PRAVO
Koji su ljudi iz BiH koji su imali tajne račune?
Međunarodni konzorcij istraživačkih novinara objavio je bazu podataka sa imenima osoba i firmi koji su se pojavili u dokumentima advokatske firme Mosaka Fonseke, odnosno u aferi Panama Pejpers.
Među bh. državljanima su Nedim Uzunović, direktor Bosnalijeka i Amel Kovačević, bivši ambasador BiH u Kini. Kako je potvrđeno za N1, među dokumentima advokatske firme Mosak-Fonseka i ime izvjesnog Edina Smajića za kojeg još nisu utvrđeni detalji.
Takođe, među kompanijama iz BiH koje se spominju u bazi podataka Panama Pejpers nalaze se firme Jakšić Vid i Alumina Birač AD Zvornik.
Edin Smajić je (bio) dioničar kompanije Ester Enerdži Konsalting Limited koja je registrovana na adresi u Hangzou u Kini.
Nedim Uzunović prema podacima iz 2015. godine je (bio) dioničar u kompaniji Sereta Investing Inc. koja je registrovana u Tel-Avivu u Izraelu.
Takođe prema podacima iz 2015. godine Amel Kovačević je (bio) dioničar u kompaniji Grin Enerdži Group Limited registrovanoj u Londonu u Velikoj Britaniji.
To što neko posjeduje ofšor kompaniju ne znači da je uključen u nezakonite radnje. Da li su izbjegavali plaćanja poreza, skrivanje pravog vlasnika, pranje novca i drugo, još nije utvrđeno.
Šta su Panama Pejpers?
Mosak Fonseka, jedna od najzatvorenijih ofšor advokatskih kompanija u svijetu, otkriva da je decenijama nekažnjeno pomagala klijentima da peru novac i izbjegavaju poreze.
Dokumenti „Panama Pejpers“ koji su procurili iz panamske advokatske firme sastoje se od 2,6 terabajta podataka, 11,5 miliona dokumenata i 214.000 fiktivnih kompanija.
Dokumenti su stigli do njemačkog dnevnog lista Zidojče Cajtung iz Minhena odakle su podijeljeni s Međunarodnim konzorcijem istraživačkih novinara iz Vašingtona i drugim medijima, uključujući BBC i Gardijan. Riječ je o najvećem curenju podataka s kojim su se novinari ikada sreli.
Advokatska kompanija „Mosak Fonseka“ je za 1.000 dolara otvarala fiktivne firme za svoje klijente. Postavljala je fiktivnu upravu i tako skrivala prave vlasnike kompanije.
Dokumenti dokazuju povezanost sadašnjih i bivših svjetskih čelnika, uključujući dugogodišnjeg egipatskog predsjednika Hosnija Mubaraka i sirijskog predsjednika Bašara al-Asada s nezakonitim finansijskim transakcijama.
Izvor: N1
PRIVREDA
I radnici i poslodavci sve češće traže zaštitu svojih prava
U posljednje tri godine radnici i poslodavci u Republici Srpskoj više od 1.200 puta našli su se oči u oči u cilju zaštite radnih prava, a najčešći razlozi zbog kojih zaposleni traže reakciju nadležnih jesu nepoštovanje platnih obaveza. (više…)
PRAVO
Zeleno svjetlo za ukidanje akciza na gorivo
Ustavnopravna komisija Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH utvrdila je danas u Sarajevu da je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o akcizama u BiH, kojim je na pola godine predviđeno ukidanje akciza na naftne derivate, usaglašen sa Ustavom BiH i pravnim sistemom. (više…)
PRAVO
“Buk Bijelu” zakočili i stručni termini
Sud BiH nije presudio da je nelegalna Zajednička komisija za koncesije koja je formirana kako bi došli do rješenja u predmetu koji se tiče izgradnje hidroelektrane (HE) “Buk Bijela” na Drini kod Foče, ali su velike šanse da će blokade biti nastavljene, tvrdi za “Glas Srpske” predsjedavajući tog radnog tijela Milomir Amović. (više…)
-
NEKRETNINE6 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE12 meseci prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
FINANSIJE9 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE11 meseci prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI12 meseci prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
FINANSIJE9 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca
-
BIZNIS9 meseci prije
Vlada Srpske će sutra saopštiti iznos najniže plate
-
POLJOPRIVREDA11 meseci prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu