Connect with us

LIDERSTVO

Treći Forum menadžera Republike Srpske održan u Banjaluci

BANJALUKA – Sposobni menadžeri, svjesni izazova vremena u kome živimo, spremni da stalno nadograđuju svoje kompetencije, ključna su snaga uspješnog društva, rečeno je na otvaranju 3. Foruma menadžera Republike Srpske u Banjaluci.

Objavljeno

 


Više od dvije stotine učesnika iz privatnog i javnog sektora, prisutno je na događaju u organizaciji Centra za edukaciju “Pro Educa” koji se u saradnji sa konsultantskom firmom “ConsultIn” iz Banjaluke održao juče u Narodnom pozorištu Republike Srpske.

“Zadovoljstvo mi je što smo uspjeli da probudimo interes za ovu značajnu temu, da skrenemo pažnju na činjenicu da su nam potrebni kompetentni menadžeri, osposobljeni da u današnjim okolnostima  reaguju na pravi način, u pravo vrijeme i sposobnih da utiču na zaposlene i svoje okruženje, da bismo kao društvo mogli da se razvijamo i da razvijamo privredu od koje treba da živimo,” rekao je prilikom uvodnog obraćanja Srđan Praštalo, predsjednik Organizacionog odbora III Foruma menadžera Republike Srpske i direktor ConsultIn-a.

Praštalo je naglasio zadovoljstvo činjenicom da je 3. Forum menažera uspio da okupi ovako veliki broj učesnika što već ukazuje na to da su prethodna dva Foruma napravila uticaj i povećala interes za značaj ove teme.

Ovogodišnji Forum podržali su Grad Banja Luka i gradonačelnik Igro Radojičić  koji se, u svom obraćanju, osvrnuo  na značaj dobrog upravljanja organizacijom, bilo da je u pitanju privredna organizacija ili administracija poput gradske.

Podršku je dala i misija OSCE-a u BiH a šef Misije, Džonatan Mur, naglasio je da kompetentni menadžeri, koji umiju i žele da se nose sa promjenama i izazovima specifiičnim za Bosnu i Hercegovinu, predstavljaju snagu neophodnu za društveni i ekonomski napredak.

Predavači ovogodišnjeg Foruma menadžera Republike Srpske Brane Gruban, Milka Forcan, Milenko Gudić i Vladimir Vulić govorili su o menadžerima treće generacije, menadžmentu 3.0, lobiranju, redefinisanju uspjeha u kontekstu obrazovanja za menadžment, inovativnim kompanijama i inovacijama.

Osim predavanja, tokom Foruma su organizovane i dvije panel diskusije: “Izazovi za menadžere 2020”, sa menadžerima iz javnog i privatnog sektora i panel diskusija “Izazovi za žene menadžere”.

Reklama

Forum menadžera Republike Srpske ima za cilj da doprinese efikasnijem i efektivnijem poslovanju, boljem kreiranju politika i korištenju potencijala firmi kroz razvoj menadžera i njihovih kompetencija i motivacije za unapređenje privrede Republike Srpske.

 

Izvor: ATV

Nastavite čitati

LIDERSTVO

6 lekcija Majkla Džordana o liderstvu

Objavljeno

 

Karantinske dane dobrom dijelu planete uljepšao je dokumentarni serijal „Posljednji ples“, posvećen čuvenom Majklu Džordanu i njegovim isto tako čuvenim Čikago bulsima iz devedesetih godina prošloga vijeka. (više…)

Nastavite čitati

LIDERSTVO

Rješavanja sukoba – šta trebate znati?

Činimo to gotovo svakodnevno. Postalo nam je navika koju uzimamo zdravo za gotovo i ne mislimo da ju možemo promijeniti. Tvrdoglavi smo ako neko kaže da stvari možemo činiti drugačije. Da, govorimo o sukobu. Tom malom naporu koji nas, često bez našeg znanja, sputava i čini razdražljivima.

Objavljeno

 

konflikt

konflikt

 

Novost koju uvodimo u vaš život je da se sukobe može uspješno riješiti, bez da je jedna strana gubitnička, a druga pobjednička. Postoji sukob nakon kojega su svi učesnici nešto naučili i međusobno se zbližili. Jedino što trebate je naučiti kako.

Konstruktivno rješavanje sukoba odnosi se na nenasilno rješavanje sukoba, u kojemu se vodi interes o svim akterima te njihovim interesima. Proces uključuje dijalog, rješenje problema, pregovor, pomirenje i prevenciju eskalacije nasilja.

Da bi rješavanje sukoba bilo uspješno, potrebno je biti upućen u dinamiku sukoba:

  1. Svako od nas u sukobu bira hoće li zauzeti saradnički ili takmičarski stav.
  2. Sukobljene strane često netačno opažaju namjere i akcije drugih ljudi. Često poruka koju šaljemo bude drugačije protumačena od onoga ko poruku prima. Jednako tako mi možemo protumačiti poruku svog sagovornika na način koji nije povezan s onime što nam osoba govori. Uvijek treba provjeriti je li tačna naša interpretacija akcije druge strane.
  3. Uspostavljanje i održavanje povjerenja. Za ponovnu izgradnju povjerenja često može pomoći treća, neutralna strana.
  4. Povezivanje na temelju zajedničkog cilja ili interesa može poslužiti kada nedostaje povjerenja među zavađenim stranama.
  5. Zbog nesigurnost i stalne promjene okolnosti, potrebno je fleksibilno razmišljati i reagovati. Moramo prilagođavati postupke i koristiti različite tehnike prilikom rješavanja sukoba.
  6. Trebamo izbjegavati uzvraćanje istom mjerom. Ako nas je druga strana povrijedila, ne smijemo dozvoliti jednak udarac, jer ćemo se tako naći u spirali iz koje je teško izaći. Bitno je očuvati usmjerenost na cilj i zaboraviti osvetu.
  7. Cilj rješavanja sukoba treba biti čuvanje odnosa, bez odustajanja od važnog interesa.

Koji su pristupi rješavanja problema?

  • Pobjeda – poraz: Ja ću dobiti šta trebam, a ti ćeš izgubiti.
  • Poraz – pobjeda: Ti ćeš dobiti što trebaš, a ja neću.
  • Poraz – poraz: Ni ti, ni ja nećemo dobiti što nam treba.
  • Pobjeda – pobjeda: I ti i ja ćemo dobiti što trebamo.

Da bi rezultat sukoba bio odnos pobjednik – pobjednik, potrebno je pažnju usmjeriti s protivnika na problem i njegovo rješavanje. Također, treba osvijestiti potrebu za ostvarenjem svog cilja unutar sukoba, kao i potrebu da očuvamo odnos s osobom ili osobama s kojima smo u sukobu.

 

Vještine rješavanja sukoba

Reklama

Dogovaranje je tehnika rješavanja sukoba unutar koje je u interesu obje sukobljene strane da obje strane budu maksimalno zadovoljene.

Proces uključuje:

– utvrđivanje osnovnih interesa obje strane,
– traženje alternativa i utvrđivanje posljedica,
– utvrđivanje rješenja koja su prihvatljiva za obe strane,
– primjena rješenja.

Pregovaranje se razlikuje od dogovora jer je zajednički interes sukobljenih strana minimalan. Važno je razlikovati pregovaračku svađu i pregovaranje. Kod pregovaranja postoji iskrena spremnost obiju strana za pronalazak rješenja koje će biti povoljno za sve. U svađi svaka strana traži rješenje za sebe.

Na umu kod pregovaranja treba imati:

  • o čemu se pregovara,
  • kako će se pregovaranje voditi (pravila, spremnost za pregovaranje itd.),
  • te o dotadašnjim odnosima između strana.

Da bi pregovaranje bilo uspješno trebamo: Odvojiti osobe od problema/područja sukoba.

Kod pregovaranja trebamo:

Reklama
  • Biti „tvrdi“ prema zajedničkom problemu, a „meki“ prema osobi.
  • Usmjeriti se na interese i potrebe, a ne na status i poziciju.
  • Naglasiti zajedničke elemente, čak i kad su zajednički interesi minimalni.
  • Predlagati što više rješenja.
  • Dogovoriti jasno rješenje.

Posredovanje je rješavanje sukoba u koju je uključena treća, nepristrana strana. Posrednik olakšava pregovaranje, a ne donosi odluku o rješenju sukoba, pomaže sukobljenim stranama u prepoznavanju stvarnog problema, osigurava dobre uslove za njegovo rješavanje, pomaže pri pronalaženju još mogućih rješenja te olakšava proces donošenja odluka.

Da biste sukob riješili uspješno vodite se navodima:

  • Više se može postići sukobom nego borbom.
  • Rješenja koja zadovoljavaju obje strane postoje.
  • Postoji povezanost načina odnošenja prema problemu i njegova rješavanja.
  • Potrebno je biti spreman na suradnju, imati pozitivnu sliku o sebi te vještine komuniciranja (slušanje, jasno izražavanje…)

Ostanite mirni i srećno!

 

Izvor: krenizdravo.rtl.hr

 

 

 

Reklama

 

Nastavite čitati

PREDUZETNIŠTVO

4 stvari koje najbolji šefovi kažu novom zaposlenom koje većina drugih nikada ne kaže

Objavljeno

 

Naporno radite na pronalaženju, intervjuisanju i zapošljavanju pravih zaposlenih. Oni imaju odlične vještine, veliko iskustvo i sjajan stav, pa jednom kad ih angažujete dovoljno je da ih pustite da sami rade. (više…)

Nastavite čitati

U trendu