FINANSIJE
Moskva se usred američkih sankcija digla iz pepela i sada povlači svoj novac iz SAD

Rusija nastavlja da smanjuje svoja ulaganja u američke državne obveznice. Trenutno Moskva drži još samo 8,5 milijardi dolara, pokazuju podaci američkog Ministarstva finansija.
Od navedene sume 6,239 milijardi se nalazi u dugoročnim hartijama od vrednosti, a 2,262 u kratkoročnim. Ulaganja su smanjena sa 10,85 milijardi u junu na 8,5 milijardi dolara.
Moskva je osetno smanjila ulaganja u američki državni dug od aprila 2018. godine, dok je u septembru i oktobru zabeleženo neznatno povećanje, nakon čega je tendencija smanjenja nastavljena.
Rusija ne ulazi u top 30 najvećih držalaca američkog duga. Lideri na tom spisku već drugi mesec za redom su Japan (1,31 bilion dolara), Kina (1,31 bilion dolara) i Velika Britanija (334,7 milijardi dolara).
Za to vreme Rusija se okreće zlatu. Ruske zlatne rezerve porasle su na više od 100 milijardi dolara zahvaljujući rastućim cenama zlata i naporima rukovodstva zemlje, na čelu sa predsednikom Vladimirom Putinom, da poveća zalihe. Samo u junu, Rusija je dodala više od 18 tona plemenitog metala.
FINANSIJE
Prosječna plata u Republici Srpskoj u martu iznosila 1.258 KM

Prosječna neto plata u Republici Srpskoj isplaćena u martu iznosila je 1.258 KM i veća je za dvije KM u odnosu na prosječnu neto platu isplaćenu u februaru, saopšteno je iz Saveza sindikata RS.
Najveća prosječna plata u Republici Srpskoj u martu isplaćena je u oblasti finansijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja 1.643 KM, a najniža u građevinarstvu 926 KM, navodi se u saopštenju.
Niske prosječne plate u martu primili su radnici zaposleni u oblasti saobraćaja i skladištenja 979 KM, te djelatnosti pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane, hotelijerstvo i ugostiteljstvo 994 KM.
Sindikalna potrošačka korpa za mart iznosi 2.443 KM i prosječna plata je pokriva sa 51,48 odsto
U saopštenju se dodaje da sindikalna potrošačka korpa sadrži troškove za prehranu, stanovanje i komunalne usluge, tekuće održavanje domaćinstva, odjeću i obuću, higijenu i njegu zdravlja, prevoz, obrazovanje i kulturu.
Porodice u Republici Srpskoj su najviše novca trošile na prehranu 1.094 KM, za stanovanje i komunalne usluge 620 KM, prevoz 225 KM, tekuće održavanje domaćinstva 130 KM, dok je nabavka obuće i odjeće koštala 181 KM.
FINANSIJE
Devizne rezerve na kraju oktobra manje za skoro 260 miliona KM

Devizne rezerve Centralne banke BiH na kraju oktobra iznosile su 16,26 milijardi KM i manje su za 259,3 miliona KM u odnosu na prethodni mjesec ili 1,6 posto.
Devizne rezerve na godišnjem nivou veće su za 212,2 miliona KM ili 1,3 posto, objavila je Centralna banka. (više…)
FINANSIJE
Centralna banka BiH donijela izmjenu Odluke o utvrđivanju i održavanju obaveznih rezervi

Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) donijela je Odluku o izmjeni Odluke o utvrđivanju i održavanju obaveznih rezervi i utvrđivanju naknade na iznos rezerve, s ciljem usklađivanja sa politikom Evropske centralne banke (ECB) i ublažavanja uticaja rasta referentne kamatne stope ECB-a na poslovanje banaka u BiH. (više…)
-
PRIVREDA9 meseci prije
Cazin uspio očuvati proizvodnju mlijeka
-
ANALIZE2 sedmice prije
Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj
-
PRIVREDA12 meseci prije
Јesenja sjetva na nivou višegodišnjeg prosjeka
-
TRŽIŠTA1 godina prije
„Nezavisne“ istražuju: Ljetovanje u Hrvatskoj prži novčanik
-
TEHNOLOGIJA11 meseci prije
Mask počeo sa rezovima, trojici šefova Twittera već dao otkaz
-
TEHNOLOGIJA11 meseci prije
Zaboravili ste lozinku svog Android telefona? Evo rješenja
-
VIJESTI5 meseci prije
Međunarodni praznik rada – šta predstavlja i od kad se obilježava u BiH
-
BIZLIFE3 sedmice prije
Nepalcu je BiH obećana zemlja, većinu zarade šalje porodici