INVESTICIJE
Na Jahorinu stigla 24 dodatna topa za snijeg i 40 lansera

PALE – Ljetna sezona na olimpijskoj ljepotici Jahorini je u punom jeku. Brojni gosti, turisti, izletnici koji su, svako za sebe, na njoj našli zanimljive i odgovarajuće sadržaje, dokazuju da je ova planina itekako atraktivna i van skijaške sezone i da pruža brojne ljetne radosti, te odlične uslove za svima prijeko potrebni ljetni godišnji odmor. Također, napori uprave OC Jahorina da planina „živi“ svih 365 dana u godini pokazuju odlične rezultate.
„Ljetna sezona je počela 29. juna i simbolično smo je otvorili ‘Festivalom 365’. Pored jako uspješne zimske sezone, sebi smo zadali još veće ciljeve tokom ljeta. Ono što ja mogu reći jeste da je planina mnogo ljepša ljeti, i zbog toga treba doći i osjetiti pravu planinu i sve njene ljepote. Jahorina ide uzlaznom putanjom, dosta se gradi novih zgrada, što je, također, rezultat našeg rada. Investitori su se odlučili da dođu na Jahorinu i baš ovdje ulože novac, a dobar pokazatelj uspjeha na kraju sezone je i cijena nekretnina koja je skočila za tri puta, što je neki krajnji parametar kako neki ski centar radi. Zimska sezona je bila odlična, a trudićemo se da i ljetna bude najbolja i najuspješnija do sada. Zbog toga imamo planirane događaje i manifestacije tokom cijelog ljeta. Šestosjed će raditi cijelo vrijeme, kako bi naši gosti imali priliku za panoramsku vožnju žičarom, te da se biciklom popnu na vrh i opet spuštaju, organizuju šetnje… Nudimo vožnju tjubingom na poligonu na Poljicama, što je dobra ljetna atrakcija. Pored nekih naših sadržaja ispred hotela Bistrica, poput fudbalskog i košarkaškog terena, što je odlično za kampove, hotelijeri nude svoje sadržaje“, kaže generalni direktor OC Jahorina Dejan Ljevanić.
I, zaista, „živo“ je na Jahorini ovih dana. Neki su odlučili cijeli odmor provesti na olimpijskoj ljepotici, dok drugi nekoliko dana odmora, ili, pak, vikend žele uživati u prirodi, na svježem zraku i u opuštenim šetnjama. Ono što je svakako primamljivo jesu specijalni i prihvatljivi paketi i ponude, kakve, recimo, nudi hotel Lavina tokom ljeta, gdje za manju cijenu nekoliko dana možete uživati u raznolikim sadržajima i blagodetima planine. Odlična gastro ponuda, živa svirka u klubu, korištenje bicikala za vožnju po prirodi, wellness centar i bazen, a za ljubitelje adrenalina tu je i uzbudljiva vožnja kvadovima, samo su neki od razloga zašto posjetiti ovaj hotel tokom toplijih mjeseci.
„Jahorina nudi odlične pakete za svakog gosta, i one koji žele miran, ali i druge koji žele aktivan odmor. Sezonu je dočekala spremna, a uz veliki broj gostiju u hotelima, prisutan je i veliki broj sportista na pripremama. Prezentirali smo Jahorinu na najbolji mogući način. Ovdje su snimane emisije koje su dosta gledane, radili smo koncerte, konferencije… Planina zaista ‘živi’ cijelog ljeta, dok paralelno radimo na pripremi staza i sistema za vještačko osnježavanje za zimsku sezonu. Do sada je iskopano preko 5.000 m cjevovoda za sistem za vještačko osnježavanje, radovi idu dobro uz povoljne vremenske prilike. Imat ćemo dodatna 24 topa i 40 lansera, koji su već dopremljeni na Jahorinu. Sistemom za osnježavanje bit će pokriveno novih 6.5 kilometara staza, i bit će uvezana čitava planina od Poljica do Prače. Svi gosti i skijaši koji već sada planiraju booking znaju da Jahorina više nikada neće imati problem sa skijanjem. Kada odluče da bookiraju baš Jahorinu, oni znaju sto posto da neće imati problema oko skijanja. To je ono što daje sigurnost i skijašima i investitorima koji se odluče na gradnju hotela, da njihov izbor bude baš naša planina“, ističe Ljevanić.
Cilj OC Jahorina, ali i svakog skijaškog centra jeste da godišnje radi minimum 120 dana skijaške sezone. Kako poručuju iz uprave OC trudit će se da to bude i više, kako vremenske prilike budu dozvoljavale. Naime, sistem za osnježavanje omogućava da sezona počne što ranije, kada su skijaši željni skijanja, te da traje što duže.
