TRŽIŠTA
S tržišta u BiH povučeno 30.000 komada proizvoda, najviše kineskih
Tokom prošle godine s tržišta Bosne i Hercegovine povučeno je 33.630 komada proizvoda, od kojih je najviše povučenih proizvoda bilo porijeklom iz Kine, rekli su za „Nezavisne“ u Agenciji za nadzor nad tržištem BiH.
Prema njihovim riječima, ovi proizvodi su bili povučeni s tržišta Bosne i Hercegovine zato što nisu ispunjavali propisane sigurnosne zahtjeve i zato što su predstavljali ozbiljan rizik za zdravlje i sigurnost potrošača.
„Tokom 2021. godine povučeni su igračke, proizvodi za djecu, proizvodi za sport i rekreaciju, električna oprema, zaštitna oprema, kozmetička sredstva, laserski proizvodi i oprema za spremanje hrane, odnosno roštilji na čvrsta goriva“, naveli su u Agenciji za nadzor nad tržištem BiH.
Istakli su da su u toku 2020. godine s tržišta BiH povučeni igračke, proizvodi za djecu, električna oprema, plutajući proizvodi za plivanje i rekreaciju, plutajuća pomagala, zaštitna oprema, kozmetička sredstva i laserski proizvodi.
„U 2019. godini s tržišta BiH povučene su sljedeće grupe proizvoda, i to: igračke, proizvodi za djecu, stolovi, električna oprema, plutajući proizvodi za rekreaciju i učenje plivanja, zaštitna oprema i laserski proizvodi“, naglasili su iz ove agencije.
Dušan Srdić, predsjednik Udruženja potrošača „Reakcija“ iz Banjaluke, kazao je za „Nezavisne novine“ da je najbitnije od svega da potrošači nisu dovoljno informisani o broju kontrola uzorkovanih proizvoda koji se kontrolišu.
„Uskraćena su nam prava da se uopšte informišemo o tome. Mi se preko sajta Evropske unije svakog petka informišemo o tome koji proizvodi su zabranjeni i koji nisu bezbjedni za građane EU. Na takvu informaciju mi ne možemo da se pretplatimo ili je eventualno dobijemo od Agencije svakih mjesec ili nekada svakih sedam dana“, naglasio je Srdić.
Prema njegovim riječima, potrošači u ovoj situaciji moraju da uđu u sajt EU da provjere koji su proizvodi nebezbjedni po građane, a malo će ih to i učiniti.
„Moramo da apelujemo i na samu Agenciju za nadzor nad tržištem Bosne i Hercegovine da radi u cilju preventivne informisanosti potrošača o nebezbjednim proizvodima na našoj teritoriji kako bi se lakše ti proizvodi i uklonili. Moramo da znamo da postoje nebezbjedni proizvodi, da znamo kako i kome da ih prijavimo, te da, ukoliko ih prepoznamo na policama, znamo kome da ih prijavimo kako bi oni bili uklonjeni s tržišta“, zaključio je Srdić.
Nezavisne novine
TRŽIŠTA
Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU
Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)
ANALIZE
Suzbijanje cijena glavni zadatak
Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca