnost od Rusije poslije gasnog spora između Moskve i Kijeva oko cijena isporuka, što je u nekoliko navrata dovelo do ozbiljnih prekida u isporukama.
“Evropa može da dobija gas sa raznih strana, s obzirom na njena ulaganja u terminale za tečni prirodni gas, ali gasovod je i dalje jeftinija varijanta”, kazao je Miler.
Izvor: Tanjug
TRŽIŠTA
Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU
Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)
ANALIZE
Suzbijanje cijena glavni zadatak
Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca