TRŽIŠTA
Zbog pandemije mjesecima čekaju unaprijed plaćene automobile
Pandemija virusa korona ne samo da je prepolovila potražnju za automobilima u BiH već je stvorila probleme i onima koji su prije pojave “kovida 19” iskeširali novac za nove četvorotočkaše, jer još čekaju isporuku s obzirom na to da većina dobavljača iz Evrope nije počela da radi.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, pad uvoza automobila koji je zabilježen u martu ove godine, nastavljen je i u naredna dva mjeseca pa je tako tokom aprila i maja na domaće tržište stiglo osam puta manje četvorotočkaša nego u istom periodu lani.
Prema podacima UIO, u martu ove godine uvezeno je svega 995 automobila, dok je u aprilu taj broj iznosio 1.086. Iako su mjere preduzete s ciljem sprečavanja širenja virusa korona u maju već relaksirane, situacija se nije popravila pa su do 22. maja u BiH uvezena svega 1.054 automobila.
Vlasnik auto-placa “DM Topić” iz Banjaluke Dejan Topić kaže za “Glas Srpske” da je potražnja za automobilima prepolovljena u odnosu na isti period lani.
– Trebaće dosta vremena da se vratimo na stanje prije pojave virusa korona. Cijene automobila nisu mijenjane, ali je veoma teško doći do vozila pa i oni koji su naručili četvorotočkaše mjesecima čekaju isporuku – rekao je Topić.
Dodao je da četvorotočkaši stižu iz Belgije, Italije, Francuske i drugih evropskih zemalja.
– Imamo nekoliko izvršenih uplata od početka marta i ta vozila još nisu stigla jer neki lageri još nisu otvoreni. Prema nekim najavama, Italija će startovati tek polovinom ove sedmice – rekao je Topić i naglasio da će oporavak na domaćem tržištu i u ovom segmentu zavisiti od oporavka evropskih zemalja.
Isti problemi muče i zaposlene u auto-kući “Aša-auto” u Prijedoru koji čekaju normalizaciju situacije u Norveškoj, Holandiji i Italiji kako bi mogli uvesti četvorotočkaše i realizovati poslove ugovorene sa kupcima.
– Potražnja za automobilima u maju pala je na svega pet odsto u odnosu na period prije pojave virusa korona, dok u aprilu nismo ni radili pa ni potražnje nije bilo. I ono malo kupaca koji žele sada da kupe automobil moraće da sačekaju još neko vrijeme jer naši partneri u Evropi nisu počeli da rade. Ranije smo lično odlazili u Evropu i dovozili automobile, ali to je sada sve otežano i ne znamo kako će transport funkcionisati – rekli su u ovoj auto-kući naglasivši da sve zavisi od toga kako će se razvijati situacija u evropskim zemljama.
Glas Srpske
TRŽIŠTA
Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU
Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)
ANALIZE
Suzbijanje cijena glavni zadatak
Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE11 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca