TRŽIŠTA
HT Eronet jedini u BiH ima Ericsson opremu za prelazak na 5G mrežu
Teško je dati odgovor kako će se okončati globalni megasukob između američke vlade i kineskog diva Huaweija, no ako se situacija bude zaoštravala oko uvođenja 5G tehnologije, onda će imati i golemog odraza na telekomunikacijsko tržište u Bosni i Hercegovini, piše Večernji list BiH.
Naime, dva mobilna operatora m:tel i BH Telecom koriste upravo prijenosnu tehnologiju kineskog proizvođača, dok je jedino mostarski telekom operator HT ERONET ostao vjeran Ericssonu s kojim decenijama sarađuje. Kako su potvrdili iz te kompanije na upit Večernjaka postoje li prijetnje za sigurnost korisnika, što je ključna poruka nakon poruka u telekomunikacijskome ratu, iz ERONET-a su naveli kako je ova kompanija uvođenjem 4G, odnosno opreme koja je i “5G ready”, sposobna za prelazak na petu generaciju mobilne telefonije.
„HT ERONET kontinuirano prati i ispunjava sve industrijske standarde u cilju zadovoljenja svih sigurnosnih aspekata, a sve kako bi naši korisnici imali najvišu razinu zaštite od potencijalnih sigurnosnih prijetnji“, naveli su iz HT-a Mostar.
Pri tome su objasnili kako su posvećeni da korisnicima zajamče uslugu na najvišoj razini. „Dobavljač i implementator HT-ove opreme u radijskoj pristupnoj mreži (4G oprema, koja je ujedno i „5G-ready“) jest Ericsson kao renomirani proizvođač opreme iz EU-a te zajednički poduzimamo sve aktivnosti kako bi korisnici usluga HT ERONETA imali najvišu kvalitetu usluge u tehničko-tehnološkom smislu, a s druge strane kako bi bili zadovoljeni najviši EU sigurnosni standardi, a pogotovo oni koji se tiču sigurnosti i privatnosti komunikacija“, navodi se u odgovoru iz ove kompanije.
Iz BH Telecoma i m:tela uopće nisu komentirali identično upućene upite. Uz Huawei prijenosnu opremu, korisnike jednako zanima i što će se događati s onima koji su kupili mobilne uređaje ove kompanije koji su posljednjih godina postali hit zbog visokih performansi, ali i razmjerno niskih cijena.
Google i njegova Play usluga pak su najavili da bi mogli zaustaviti pristup korisnicima Huawei mobilnih uređaja, ali i nadogradnju operativnog sistema Android koji pokreće najveći broj današnjih pametnih mobilnih uređaja. U ERONET-u nisu mogli odgovoriti na upit je li smanjeno zanimanje za Huawei mobilne uređaje.
„Naravno da jedan dio korisnika HT ERONET usluga posjeduje Huawei i Honor uređaje. Za sada ne bismo govorili o smanjenom zanimanju za Huawei uređaje, već bismo više govorili o pojačanim upitima u smislu dostupnosti Google usluga i ažuriranja Android OS-a“, naveli su iz ove tvrtke.
Pritom su objasnili da je službeni zastupnik tvrtke Huawei za područje BiH najavio nastavak pružanja sigurnosnih ažuriranja i usluga za sve postojeće Huawei i Honor pametne telefone i tablete, kako one koji su već prodani tako i za one uređaje koji su još na zalihama.
Izvor: Indikator.ba
TRŽIŠTA
Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU
Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)
ANALIZE
Suzbijanje cijena glavni zadatak
Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE11 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca