Connect with us

TEHNOLOGIJA

Excel – Pomoć u biblioteci funkcija

SVIJET – Fleksibilnost i moć Excel tabela leži u tome što vrlo jednostavno možete da iskoristite stotine gotovih funkcija u svim svojim proračunima.

Objavljeno

 


Ipak, da bi se oslobodila prava snaga, neophodno je da odlično poznajete desetine najznačajnijih i najčešćih funkcija, a da one ostale shvatite za što kraće vrijeme. U cilju što jednostavnijeg pronalaženja onoga što vam je u konkretnoj situaciji potrebno, Excel ima odličan sistem pomoći u svakodnevnom radu.

Do opsežnih uputstava i preciznih odgovora obično možete da dođete na više načina, a odluka je na vama. Ukoliko imate vremena i želite da proširite poznavanje funkcija pre nego što vam zaista zatrebaju, možete da počnete od Insert Function dijaloga. Postavite se neposredno ispod ribbon‑a i desno od trake za editovanje formula kliknite na f‑x‑ znak koji će otvoriti dijalog Insert. U polje Search for a function možete da unesete ime funkcije i kliknete na Go. U dnu prozora prikazaće se kratak opis koji, uz ime funkcije i liste parametara, sadrži i objašnjenje šta funkcija radi, tj. šta očekuje kao ulaz i šta nakon toga prikazuje kao odgovor. Ispod opisa je Help on this function, ako želite da nastavite detaljnije upoznavanje s pregledanom funkcijom. Kada kliknete na ovaj link, otvoriće se Excel Help koji predstavlja pravo blago jer detaljno prikazuje verbalni opis, sintaksu upotrebe sa opisom korišćenih parametara. Nakon toga slede detaljne napomene o upotrebi u sekciji Description. Za kraj, tu su i primeri koje možda i prvo treba videti zato što daju najbrže konkretne rezultate jer su praćeni pravim reprezentativnim podacima koji opisuju različite primene i dobro uvode u efikasan operativan rad.

Da biste postali majstor za Excel, otvorite dijalog Insert Function, preskočite popunjavanje imena funkcije u gornjem redu i pređite direktno na drugo polje za unos, a tu otvorite padajuću listu i odaberite kategoriju funkcija koja vas zanima. U centralnom delu prozora pojaviće se sortiran redosled svih funkcija iz te kategorije. Na vama je da sada skrolujete kroz spiskove i redom virite u brze opise. Možete da klikćete po imenima interesantnih funkcija ili, još bolje, da koristite kursorski taster strelice nadole. Ruke su na tastaturi, a kratki opisi smenjuju se bez napora.

Potražite željenu funkciju i nakon toga, testa radi, unesite je u tabelu i varirajte različite vrednosti da biste je upoznali i shvatili kada i gde možete da koristite. Dvostruki klik na ikonu umetnuće opisivanu funkciju, a nju ćemo zatim ručno dopuniti konkretnim parametrima.

Ukoliko imate radni list s tabelama i formulama, dobar način analiziranja suštine stvari je funkcija ScreenTips koja se pojavljuje pored samog polja u kojem je formula i funkcija. ScreenTips je na prvi pogled „spartanska“ pomoć jer se sastoji samo od imena funkcija praćenih tipovima parametara. ScreenTips iskače na ekran nakon duplog klika na matično polje. ScreenTips pokazuje pravu moć kada kursor miša zaustavite na imenu funkcije ili nad njenim parametrima. Svaka od pomenutih reči pretvara se u hiperlink koji vodi do referenciranih polja ili pravo do Excel Help‑a u kojem možete naširoko i nadugačko da istražujete pojedine funkcije i u istraživanju odete vrlo daleko. Dakle, da biste koristili ScreenTips:

Dvokliknite na polje sa aktivnim formulom.
U ScreenTip pop‑up prozorčiću kliknite na ime funkcije da biste otvorili poglavlje Excel Help podsistema koje se odnosi na detalje razmatrane funkcije.
Kada pronađete odgovore na sve nedoumice, zatvorite Help prozor.
Sada možete i da kliknete na argument funkcije, te da unesete i polja koja se obrađuju, kao i konkretne vrijednosti za statične parametre.

Reklama

Izvor: PS pressrs

 

Nastavite čitati

NOVOSTI

Kinezima najveći IKT projekat u istoriji Srpske – Posao vrijedan 57 mil KM

Objavljeno

 

Od

Nakon što je portal Capital otkrio da je Vlada Republike Srpske sa kineskom kompanijom ELINC u tajnosti potpisala 57 mil KM vrijedan ugovor za nabavku softvera za digitalnu zaštitu, stigla je i potvrda iz Agencije za informaciono-komunikacione tehnologije Republike Srpske.

Oni su naveli da su u proteklih godinu dana izvršili detaljnu analizu stanja informacione bezbjednosti u javnoj upravi i kritičnim infrastrukturama, izradili smjernice razvoja informacione bezbjednosti i izvršili projektovanje novog nacionalnog sistema zaštite.

Navode da on po obimu, resursima i složenosti predstavlja najveći IKT projekat u Srpskoj.

Projekat je samoodrživ i ima za cilj punu zaštitu sajber prostora Republike Srpske – istakli su iz Agencije.

U skladu sa predviđenom dinamikom, iz Agencije su naglasili da se do kraja avgusta očekuje početak implementacije projekta.

Implementacija je predviđena u dvije paralelne faze. Omogućava potpunu integraciju državnih organa, akademskog i privatnog sektora u upravljanju incidentima. Funkcije zaštite u odnosu na korisnike se ogledaju u zaštiti tri grupe korisnika: javne uprave i kritičnih infrastruktura, zaštiti djece i zaštiti mikro, malih i srednjih preduzeća – istaknuto je u saopštenju.

Reklama

Iz Agencije su istakli da će sistem štititi javnu upravu i kritične infrastrukture koje čini 780 institucija republičkog nivoa.

Za partnera je, u skladu sa smjernicama Vlade za upravljanje krizom lanaca snabdijevanja i politički motivisanih ne-UN sankcija, izabrana kompanija ELINC, specijalizovani proizvođač opreme iz domena nacionalnih sistema informacione bezbjednosti – navedeno je u saopštenju.

Capital podsjeća da je ugovor sa Kinezima potpisan početkom juna ove godine, a nakon toga je na njega stavljena oznaka tajnosti, da bi se od javnosti sakrilo još jedno trošenje desetina miliona maraka na softver, kao i njegova namjena.

Planirano je da se ovaj softver implementira u sve institucije u Srpskoj na rok od deset godina, a ELINC je, kako piše Capital, posao dobio na osnovu prethodnog dogovora iza zatvorenih vrata, bez tendera.

Capital

Reklama
Nastavite čitati

NOVOSTI

Pogledajte firme iz IT sektora koje su dobile pomoć države

Objavljeno

 

Od

Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta Mostar objavilo je konačnu rang listu korisnika dijela grant sredstava tekućih transfera za 2024. godinu.

U okviru javnog poziva raspisanog u maju ove godine, grant sredstva su se podijelila na pet programa.

Najviše sredstava bilo je planirano u sklopu projekta pet – odnosno Podrška MSP u IT sektoru.

Ukupna vrijednost raspoloživih sredstava za ovaj projekat je bila 2.700.000,00 KM. Podijeljeno je 1.169.709,87 KM na 16 firmi, javlja Akta.ba.

Najviše je dobila firma CloudIT d.o.o iz Ilijaša i to 100.000,00 KM. Slijedi je Call Ero d.o.o. Mostar sa 99.900,00 KM, zatim Toni Digital d.o.o. sa 99.675,00 KM grant sredstava, te Xsoft d.o.o. Mostar sa 96.000,00 KM.

Na listi je i Atlantbh d.o.o. sa 84.911,00 KM granta, dok je RSS d.o.o. dobio 80.736,07 KM bespovratnih sredstava

Reklama

PROJEKAT br. 5 „PODRŠKA MSP U IT SEKTORU“

Prema projektu, firme su dobila sredstva za tehnološko unaprjeđenje MSP i unaprjeđenje kvaliteta proizvoda kroz nabavku nove opreme, integraciju Al alata i optimizaciju radnih procesa, sufinansiranja zapošljavanja junior eksperata kao i razvoj i komercijalizacija novih proizvoda/usluga u IT industriji.

Akta.ba

Nastavite čitati

TEHNOLOGIJA

Kompanija Richarda Bransona u BiH promijenila vlasnike i identitet

Objavljeno

 

Od

Kompanija Virgin Pulse Bosnia, jedan od vodećih IT firmi u Bosni i Hercegovini, primijenila je ime i vizuelni identitet, nakon spajanja i promijena u vlasničkoj strukturi.

Podsjećanja radi, riječ je o kompaniji koju je osnovao britanski milijarder Richard Branson.

Kompanija Virgin Pulse nedavno je spojena sa drugom kompanijom, HealthComp. Nova kompanija koja je nastala spajanjem ove dvije firme zove se Personify Health, pa je posljedično preimenovana i kompanija u BiH, izvještava BiznisInfo.ba.

Kombinovana vrijednost dvije kompanije je 3 mlrd USD. Obje kompanije se bave unapređenjem zdravlja koristeći najsavremenije tehnologije.

Od spajanja, dvije firme su predstavile prvu i jedinu personaliziranu zdravstvenu platformu – sve na jednom mjestu. Personify Health pomaže firmama da optimiziraju ulaganja u svoje članove dok istovremeno osnažuje ljude da se dublje bave svojim zdravljem.

Nova kompanija ima kompleksnu vlasničku strukturu iza koje stoje veliki ulagači. Većinski vlasnik Personify Healtha je fond New Mountain Capital, div koji upravlja imovinom ukupne vrijednosti od preko 40 mlrd USD. Fond je osnovao Steve Klinsky 1999. godine.

Reklama

Drugi veliki dioničari Personify Healtha su Blackstone, Marlin Equity Partners i Morgan Health.

Kako je BiznisInfo.ba ranije pisao, firma Virgin Pulse Bosnia prošle godine je ostvarila ukupne prihode od oko 32,4 mil KM. To su rekordni prihodi i predstavljanju veliko povećanje u odnosu na 21,4 mil KM iz 2021. godine ili 12,7 miliona iz 2020. godine. Nedavno su dosegli broj od 600 zaposlenih u BiH.

Virgin Pulse Bosnia ima sjedište u Tuzli i ured u Sarajevu. Ova kompanija u BiH se neprestano širi. Riječ je trenutno o jednoj od vodećih kompanija u BiH iz IT industrije. Iz naše zemlje, oni rade sa klijentima širom svijeta.

Virgin Puls je 2018. preuzeo tuzlansku firmu Piksel Interactive koja je tada zapošljavala oko 100 mladih i obrazovanih ljudi. Kompanija, koja se od tada zove Virgin Pulse Bosnia, konstantno se širi. Agencija za promociju stranih investicija proglasila Virgin Pulse jednim od najznačajnijih stranih investitora u BiH u 2021.

biznisinfo.ba

Reklama
Nastavite čitati

U trendu