VIJESTI
U toku rad na 20 vakcina protiv Covida-19
Svjetska zdravstvena organizacija sarađuje s naučnicima širom svijeta na najmanje 20 različitih cjepiva protiv koronavirusa, a neka su već u kliničkim ispitivanjima u rekordnom vremenu – samo 60 dana nakon sekvencioniranja gena.
– Ubrzanje ovog procesa zaista je dramatično u smislu onoga što smo u stanju učiniti, nadovezujući se na posao koji je započeo sa SARS-om i MERS-om, i koji se sada koristi za COVID-19 – rekla je dr. Maria Van Kerkhove, tehnički rukovodilac za program WHO za hitne slučajeve.
Cjepiva su još uvijek daleko od dostupnosti za javnu upotrebu, upozorili su zvaničnici WHO-a.
Vodeći naučnici kažu da bi klinička ispitivanja i odobrenja za sigurnost potrebna za dobivanje upotrebivog cjepiva na tržište mogla potrajati do 18 mjeseci.
Dr Mike Ryan, izvršni direktor programa WHO-a za hitne slučajeve, rekao je da su ispitivanja nužna. Postoji samo jedna opasnija stvar od lošeg virusa “a to je loše cjepivo”, rekao je.
Rekordno brz početak testova na ljudima
– Moramo biti vrlo, vrlo oprezni u razvoju bilo kojeg proizvoda koji ćemo ubrizgati potencijalno većini svjetske populacije – rekao je Ryan, dodavši da su prva ispitivanja cjepiva na ljudima, koja su ove sedmice započela u SAD, bili bez presedana kada je riječ o brzini.
Rekao je da se to nikada ne bi dogodilo da Kina i druge zemlje nisu podijelile genetski slijed COVID-19 sa ostatkom svijeta.
Nakon pronalaska cjepiva, dužnosnici WHO-a upozorili su na druge logističke, finansijske i etičke prepreke s kojima će se suočiti svjetski čelnici.
– Čak i ako dobijemo cjepivo koje je učinkovito, ono mora biti dostupno svima. Za sve treba postojati pravedan i jednak pristup tom cjepivu – rekao je Ryan dodavši da svijet neće biti zaštićen od koronavirusa ukoliko svi nisu vakcinisani.
Vakcina za sve
– Kako osigurati da dobijemo dovoljno te vakcine na vrijeme, da je distribuiramo populaciji širom svijeta, i kako uvjeriti ljude da se vakcinišu cjepivom – dodao je on.
Generalni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus već se obraćao svjetskim liderima u vezi s tim pitanjima, rekao je Ryan.
– Ovo cjepivo ne bi trebalo biti za bogate, nego za one koji ga ne mogu priuštiti. Na to pitanje moramo odgovoriti što je prije moguće – rekao je Tedros.
Biznisinfo
NOVOSTI
Natalija Trivić podnijela ostavku – Pogledajte ko je najozbiljniji kandidat za novog direktora Aerodroma RS
Direktor Aerodroma Republike Srpske, Natalija Trivić, podnijela je ostavku na tu funkiju, saznaje Srpskainfo.
Trivićeva je ostavku podnijela Nadzornom odboru preduzeća, svjesna da će biti smijenjena s tog mjesta zbog pritisaka iz Ujedinjene Srpske koja traži da joj ova pozicija bude vraćena nakon što je Trivićeva nedavno napustila stranku, tvrde izvori ovog portala.
Navode da je smjena Trivićeve bila spremna za sutrašnju sjednicu Nadzornog odbora Aerodroma RS.
Ona je za direktora je imenovana u septembru prošle godine, na mandat od četiri godine, a prije toga je bila v.d. direktora.
Ove informacije potvrdila je Natalija Trivić za Srpskanfo. Kako kaže, ostavka stupa na snagu zaključno sa 1. avgustom.
Na pitanje novinara Srpskeinfo šta dalje, kratko je odgovorila: „Ne mogu sad to reći, ali naravno da idem dalje“.
