PRAVO
Utvrđen Zakon o bibliotečko-informacionoj djelatnosti
Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Prijedlog zakona o bibliotečko–informacionoj djelatnosti
kojim se, između ostalog, uređuju bibliotečko–informaciona građa i izvori, bibliotečko–informacioni sistem, osnove sistema uzajamne katalogizacije, te matične funkcije u bibliotečko–informacionoj djelatnosti.
Ovim zakonom uređuju se i ciljevi razvoja bibliotečko–informacione djelatnosti, osnivanje i vrste biblioteka, prava i obaveze korisnika, pravni položaj Narodne i univerzitetske biblioteke Republike Srpske, te način finansiranja biblioteka.
Neposredan povod za donošenje novog zakona je težnja da se postojeća normativna rješenja u oblasti bibliotečko-informacione djelatnosti usaglase sa međunarodnim i evropskim standardima u ovoj oblasti, posebno sa novim informacionim okruženjem koje je znatno izmijenjeno u odnosu na period kada je donesen prethodni zakon, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose s javnošću.
Donošenje novog Zakona o bibliotečko-informacionoj djelatnosti nametnula je potreba da se na bazi dugogodišnjeg iskustva u primjeni Zakona o bibliotečkoj djelatnosti otklone slabosti koje su u praksi otežavale njegovu primjenu.
Jedan od razloga za donošenje novog zakona je i potreba za podsticanjem primjene novih tehnologija u bibliotečkoj djelatnosti, naročito informacionih tehnologija i digitalizacije, a što važećim zakonom nije regulisano.
Vlada je utvrdila i Nacrt zakona o mirnom rješavanju radnih sporova, kojim se uređuju način i postupak mirnog rješavanja individualnih i kolektivnih radnih sporova, izbor, prava i obaveze arbitara i miritelja, kao i način osnivanja tijela za mirno rješavanje radnih sporova, te druga pitanja od značaja za mirno rješavanje radnih sporova.
Donošenje novog Zakona o radu, koji je opšti propis u ovoj oblasti, osnovni je razlog za donošenje ovog zakona. Uočen je i nedostatak u primjeni važećeg zakona, u kojem nisu jasno definisane vrste kolektivnih radnih sporova, te nije jasno definisana uloga arbitara, miritelja i mirovnih tijela, kao ni način njihovog odlučivanja.
Vlada je danas usvojila i informaciju o projektu „Vodovodne i kanalizacione infrastrukture u Republici Srpskoj“ i informaciju o organizaciji ICF Svjetskog prvenstva u kajaku i kanuu na divljim vodama „Vrbas 2016“.
Izvor: Srna
PRIVREDA
I radnici i poslodavci sve češće traže zaštitu svojih prava
U posljednje tri godine radnici i poslodavci u Republici Srpskoj više od 1.200 puta našli su se oči u oči u cilju zaštite radnih prava, a najčešći razlozi zbog kojih zaposleni traže reakciju nadležnih jesu nepoštovanje platnih obaveza. (više…)
PRAVO
Zeleno svjetlo za ukidanje akciza na gorivo
Ustavnopravna komisija Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH utvrdila je danas u Sarajevu da je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o akcizama u BiH, kojim je na pola godine predviđeno ukidanje akciza na naftne derivate, usaglašen sa Ustavom BiH i pravnim sistemom. (više…)
PRAVO
“Buk Bijelu” zakočili i stručni termini
Sud BiH nije presudio da je nelegalna Zajednička komisija za koncesije koja je formirana kako bi došli do rješenja u predmetu koji se tiče izgradnje hidroelektrane (HE) “Buk Bijela” na Drini kod Foče, ali su velike šanse da će blokade biti nastavljene, tvrdi za “Glas Srpske” predsjedavajući tog radnog tijela Milomir Amović. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca