Connect with us

TEHNOLOGIJA

Ukradeno 32 miliona podataka za pristup „Tviteru”

SVIJET – Ukradeno 32 miliona podataka za pristup „Tviteru” a pretpostavlja se da su sajber-kriminalci do informacija došli preko virusa na računarima korisnika ili ukrštanjem podataka iz nekog od ranijih napada.

Objavljeno

 


 

Korisnici društvene mreže „Tviter” najnovija su meta hakerskih napada. Nakon što su krajem maja najprije ponudili 360 miliona imejl adresa i lozinki korisnika „Maj spejsa”, hakeri su prije desetak dana, na crnom tržištu, oglasili prodaju lozinki za oko 107 miliona profila na „Linktinu” provaljenih prije četiri godine. Zatim su uslijedili upadi u naloge na „Tviteru” i „Pinterestu” osnivača „Fejsbuka” Marka Zakerberga, da bi se niz nastavio obelodanjivanjem 32 miliona podataka o nalozima na „Tviteru”.

Kako prenose internet portali, među hakovanima je i profil pjevačice Lane del Rej, a među žrtvama najbrojniji su tviteraši iz Rusije, kojih je oko pet miliona. Iako je čak 120.000 naloga imalo najjednostavniju šifru „12345”, lak plijen su bile i one složenije od čak 30 znakova, kakvih je u ovoj krađi bilo oko 150.000.

Zašto je hakovanje „Linktina” isplativije od „Tvitera”
Na „dark vebu”, tajnoj internet mreži, kojoj se pristupa uz pomoć specifične opreme i softvera, i na kojoj se trguje ukradenim podacima (ali i drogama, oružjem, pornografijom…), „Linktin” lozinke i korisnička imena ponuđeni su po većoj cijeni od sume koju su hakeri tražili za podatke o nalozima na „Tviteru”. Razlog za tu razliku u cijeni leži, prema stručnim mišljenjima, u činjenici da je „Linktin” mreža za povezivanje profesionalaca pa se na njoj može saznati i čime se korisnik bavi. To kriminalcima pomaže da odaberu žrtvu s većom platom.
Medijski izveštaji navode da je jedan ruski haker tražio 10 bitkoina, odnosno oko 4.500 evra za bazu od 32 miliona pristupnih podataka tviteraša, dok drugi ističu da iza ove krađe stoje sajber-kriminalci iz Saudijske Arabije.

Iako mreža s 310 miliona aktivnih korisnika tvrdi da podaci nisu ukradeni napadom na njihove servere i baze podataka, ipak su reagovali zaključavanjem jednog broja naloga, tražeći od korisnika da izmjene pristupne šifre.

I predstavnici kompanije i sajta „LeakedSource”, koji korisnicima nudi mogućnost da provjere i uklone hakovane informacije, veruju da su sajber-kriminalci do ovih 32 miliona podataka došli zahvaljujući virusima na računarima korisnika ili ukrštanjem podataka iz nekog od ranijih napada jer mnogi korisnici imaju isto korisničko ime ili lozinku za pristup nalozima na više različitih sajtova – greška koju je napravio i Mark Zakerberg.

Reklama

Posao zlonamernima olakšan je i time što je malo onih koji su se obezbjedili dodatnom zaštitom, na primjer obaveštenjem porukom da se logovanje pokušava sa nove aj-pi adrese.

Prema ocjeni stručnjaka za kompjutersku bezbjednost, hakerima su imejl adrese i lozinke za pristup društvenim mrežama značajni samo kao sredstvo za eventualni upad u važnije naloge kao što su bankovni računi. Napadači se upravo uzdaju u grešku korisnika da jednu istu kombinaciju elektronske pošte i lozinke koriste i za društvene mreže i za banku.

Nakon ovog dugačkog niza hakerskih upada, pojedinci se pitaju hoće li uskoro doći vreme kada će svi ovi ukradeni podaci biti bezvrijedni jer su, kako se ispostavlja, sve dostupniji.

Izvor: Politika

Nastavite čitati

TEHNOLOGIJA

Univerzitetu u Banjaluci predata projektna dokumentacija za izgradnju Naučno-tehnološkog parka

Objavljeno

 

Od

Projekat koji je najavljen još sredinom prošle godine i čija je gradnja bila najavljena za proljeće ove, konačno je počeo i da se realizuje, istina sa procjenom troškova koji su od juna 2023. godine malo i porasli. Naime, juče je, kako prenosi RTRS, predstavnicima Univerziteta u Banjaluci i Ministarstva za naučno-tehnološki razvoj i visoko obrazovanje predata projektna dokumentacija za izgradnju i opremanje Naučno-tehnološkog parka Republike Srpske koji će biti izgrađen u kampusu Univerziteta u Banjaluci.

Kako je u julu 2023. saopšteno, izgradnja ovog objekta bi trebalo da košta više od 10 mil EUR, potom je u septembru iste godine okvirna vrijednost procijenjena na 15 mil EUR, a juče je, sudeći po ovoj vijesti RTRS-a, rečeno da je ukupna vrijednost investicije oko 19 mil EUR.

Podsjećamo, rektor Univerziteta u Banjaluci prof. dr Radoslav Gajanin i ministar za naučno-tehnološki razvoj Republike Srpske Željko Budimir prošle godine su, 13. septembra, potpisali ugovor o osnivanju Naučno-tehnološkog parka (NTP) Republike Srpske. Kako je tada navedeno, riječ je o prvom naučno-tehnološkom parku u Republici Srpskoj, čiji su osnivači Vlada RS i Univerzitet u Banjaluci, a za njegovog direktora imenovan je Nikola Dragović.

Vlada Republike Srpske, kako je tada saopšteno, obezbijedila je sredstva za prvi period rada, a za početak, kancelarije NTP-a biće u novom objektu Arhitektonsko-građevinsko-geodetskog fakulteta i Šumarskog fakulteta, u krugu Univerzitetskog grada. Inače, lokacija je u neposrednoj blizini budućeg objekta NTP, za koji je izrada projektno-tehničke dokumentacije tada bila u toku. Tada je i rečeno da se na proljeće 2024. godine planira polaganje kamena temeljca za izgradnju ovog objekta ukupne površine 7,5 hiljada kvadratnih metara, sa planiranim rokom od 24 mjeseca, a tada je procijenjeno da će okvirna vrijednost objekta, sa neophodnom opremom i laboratorijom, iznositi 15 mil EUR.

eKapija je ranije pisala da je Saudijski fond za razvoj odobrio sredstva za dva projekta u Srpskoj – jedan je izgradnja Studentskog centra u Foči, a drugi izgradnja Naučno-tehnološkog parka u Banjaluci.

Što se tiče projektne dokumentacije koja je juče predata predstavnicima Univerziteta i Ministarstva za naučno-tehnološki razvoj, ona je, kako je prenio RTRS, finansirana kroz Italijanski fond za inovativne projekte, preko Razvojne banke Savjeta Evrope.

Reklama

Inače, nadležni kažu da će budući Naučno-tehnološki park biti centralno mjesto gdje se rađaju inovativne ideje i tehnološki napredak Srpske.

Siguran sam da će izgradnjom NTP imati ogromnu korist prije svega UNIBL i studenti UNIBL, odnosno naši nastavnici i saradnici kroz angažman u kompanijama koje budu smještene u NTP – istakao je Radoslav Gajanin, rektor Univerziteta u Banjaluci, prenosi RTRS.

Nikola Dragović, direktor Naučno-tehnološkog parka Republike Srpske, najavio je, kako navodi RTRS, još neke novine.

Јedan od prvih programa koji će NTP uskoro početi sprovoditi jeste program kampa za koji intenzivno traje kampanja jedinstveni startap program za mlade od 18 do 35 godina – rekao je Dragović.

Vlada Srpske je prošle godine usvojila informaciju o osnivanju prvog NTP u Srpskoj čiji je cilj ubrzan tehnološki razvoj.

Za razvoj preduzetništva i inovativnosti kod mladih ljudi, to je cilj ovog projekta – poručio je Zoran Bjelajac, pomoćnik ministra za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske.

