PRAVO
Nakon četiri godine papiri za stalni boravak u Njemačkoj

Novi njemački zakon o useljavanju stručne radne snage, odnosno zapošljavanju građana iz država izvan EU u toj zemlji, donosi nekoliko značajnih promjena.
Te promjene bi građanima Srbije mogle da olakšaju pronalaženje posla u najjačoj evropskoj ekonomiji. Kako se navodi na sajtu Vlade Njemačke, izraz „kvalifikovani radnik“ će se koristiti i za radnike sa visokom stručnom spremom i za radnike sa nižim stručnim kvalifikacijama, što će ovim drugima olakšati put do posla.
Novina je i to što će radnici ubuduće moći da uđu u Njemačku i prije nego što nađu posao, kao što je to do sada bio slučaj sa visokoobrazovanom radnom snagom, piše njemački „Velt“.
Novi zakon omogućava radnicima koji mogu da dokažu da imaju sredstava da se izdržavaju šest mjeseci i osnovno znanje njemačkog, da dobiju boravišnu dozvolu, a posao bi trebalo da pronađu tokom tih šest mjeseci da bi im boravišna dozvola bila produžena.
Novim zakonom se definiše i da u određenim okolnostima radnik može da stručnu spremu stečenu u zemlji iz koje dolazi dokaže nakon dolaska u Njemačku, što znači da kvalifikovani stranci mogu da uđu u zemlju, možda čak i počnu da rade, dok traje postupak priznavanja njihovih diploma i kvalifikacija.
Radnici će moći da se prijave za stalni boravak ukoliko četiri godine konstantno imaju boravišnu dozvolu, rade i plaćaju u penzioni sistem najmanje 48 mjeseci.
Značajna razlika u odnosu na dosadašnji zakon je to što njemački poslodavci više neće morati da dokazuju da za mjesto ponuđeno radniku imigrantu nije bilo moguće pronaći odgovarajućeg kandidata iz Njemačke ili EU.
Ovim zakonom se olakšava ostanak radnika u Njemačkoj radi doškolovanja i priznavanja stručnih i profesionalnih kvalifikacija.
Što se tiče tražilaca azila, zakon predviđa privremenu dozvolu boravka i rada u trajanju od dvije godine, što znači da ako tražilac azila ima posao dvije godine, ne smije biti protjeran iz Njemačke.
Zakon stupa na snagu od 1. januara 2020. godine, do kada će važiti postojeća regulativa o zapošljavanju radnika iz inostranstva, ali prethodno treba da dobije „zeleno svjetlo“ Bundestaga.
Izvor: B92
PRIVREDA
I radnici i poslodavci sve češće traže zaštitu svojih prava

U posljednje tri godine radnici i poslodavci u Republici Srpskoj više od 1.200 puta našli su se oči u oči u cilju zaštite radnih prava, a najčešći razlozi zbog kojih zaposleni traže reakciju nadležnih jesu nepoštovanje platnih obaveza. (više…)
PRAVO
Zeleno svjetlo za ukidanje akciza na gorivo

Ustavnopravna komisija Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH utvrdila je danas u Sarajevu da je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o akcizama u BiH, kojim je na pola godine predviđeno ukidanje akciza na naftne derivate, usaglašen sa Ustavom BiH i pravnim sistemom. (više…)
PRAVO
“Buk Bijelu” zakočili i stručni termini

Sud BiH nije presudio da je nelegalna Zajednička komisija za koncesije koja je formirana kako bi došli do rješenja u predmetu koji se tiče izgradnje hidroelektrane (HE) “Buk Bijela” na Drini kod Foče, ali su velike šanse da će blokade biti nastavljene, tvrdi za “Glas Srpske” predsjedavajući tog radnog tijela Milomir Amović. (više…)
-
NEKRETNINE1 godina prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
NOVOSTI8 meseci prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE1 godina prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
EKOLOGIJA1 godina prije
Hoće li rudnik litijuma ugroziti stanovnike Tuzle?
-
FINANSIJE1 godina prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca
-
BIZNIS1 godina prije
Ekonomski stručnjaci: Koje su najisplativije investicije u 2024.
-
BIZNIS1 godina prije
Telekom Srpske ili BH Telecom: Ko trenutno vrijedi više!?
-
BIZNIS1 godina prije
Vlada Srpske će sutra saopštiti iznos najniže plate