TRŽIŠTA
I dalje postoji trend odlaska kvalifikovane radne snage
Nastavio se trend odlaska u inostranstvo kvalifikovane radne snage.
Tako poslodavci muku muče sa nedostatkom ugostiteljskih, građevinskih i sezonskih radnika.
Zanimljiv je podatak da je povećan broj zaposlenih u Republici Srpskoj u odnosu na period prije pandemije, a da opet postoji problem sa određenim deficitarnim zanimanjima.
Poslovna zajednica podsjeća da su posljednje dvije i po godine rasle plate. Sindikat to potvrđuje, ali smatra nedovoljno da radnici ne bi, barem sezonski, odlazili van BiH.
U ljetnim mjesecima primorje je u svakom smislu privlačnije, pa i finansijski. Kako tvrde naši konobari koji su tamo, Crna Gora više nije tako atraktivna za sezonce kao ranije, ali zato u Hrvatskoj njihove kolege imaju višestruko veće plate.
– Svi idu za Hrvatsku. Za 1.400, 1.500 evra ljudi rade ovaj posao – kaže konobar u Tivtu iz Prijedora.
Posljedica toga je nedostatak ovih radnika kod nas. Naši ugostitelji kažu da teško nalaze radnu snagu, posebno ljeti.
– Rekao bih na osnovu analize hrvatskih anketnih kuća preko 8.000 radnika u ovom trenutku je otišlo i još na mostu doslovno čeka prelaz, jer njima je malo kada bi odveli sve naše radnike a mi nemamo resurse – naveo je Vladimir Šurlan iz Udruženja ugostitelja.
– Mi smo suočeni sa konkurencijom zapadnih zemalja pogotovo u sezonskim poslovima, primorjem u Crnoj Gori, Hrvatskoj i ne odlaze samo konobari već i iz drugih zanimanja – dodao je Goran Račić iz Privredne komore Republike Srpske.
Iz Saveza sindikata smatraju da je glavni razlog plata. Poslodavci podsjećaju da su lični dohoci rasli 12 odsto u posljednje dvije i po godine. Sindikalci poručuju to nije dovoljno da bi bio zaustavljen odlazak radne snage.
– Kad pogledate po strukturi dvije trećine radnika iz privrednog sektora radi ispod prosjeka u Republici Srpskoj – upozorio je Goran Stanković iz Saveza sidikata Republike Srpske.
Prema statistici Saveza sindikata prosječna majska plata u hotelijerstvu i ugostiteljstvu bila je 690 maraka, građevinarstvu nešto više od 700 prerađivačkoj industriji manje od 800.
Analize sindikata pokazale su da bi mjesečna zarada trebalo da bude 1.200 maraka kako bi bio spriječen odliv radnika. Problem je što odlaze kvalifikovani za određene poslove.
– U Trebinju postoji problem, jer oni koji završe za ugostitelje ne bave se tim, pa moramo tražiti iz druge branše, tako da je problem sa kvalifikovanom radnom snagom – naveo je Ranko Brajić, šef sale restorana Ognjište u Trebinju.
Zbog odlaska domaćih radnika po svemu sudeći u narednom periodu šansu da rade na našem tržištu dobiće radna snaga iz drugih zemalja.
RTRS
TRŽIŠTA
Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU
Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)
ANALIZE
Suzbijanje cijena glavni zadatak
Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE11 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca