TRŽIŠTA
Azijska tržišta kapitala ojačala, Volstrit opet pao
Vrijednost akcija na Njujorškoj berzi je ponovo pala noćas, jer američki zakonodavci nisu uspjelli da postignu dogovor o ogromnom paketu fiskalnih podsticaja, vrijednom 2.000 milijardi dolara, kako bi ublažili udar korona virusa na ekonomiju.
Istovremeno, azijske berze su se oporavile usljed rasta optimizma među investitorima da će obećani paket neograničene finansijske pomoći Federalnih rezervi stabilizovati situaciju na tržištima kapitala.
Republikanci i demokrate u američkom Kongresu još uvijek pregovaraju o FED-ovom finansijskom prijedlogu pomoći, a akteri na tržištu su uvjereni da što se duže bude čekalo na dogovor u Vašingtonu to će veća biti šteta za ekonomiju, izvještava CNBC.
Industrijski indeks Dau DŽons je zaključio trgovanje u padu za 582,05 poena ili za 3,1 odsto, na 18.591,93 bodova, što je njegov najniži nivo od novembra 2016.
Indeks S&P 500 je oslabio za 2,9 procenata, na 2.237,40 poena, a Nasdak Kompozit je skliznuo za samo 0,3 posto na 6.860,67 poena, jer su investitori ponovo počeli sa malim ulaganjima u akcije tehnoloških kompanija.
Za razliku od tržišnih aktera na Volstritu, koje najavljene fiskalne mjere FED-a nisu impresionairale, investitore na berzama u Aziji su vijesti iz SAD-a ohrabrile, prenosi Rojters.
Tako je na azijksom trgovanju indeks fjučersa S&P 500 porastao za 4,2 odsto, a japanski Nikei je skočio za čak 7,13 procenata, što je njegov najveći dnevni uspon od februara 2016. godine.
Svjetliji izgldu postoje i za današnju trgovinsku sesiju na evropskim berzama, s obzirom na to da je cijena fjučersa mjerena indeksom EuroStoks 50 i benčmarkom Londonske berze FTSE porasla za 4,9 posto.
Najširi indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, MSCI, takođe je zabilježio rast od 4,9 procenata, neutrališući za više od 50 odsto jučerašnji pad.
Južnokorejska urušena berza je ojačala za 8,6 odsto, nakon što je vlada udvostručila vrijednost planiranog spasilačkog paketa pomoći ekonomiji na 100 hiljada milijardi vona (80 milijardi dolara).
Šef odjeljenja za tržišna istraživanja kompanije K2 Aset Manadžment, DŽordž Buburas, kaže međutim da je, uprkos današnjem rastu vrijednosti azijskih akcija, raspoloženje na finansijskim tržištima i dalje krhko i pored toga što vlade širom svijeta sprovode koordinisane stimulativne ekonomske mjere radi neutralisanja ekonomskih posljedica od pandemije virusa Covid-19.
Tanjug
TRŽIŠTA
Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU
Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)
ANALIZE
Suzbijanje cijena glavni zadatak
Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE11 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca