TEHNOLOGIJA
Apple iznenadio: Novi iPhone bolji ali i jeftiniji od prethodnika (foto, video)

Američki tehnološki gigant Apple predstavio je dva pametna telefona nove generacije: osnovni iPhone 11 i napredniji iPhone 11 Pro, koji će biti na raspolaganju u dvije različite veličine.
Sudeći po novinima telefoni nude značajna poboljšanja u odnosu na prethodnike. Nakon godina tradicionalnih i očekivanih poskupljenja, zanimljivo je da će iPhone 11 biti puno bolji i istovremeno jeftiniji od prošlogodišnjeg ekvivalenta, iPhone XR.
IPhone 11 zamjenjuje prošlogodišnji “početnički” iPhone XR, što je premium iPhone 11 Pro u dvije veličine, veći nosi ime iPhone 11 Pro Max, a nastavlja zbrku s imenima koja su prošle godine donijeli iPhone Xs i iPhone Xs Max.
Sve nove iPhone pokreće Appleov vlastiti A13 Bionic procesor, za koji Apple tvrdi da je daleko brži ne samo od čipa u prošlogodišnjim iPhoneima, već i od procesora na svim trenutno dostupnim pametnim telefonima. IPhone 11 ima novu dvostruku kameru sa širokokutnim objektivom, i 4K videozapise sa brzinom od 60 sličica u sekundi a takođe ima mogućnost snimanja prednjom kamerom, što je značajno poboljšanje u odnosu na prethodnika.
Međutim, braća iPhone 11 Pro još više fotografiraju sistemom s tri kamere, za koji Apple kaže da je jedan od najboljih, ako ne i najbolji na tržištu, a mogu ga koristiti i profesionalci na poslu, što je poduprto video zapisima filmskog kvaliteta.
Apple se pohvalio da su svi novi iPhone pametni telefoni napravljeni od recikliranih materijala, ističući ne samo aluminijum, od kojeg je izrađeno kućište, već prvenstveno sirovine za unutarnje komponente poput kobalta, čija je proizvodnja često povezana s nehumanim radnim uvjetima rudara.
Početna cijena iPhonea 11 biće 649 dolara, što je 50 dolara manje od prošlogodišnjeg iPhonea XR-a. Za iPhone 11 Pro, međutim, moraće se izdvojiti 999 dolara za manji model i 1.099 dolara za veći. Svi novi iPhone uređaji biće dostupni u tri konfiguracije u pogledu čuvanja podataka: 64 gigabajta, 256 gigabajta i 512 gigabajta.
Cijene za Evropu još nisu poznate, ali, kao što smo i navikli, vjerovatno će biti nešto više nego u SAD-u. Na primjer, cijena osnovnog modela iPhonea XR iznosila je 699 dolara u SAD-u prošle godine i 849 dolara u Evropi.
Apple će u SAD-u početi primati narudžbe za nove pametne telefone u petak, a prvi kupci će ih dobiti 20. septembra. Datum početka prodaje u Evropi još nije poznat.
Bankar.me
TEHNOLOGIJA
Izvoz IT sektora BiH premašio pola milijarde KM

Jedna od rijetkih djelatnosti u kojima BiH ostvaruje suficit u razmjeni sa svijetom je IT (informacione tehnologije) sektor, o čemu svjedoče podaci prema kojima je vrijednost izvoza kompjuterskih usluga lani premašila pola milijarde maraka, dok su u istom periodu strani stručnjaci domaćem tržištu prodali tek oko 51 milion KM svojih pametnih rješenja.
Centralna banka BiH u okviru procjena platnog bilansa na osnovu raspoloživih izvornih podataka vrši procjene uvoza i izvoza usluga i njihovih podkomponenti, između ostalog, i za telekomunikacijske, kompjuterske i informacijske usluge.
„Vrijednost izvoza kompjuterskih usluga u 2022. godini iznosila je 544,54 miliona KM, a u 2021. 396,67 miliona maraka. Kada je riječ o uvozu, BiH je lani uvezla kompjuterskih usluga u vrijednosti od 51,07 miliona maraka, a u 2021. 47,84 miliona KM“, istakli su u Centralnoj banci BiH i naglasili da ne raspolažu podacima o kojoj specifičnoj vrsti usluga se radi.
U Ministarstvu za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS kažu da je, kada je u pitanju izvoz, IT sektor najbrže rastuća industrija u Srpskoj.
„Najbrža stopa rasta izvoza je upravo u oblasti IT usluga iako vrijednost izvoza u toj grani nije najviša jer drugi sektori ostvaruju veće vrijednosti izvoza. Nažalost, IT sektor je nedovoljno razvijen u Srpskoj i BiH, ali postoji značajan potencijal razvoja te industrije na ukupni privredni rast. Istraživanja pokazuju da rast izdvajanja za IT industriju dovodi do rasta BDP-a od dva odsto“, rekao je pomoćnik ministra za informaciono društvo Denis Turkanović i dodao da dalji razvoj IT sektora zahtijeva i veća ulaganja u ljudske potencijale.
Da je manjak stručnog kadra prepreka za ozbiljniji razvoj IT sektora u Srpskoj i BiH, smatra i suvlasnik i tehnički direktor banjalučke kompanije “East Code” Saša Matić.
„Već sada našem tržištu nedostaje kvalitetnih, stručnih radnika, a plate senior programera idu i do pet, šest hiljada maraka. Ima dosta priučenih radnika i ko ima afiniteta, za godinu može postati solidan u ovom poslu, s tim da tehnologije toliko brzo napreduju i da, ako se dodatno ne usavršavaju i ne uče samostalno, ne mogu mnogo postići“, kazuje Matić i dodaje da su odlično poznavanje engleskog jezika i vješt rad na kompjuteru osnovne kvalifikacije koje moraju imati IT stručnjaci.
Prema podacima APIF-a, lani su u Srpskoj novoosnovana 53 poslovna subjekta u oblasti računarskog programiranja, a godinu ranije njih 38. Glas Srpske
TEHNOLOGIJA
Zaboravili ste lozinku svog Android telefona? Evo rješenja

Ako ste zaboravili lozinku za ulazak u svoj pametni telefon, nije sve izgubljeno. Postoji način da ga otključate. (više…)
-
PRIVREDA9 meseci prije
Cazin uspio očuvati proizvodnju mlijeka
-
ANALIZE2 sedmice prije
Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj
-
PRIVREDA12 meseci prije
Јesenja sjetva na nivou višegodišnjeg prosjeka
-
TRŽIŠTA1 godina prije
„Nezavisne“ istražuju: Ljetovanje u Hrvatskoj prži novčanik
-
TEHNOLOGIJA11 meseci prije
Mask počeo sa rezovima, trojici šefova Twittera već dao otkaz
-
TEHNOLOGIJA11 meseci prije
Zaboravili ste lozinku svog Android telefona? Evo rješenja
-
VIJESTI5 meseci prije
Međunarodni praznik rada – šta predstavlja i od kad se obilježava u BiH
-
BIZLIFE3 sedmice prije
Nepalcu je BiH obećana zemlja, većinu zarade šalje porodici