Reklama

RTRS

Nastavite čitati

NOVOSTI

Platforma Ananas stigla i u BiH

Objavljeno

 

Od

Kompanija Ananas stigla je i na bosanskohercegovačko tržište sa svojom online prodajnom platformom.

– Proteklih mjeseci smo dokazali da živimo svoju priču, teško a jako! Danas smo završili vrlo važan korak i otvorili dva nova tržišta! Ananas sada posluje i u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini – objavio je Ananas E-commerce na svom LinkedIn profilu.

„Regionalni Amazon“, kako su ga mediji prozvali, sjedište je najprije osnovao u Sarajevu, gdje je registrovana firma Ananas doo, a 7. juna je osnovana i podružnica u Banjaluci, sa sjedištem u Bulevaru Stepe Stepanovića br. 171 E.

Direktor preduzeća, ujedno i banjalučke podružnice, jeste Erol Ferović.

Direktni osnivač sarajevskog društva je Ananas E-Commerce Beograd. Vlasnik platforme Ananas je Delta holding, a kako je ranije saopšteno iz kompanije, platforma je u prošloj godini otvorila svoje kancelarije i u Sjevernoj Makedoniji.

Ananas je, inače, u prošloj godini zabilježio izuzetno veliki rast, potvrđujući da bude regionalni lider u domenu online trgovine. Na 94% poštanskih brojeva isporučeno je dva ili više Ananas paketa, a broj partnera porastao je više od tri i po puta u odnosu na 2022. godinu.

Reklama

Cilj je da u 2024. godini broj trgovaca poraste na preko 2.000, i da ukupan promet preko sajta bude preko 70 mil EUR – saopšteno je na konferenciji u januaru.

eKapija

Nastavite čitati

NOVOSTI

Kinezima najveći IKT projekat u istoriji Srpske – Posao vrijedan 57 mil KM

Objavljeno

 

Od

Nakon što je portal Capital otkrio da je Vlada Republike Srpske sa kineskom kompanijom ELINC u tajnosti potpisala 57 mil KM vrijedan ugovor za nabavku softvera za digitalnu zaštitu, stigla je i potvrda iz Agencije za informaciono-komunikacione tehnologije Republike Srpske.

Oni su naveli da su u proteklih godinu dana izvršili detaljnu analizu stanja informacione bezbjednosti u javnoj upravi i kritičnim infrastrukturama, izradili smjernice razvoja informacione bezbjednosti i izvršili projektovanje novog nacionalnog sistema zaštite.

Navode da on po obimu, resursima i složenosti predstavlja najveći IKT projekat u Srpskoj.

Projekat je samoodrživ i ima za cilj punu zaštitu sajber prostora Republike Srpske – istakli su iz Agencije.

U skladu sa predviđenom dinamikom, iz Agencije su naglasili da se do kraja avgusta očekuje početak implementacije projekta.

Implementacija je predviđena u dvije paralelne faze. Omogućava potpunu integraciju državnih organa, akademskog i privatnog sektora u upravljanju incidentima. Funkcije zaštite u odnosu na korisnike se ogledaju u zaštiti tri grupe korisnika: javne uprave i kritičnih infrastruktura, zaštiti djece i zaštiti mikro, malih i srednjih preduzeća – istaknuto je u saopštenju.

Reklama

Iz Agencije su istakli da će sistem štititi javnu upravu i kritične infrastrukture koje čini 780 institucija republičkog nivoa.

Za partnera je, u skladu sa smjernicama Vlade za upravljanje krizom lanaca snabdijevanja i politički motivisanih ne-UN sankcija, izabrana kompanija ELINC, specijalizovani proizvođač opreme iz domena nacionalnih sistema informacione bezbjednosti – navedeno je u saopštenju.

Capital podsjeća da je ugovor sa Kinezima potpisan početkom juna ove godine, a nakon toga je na njega stavljena oznaka tajnosti, da bi se od javnosti sakrilo još jedno trošenje desetina miliona maraka na softver, kao i njegova namjena.

Planirano je da se ovaj softver implementira u sve institucije u Srpskoj na rok od deset godina, a ELINC je, kako piše Capital, posao dobio na osnovu prethodnog dogovora iza zatvorenih vrata, bez tendera.

Capital

Reklama
Nastavite čitati

U trendu