Aleksandar Trninić dolazi na čelo Aerodroma RS
Aleksandar Trninić, šef Kluba poslanika Ujedinjene Srpske u Narodnoj skupštini Republike Srpske direktora Aerodroma RS, otkriva Capital.
Trninić je za ovaj portal potvrdio vijest koju je objavila Srpskainfo da je bivša funkcionerka US Natalija Trivić podnijela ostavku na mjesto direktora Aerodroma RS. Potvrdio je i da je on jedan od kandidata za tu funkciju.
– Prema koalicionom sporazumu mjesto direktora Aerodroma RS pripada Ujedinjenoj Srpskoj, a prema unustarstranačkom dogovoru na tu funkciju će biti imenovan neko od stranačkih kadrova iz izborne jedinice dva iz koje dolazim. Ja lično nemam ambicije da idem na tu funkciju, ali konačna odluka o novom direktoru biće donesena u dogovoru sa predsjednikom stranke Nenadom Stevandićem – kaže Trninić.
Vlada Republike Srpske prošlog četvrtka je razmatrala Informaciju o poslovanju i finansijskom stanju u preduzeću Aerodromi RS. Prema saznanjima Capitala, to je bila priprema terena za smjenu Natalije Trivić koja je trebala da uslijedi na sutrašnjoj sjednici Vlade RS.
NOVOSTI
Uništena arhiva – Elektroprivreda RS zbog izgorjele dokumentacije obustavljaju sve sporove
Zbog požara, koji se nedavno desio u Elektrokrajini u Banjaluci uništena je cjelokupna arhiva i dokumentacija predmeta za koje su u toku parnični postupci pred sudovima.
Ovo se navodi u dopisu Elektroprivrede Republike Srpske, odnosno Direkcije za javno snabdijevanje električnom energijom kupaca kancelarija Banjaluka, koji je u posjedu BN.
– Molimo sve postupajuće sudove da, uzimajući u obzir nastale okolnosti, odobre prekid svih parničnih postupaka pokrenutih od strane Direkcije za snabdijevsnje električnom energijom kupaca, kao tužioca, kao i da do daljnjeg obustave zakazivanje ročišta, određivanje novih rokova za postupanje i dostavljanje sudskih pismena do uspostavljanja procesa rada u novim prostrijama o čemu ćete blagovremeno biti obaviješteni – kaže se u dopisu.
Ovakvi dopisi stigli su u osnovne sudove u Banjaluci, Prijedoru, Gradiški, Kotor Varoši, Mrkonjić Gradu, Prnjavoru, Novom Gradu, Kozarskoj Dubici, kao i okružnim sudovima u Banjaluci i Prijedoru.
Podsjećanja radi, v.d. direktora Elektrokrajine Dragan Čavić je, nakon požara u tom preduzeću, rekao da je skoro sva dokumentacija sačuvana, piše BN TV.
Šta je bio uzrok požara zvanično nije saopšteno. Navodno još uvijek traje istraga.
eKapija
VIJESTI
Međunarodni praznik rada – šta predstavlja i od kad se obilježava u BiH
Međunarodni praznik rada – Prvi maj obilježava se na dan kada su radnici u Čikagu davne 1886. štrajkom i protestima počeli da se bore za osmosatno radno vrijeme, a ovaj praznik predstavlja dan solidarnosti radnih ljudi cijelog svijeta.
Još od 1890. godine se slavi i to nakon što je donesena odluka na 1. Kongresu II Internacionale u Parizu, jula 1889. godine. Povod toj odluci bio je krvlju ugušen štrajk 40 hiljada čikaških radnika, 1. maja 1886. godine.
Tada su radnici tražili 8 sati rada, 8 sati odmora i 8 sati za kulturno uzdizanje. Kongres je odlučio da svake godine 1. maja radnička klasa manifestira demonstracijama svoju solidarnost u borbi za osmosatni radni dan. 1890. i narednih godina 1. maj se proslavljao masovnih mitinzima i demonstracijama proleterijata, kao i sukobima s policijom.
Prve demonstracije u BiH su se dogodile 1906. godine.
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE11 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca