TRŽIŠTA
Koliko stranci zarađuju u Njemačkoj

Prema analizi njemačke Savezne agencije za rad, o kojoj pišu berlinske dnevne novine Die Welt, prosječna bruto plata u Njemačkoj za osobe koje rade puno radno vrijeme i plaćaju sve socijalne doprinose, krajem 2017. je iznosila 3.209 evra mjesečno.
Bruto plata je plata prije odbijanja socijalnih doprinosa i poreza.
Zaposleni koji imaju njemačko državljanstvo zarađivali su prosječno 3.294 evra, dok su stranci prosječno zarađivali 2.463 evra. Razlika je, dakle, 22 posto.
Ali, i između stranaca postoje razlike. Najlošije su plaćeni zaposleni iz zemalja iz kojih posljednjih godina dolazi najviše tražitelja azila (Sirija, Afganistan, Irak, Nigerija, Eritreja, Iran, Pakistan i Somalija). Oni prosječno zarađuju 1.839 evra mjesečno bruto. I te razlike vrijede za sve stepene zanimanja – pomoćne radnike, kvalifikovane radnike, specijaliste i stručnjake.
Ne fali radne snage
Prema analizi Savezne agencije za rad i stranci koji imaju iste kvalifikacije i rade isti posao zarađuju djelimično znatno manje. Kao pomoćni radnici Njemci zarađuju prosječno 2.313 evra bruto, stranci kao pomoći radnici zarađuju prosječno 1.918 evra bruto, dok stranci iz osam zemalja iz kojih dolazi najviše tražilaca azila kao pomoćni radnici zarađuju prosječno 1.647 evra bruto.
Sličan jaz se vidi i kod stručnjaka (akademski obrazovanih i drugih visoko kvalifikovanih osoba): Njemci zarađuju prosječno mjesečno 5.333 evra bruto, stranci 4.960 evra bruto, a stranci iz osam zemalja s najvećim brojem tražilaca azila 4.394 evra bruto. Razlike se uočavaju i kad Njemci i stranci s istom kvalifikacijom obavljaju isti posao, piše Deutsche Welle.
Najmanja razlika između Njemaca i stranaca je na poslovima koji su ionako najlošije plaćeni. Kod čistača i čistačica Njemci zarađuju 1.765 evra bruto, stranci 1.761 evro bruto, a stranci iz osam zemalja s najvećim brojem tražilaca azila 1.655 evra bruto.
Analiza Savezne agencije za rad pokazuje takođe da u Njemačkoj ne fali radne snage. Jer, u prošloj godini je bilo prosječno 796.000 nepopunjenih radnih mjesta, dok je nezaposlenih bilo prosječno 2.300.000, dakle tri puta više. Pritom su kao nezaposlene vođene samo one osobe koje su odmah mogle preuzeti posao, dakle nisu bile bolesne ili na nekoj prekvalifikaciji. Ukupno je posao u 2018. u Njemačkoj tražilo prosječno 4.400.000 osoba.
Izvor: Bankar.me
TRŽIŠTA
Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU

Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)
ANALIZE
Suzbijanje cijena glavni zadatak

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)
-
NEKRETNINE1 godina prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
NOVOSTI8 meseci prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE1 godina prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
EKOLOGIJA1 godina prije
Hoće li rudnik litijuma ugroziti stanovnike Tuzle?
-
FINANSIJE1 godina prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca
-
BIZNIS1 godina prije
Ekonomski stručnjaci: Koje su najisplativije investicije u 2024.
-
BIZNIS1 godina prije
Telekom Srpske ili BH Telecom: Ko trenutno vrijedi više!?
-
BIZNIS1 godina prije
Vlada Srpske će sutra saopštiti iznos najniže plate