„Naše iskustvo pokazuje da i kada ima prirodnog snijega, vještački snijeg treba praviti tokom cijele sezone i kada nema potrebe, jer je skijanje mnogo ljepše kada se taj snijeg pomiješa sa prirodnim. Jahorinu vraćamo svim ljubiteljima ove planine i samo ističemo ono što ona ima, a ima puno potencijala i mislim da je lider u regionu. Ima neke strateške prednosti u odnosu na ostale ski centre u regionu, prvenstveno prelijepu planinu, međunarodni aerodrom i veliki grad u blizini, odlične hotele, prateće sadržaje, ali i ozbiljnu podršku ljudi. Imamo odličan paket koji samo treba da predočimo ljudima, a oni te prednosti i kvalitet brzo prepoznaju. Jahorinu vidim kao lidera i ogromnu priliku za posao ljudima, zamajac turističke potrošnje i privrede koji može da uposli čitav ovaj region. Jahorina je šansa za ovaj dio BiH i Republike Srpske. Sa sigurnošću koju daje osnježavanje svako dobija šansu u svom biznisu, od ski škola, ski rente, proizvođača hljeba, mesa, sira…., svi imaju šansu da se nadovežu na nas i da to prepoznaju, te da svi žive od Jahorine“, mišljenja je generalni direktor OC Jahorina.
Izvor: Akta.ba
FINANSIJE
Ulaganja u fondove i postupanje u vrijeme pada tržišta

Ulaganje u investicione fondove postalo je popularan način štednje i ostvarivanja prinosa za mnoge ulagače. Međutim, kao i svako ulaganje, i ono nosi određeni nivo rizika, naročito kada su u pitanju fondovi koji ulažu u akcije svjetskih kompanija.
U posljednje vrijeme svjedočimo padu vrijednosti na svjetskim berzama, što se direktno odrazilo i na vrijednost udjela u fondovima koji ulažu u akcije. Investitori koji su svoj novac uložili u ove fondove mogu trenutno vidjeti negativne prinose, što često izaziva zabrinutost i razmišljanje o povlačenju sredstava. Ipak, važno je razumjeti da su ovakve situacije sastavni dio tržišnih ciklusa.
Za razliku od fondova koji ulažu u akcije, obveznički fondovi ili alternativni fondovi, poput onih koji se bave davanjem zajmova nisu značajno pogođeni trenutnim tržišnim kretanjima. Njihovi prinosi su stabilniji jer se zasnivaju na prihodima od kamata i otplata zajmova, što ih čini manje volatilnim u ovakvim situacijama.
Šta učiniti kada tržište pada?
U ovakvim trenucima, najvažnije je ostati pribran i ne donositi ishitrene odluke. Tržišta imaju prirodan tok – nakon pada uglavnom slijedi oporavak, a istorija je više puta pokazala da su strpljivi investitori na kraju često nagrađeni.
Jedan od načina za ublažavanje rizika jeste diverzifikacija – odnosno raspodjela sredstava na više vrsta fondova, uključujući akcijske, obvezničke, mješovite i alternativne fondove. Na taj način se smanjuje zavisnost od jednog tržišta ili sektora, a portfelj postaje otporniji na negativne oscilacije.
Zaključak
Pad tržišta, iako može djelovati zabrinjavajuće, prirodan je dio investicionog procesa. Ulaganje treba posmatrati kao dugoročan cilj, a ne kao sredstvo za brzu zaradu. Ključ uspjeha leži u diverzifikaciji i strpljenju – dvije najvažnije strategije koje pomažu investitorima da izdrže turbulentna vremena i ostvare pozitivne rezultate na duže staze.
EKONOMIJA
“Fundamental” u Banjaluci: Narodne obveznice prilika za sigurno ulaganje

Odluka Vlade Republike Srpske o prvoj emisiji narodnih obveznica predstavlja kvalitetno i sigurno ulaganje, te priliku za privlačenje novih investitora na tržište kapitala, poruka je panelista i učesnika današnje investicione konferencije “Fundamental” u Banjaluci.
Predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti Srbije Marko Janković ocijenio je da narodne obveznice znače i sigurno ulaganje kada se rangiraju različiti rizici u investiranjima.
Janković je istakao da i Srbija razmišlja o narodnim obveznicama, kao i da Ministarstvo finansija analizira mogućnosti da se takve obveznice pojave na tržištu Srbije.
“Vidimo da su zemlje regiona već emitovale te vrste obveznica sa dobrim rezultatima”, rekao je Janković novinarima u Banjaluci.
On je naveo da Srbija ima usklađenu regulativu sa evropskim direktivama, kao i da se kontinuirano radi na inovacijama, kako bi tržište kapitala bilo u rangu sa evropskim.
Predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti Republike Srpske Ognjen Mihajlović naglasio je da su sve dosadašnje emisije obveznica bile prikazane na transparentan način, kao i da su građani koji su više upućeni i do sada kupovali obveznice.
Prema njegovim riječima, emisija narodnih obveznica je usmjerena na fizička lica, odnosno običnog građanina.
