TRŽIŠTA
Ključ u bravu zbog gužve na tržištu kredita
BANJALUKA – Bez dozvole za rad u Srpskoj od 2010. godine ostalo je šest mikrokreditnih organizacija (MKO) i to četiri na vlastiti zahtjev, a dvije zbog nemogućnosti daljeg poslovanja.
U Agenciji za bankarstvo RS kazali su da su dozvolu za rad oduzeli jednom mikrokreditnom društvu i pet mikrokredinih fondacija.
– Riječ je o banjalučkom mikrokreditnom društvu “Sinergija”, koje je bez dozvole za rad ostalo 2012. godine, te mikrokreditnim fondacijama “Mikrokredit” Srbac, “Alfa-Plus” Banjaluka, “Nova D” Bijeljina, “Mikro-Kredit Ofis” Šipovo, te bijeljinskoj mikrokreditnoj fondaciji “Prvi kapital”, koja je bez dozvole za rad ostala ove godine – kazali su u Agenciji za bankarstvo RS.
U Udruženju ekonomista RS “SWOT” ističu da je proteklih godina došlo do ekspanzije mikrokreditnih organizacija na tržištu jer veliki broj ljudi nije mogao da dobije kredit u bankama.
– Mikrokreditne organizacije davale su, a i dalje daju male pozajmice, često sa dvocifrenim kamatnim stopama. Tržište je na kraju pokazalo da mi ipak nemamo prostor za toliki broj mikrokreditnih organizacija. Odnosno tržište je postalo prezasićeno i jednostavno neki nisu mogli da izdrže tu utakmicu sa konkurencijom u mikrokreditnom sektoru. Zbog toga su pojedini bili prinuđeni da stave ključ u bravu, a tako će biti vjerovatno i u idućem periodu – stav je Udruženja ekonomista RS “SWOT”.
U izvještaju Agencije za bankarstvo RS navedeno je da je na kraju marta ove godine mikrokreditni sektor činilo 13 MKO, koje su poslovale preko 113 organizacionih dijelova. MKO su u prvom kvartalu ove godine u RS plasirale 8,3 miliona kredita i zaradile 2,6 miliona maraka. Kamatna stopa kod MKO tokom prvog kvartala dosezala je i do čak 42 odsto. Za kreditima mikrokreditnih organizacija uglavnom posežu građani i samostalni preduzetnici sa nižim prihodima, odnosno oni koji teže dobijaju kredite od banaka, jer nisu u mogućnosti da obezbijede zahtjevnu dokumentaciju i ispune strože uslove kreditiranja ili im je pak važnija brzina dobijanja novca, a ne koliko će ih to koštati.
Mikrokreditne organizacije koje su ostale bez dozvole:
MKO godina
MKD “Sinergija” Banjaluka 2012.
MKF “Mikrokredit” Srbac 2013.
MKF “Alfa-Plus” Banjaluka 2013.
MKF “Nova D” Bijeljina 2014.
MKF “Mikro-Kredit Ofis” Šipovo 2015.
MKF “Prvi kapital” Bijeljina 2018.
Izvor: Glas Srpske
TRŽIŠTA
Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU
Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)
ANALIZE
Suzbijanje cijena glavni zadatak
Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE11 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca