TRŽIŠTA
Koliko ruskog novca je zarobljeno u švajcarskim bankama

Švajcarske banke, cijenjene zbog svoje tajnosti računa i sigurnosti, iznijele su rijetku procjenu sredstava koja su kod njih deponovali ruski klijenti.
Udruženje bankara te zemlje objavilo je da se na švajcarskim računima drži između 150 i 200 milijardi švajcarskih franaka (160-213 milijardi dolara) novca ruskih klijenata, prenosi Raša tudej.
Ovo otkriće je neobično za Švajcarsku, koju najbogatiji na svijetu favorizuju kao poreski raj i jedno od najsigurnijih mjesta za čuvanje bogatstva.
Analitičari kažu da objavljene brojke pokazuju da je stvarni obim poslovanja Rusa sa švajcarskim bankama daleko veći od onih predstavljenih u bilansima koje je do sada objavilo nekoliko finansijskih kompanija.
Odustajući od tradicije neutralnosti, Švajcarska se prošlog mjeseca pridružila sankcijama uvedenim Rusiji zbog vojne operacije u Ukrajini, a predsjednik Ignacio Kasis je najavio da će ta zemlja zamrznuti imovinu ruskog predsjednika Vladimira Putina i 370 političara i biznismena koje je sankcionisala Evropska unija. Taj korak je opisan kao način da se spriječe oni koji su navodno bliski ruskoj vladi da finansiraju „vojni napad bez presedana“ na Ukrajinu.
Analitičari smatraju, na osnovu brojki koje je objavilo nekoliko švajcarskih finansijskih institucija, da se direktnom izloženošću švajcarskih banaka prema ruskim klijentima može upravljati. Dvije najveće banke u zemlji, UBS i Kredi Svis, prijavile su prošle nedjelje „ograničenu“ izloženost Rusiji.
Kredi Svis je, na primjer, objavila da samo četiri odsto depozita položenih kod nje pripada Rusima. Međutim, prema izvještaju banke za 2021, ova sredstva iznose oko 33 milijarde švajcarskih franaka (35 milijardi dolara).
S obzirom na procjenu Udruženja banaka, da bi ruskim klijentima zatvorile slavine s novcem, švajcarskim vlastima predstoji još dug put da izbroje koliko ruskog novca leži u njihovim trezorima, zaključuje ruski medij.
Izvršni direktor UBS-a Ralf Hamers, izjavio je da ne može da da tačnu informaciju o broju sankcionisanih klijenata, jer se on bukvalno mijenja svakog dana.
„Nove liste izlaze svake noći. U principu je svaki Rus, svaka osoba sa ruskim pasošem, polu-sankcionisana“, rekao je Hamers.
Tanjug
TRŽIŠTA
Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU

Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)
ANALIZE
Suzbijanje cijena glavni zadatak

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)
-
NEKRETNINE1 godina prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
NOVOSTI8 meseci prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE1 godina prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
EKOLOGIJA1 godina prije
Hoće li rudnik litijuma ugroziti stanovnike Tuzle?
-
FINANSIJE1 godina prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca
-
BIZNIS1 godina prije
Ekonomski stručnjaci: Koje su najisplativije investicije u 2024.
-
BIZNIS1 godina prije
Telekom Srpske ili BH Telecom: Ko trenutno vrijedi više!?
-
NOVOSTI1 godina prije
Lager iz Posušja postao vlasnik firme AT Solar