“Ovaj pilot projekat treba ljudima da približi i da im pokaže šta su štedne obveznice. Vjerujem da će ovaj projekat biti uspješan”, smatra Mihajlović.
On je naveo da će na današnjoj investicionoj konferenciji biti prezentovani određeni podaci o tržištu, te regulatorni okvir.
“Preživjeli smo transformaciju investicionih fondova, mijenjali smo zakone, omogućili nove proizvode i vjerujem da ćemo iduće godine usvojiti nove zakone koji bi u potpunosti bili usklađeni sa evropskim direktivama, te bi stvorili jednu investicionu situaciju koja obavezuje ovlaštene učesnike kako bi nadzor bio efikasniji”, pojasnio je Mihajlović.
On je rekao da je u planu novi zakon o tržištu kapitala, kao i priprema zakona o alternativnim fondovima.
Investiciona konferenciju “Fundamental” okupila je u Banjaluci oko 200 je učesnika iz Srbije, Hrvatske i BiH.
Svečanom otvaranju konferencije prisustvovali su srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović i ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić.
Investicionu konferenciju “Fundamental”, čiji je cilj promocija investiranja, organizuje Udruženje društava za upravljanje investicionim fondovima pri Privrednoj komori Republike Srpske.
Cvijanović: U institucijama Srpske uvijek ćete imati pouzdanog partnera
Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović istakla je na svečanom otvaranju investicione konferencije “Fundamental” u Banjaluci da je ovaj događaj snažan podsticaj za ekonomski napredak, inovacije i jačanje saradnje, te da će u institucijama Republike Srpske uvijek imati partnera.
Cvijanovićeva je izrazila nadu da će diskusije u okviru konferencije donijeti korisne zaključke koji će imati potencijal da doprinesu daljem razvoju tržišta kapitala i privrede u Republici Srpskoj.
“U institucijama naše Republike, koje su u u potpunosti posvećene realizaciji navedenih ciljeva, uvijek ćete imati iskrenog i pouzdanog partnera”, naglasila je Cvijanovićeva u obraćanju.
Ona je ocijenila da ovaj događaj nije samo prilika za razmjenu znanja i iskustava, već istovremeno i snažan podsticaj za ekonomski napredak, inovacije i jačanje saradnje u ovom dinamičnom i izazovnom okruženju.
“Uvijek sam srećna kada su Banjaluka i Republika Srpska domaćini ovako značajnih i dobro organizovanih manifestacija regionalnog karaktera, kao što je konferencija `Fundamental`”, zaključila je Cvijanovićeva.
Vučenović: Konkretno o investiranju i tržištu kapitala
Investiciona konferencija “Fundamental”, koja je danas otvorena u Banjaluci, daće mnoge odgovore na pitanja investiranja i tržišta kapitala u Republici Srpskoj, izjavio je izvršni direktor Društva za upravljanje investicionim fondovima Zoran Vučenović.
“Ovo je prva konferencija tržišta kapitala u Republici Srpskoj i očekujemo da će ona biti prvi korak u širem razvoju ovog tržišta”, rekao je Vučenović novinarima.
SRNA
INVESTICIJE
Eksproprijacija zemljišta za aerodrom u Trebinju biće završena 2025. godine

Eksproprijacija zemljišta za potrebe izgradnje aerodroma u Trebinju, biće završena 2025. godine, saopšteno je nakon sjednice Vlade Republike Srpske koja je održana u Banjaluci.
Vlada je na sjednici utvrdila Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o posebnom postupku eksproprijacije radi izgradnje aerodroma u Trebinju, po hitnom postupku, a zakon će, kako je navedeno, biti donesen iz razloga što postupci eksproprijacije u 2020. godini nisu ni mogli biti započeti zbog pandemije virusa korona.
– Odnosno, bili su usporeni zbog pandemije izazvane virusom kovid 19, te će se oni okončati u 2025. godini, a sve s ciljem izgradnje aerodroma i realizacije jednog ovakvog složenog projekta koji je od opšteg interesa za Republiku Srpsku – naglašeno je iz vladinog kabineta za odnose s javnošću.
-
NEKRETNINE1 godina prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
NOVOSTI9 meseci prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
EKOLOGIJA1 godina prije
Hoće li rudnik litijuma ugroziti stanovnike Tuzle?
-
BIZNIS1 godina prije
Telekom Srpske ili BH Telecom: Ko trenutno vrijedi više!?
-
PROMO1 godina prije
Savremeni pristup stomatologiji – TB Dent Trebinje
-
TEHNOLOGIJA1 godina prije
Miškovićev „Ananas“ ulazi na tržište BiH
-
GRAĐEVINARSTVO1 godina prije
Nijemci će graditi najveću zgradu u Republici Srpskoj
-
EKOLOGIJA1 godina prije
Šta će biti sa eksploatacijom litijuma u Loparama