Connect with us

TEHNOLOGIJA

Ukradeno 32 miliona podataka za pristup „Tviteru”

SVIJET – Ukradeno 32 miliona podataka za pristup „Tviteru” a pretpostavlja se da su sajber-kriminalci do informacija došli preko virusa na računarima korisnika ili ukrštanjem podataka iz nekog od ranijih napada.

Objavljeno

 


 

Korisnici društvene mreže „Tviter” najnovija su meta hakerskih napada. Nakon što su krajem maja najprije ponudili 360 miliona imejl adresa i lozinki korisnika „Maj spejsa”, hakeri su prije desetak dana, na crnom tržištu, oglasili prodaju lozinki za oko 107 miliona profila na „Linktinu” provaljenih prije četiri godine. Zatim su uslijedili upadi u naloge na „Tviteru” i „Pinterestu” osnivača „Fejsbuka” Marka Zakerberga, da bi se niz nastavio obelodanjivanjem 32 miliona podataka o nalozima na „Tviteru”.

Kako prenose internet portali, među hakovanima je i profil pjevačice Lane del Rej, a među žrtvama najbrojniji su tviteraši iz Rusije, kojih je oko pet miliona. Iako je čak 120.000 naloga imalo najjednostavniju šifru „12345”, lak plijen su bile i one složenije od čak 30 znakova, kakvih je u ovoj krađi bilo oko 150.000.

Zašto je hakovanje „Linktina” isplativije od „Tvitera”
Na „dark vebu”, tajnoj internet mreži, kojoj se pristupa uz pomoć specifične opreme i softvera, i na kojoj se trguje ukradenim podacima (ali i drogama, oružjem, pornografijom…), „Linktin” lozinke i korisnička imena ponuđeni su po većoj cijeni od sume koju su hakeri tražili za podatke o nalozima na „Tviteru”. Razlog za tu razliku u cijeni leži, prema stručnim mišljenjima, u činjenici da je „Linktin” mreža za povezivanje profesionalaca pa se na njoj može saznati i čime se korisnik bavi. To kriminalcima pomaže da odaberu žrtvu s većom platom.
Medijski izveštaji navode da je jedan ruski haker tražio 10 bitkoina, odnosno oko 4.500 evra za bazu od 32 miliona pristupnih podataka tviteraša, dok drugi ističu da iza ove krađe stoje sajber-kriminalci iz Saudijske Arabije.

Iako mreža s 310 miliona aktivnih korisnika tvrdi da podaci nisu ukradeni napadom na njihove servere i baze podataka, ipak su reagovali zaključavanjem jednog broja naloga, tražeći od korisnika da izmjene pristupne šifre.

I predstavnici kompanije i sajta „LeakedSource”, koji korisnicima nudi mogućnost da provjere i uklone hakovane informacije, veruju da su sajber-kriminalci do ovih 32 miliona podataka došli zahvaljujući virusima na računarima korisnika ili ukrštanjem podataka iz nekog od ranijih napada jer mnogi korisnici imaju isto korisničko ime ili lozinku za pristup nalozima na više različitih sajtova – greška koju je napravio i Mark Zakerberg.

Reklama

Posao zlonamernima olakšan je i time što je malo onih koji su se obezbjedili dodatnom zaštitom, na primjer obaveštenjem porukom da se logovanje pokušava sa nove aj-pi adrese.

Prema ocjeni stručnjaka za kompjutersku bezbjednost, hakerima su imejl adrese i lozinke za pristup društvenim mrežama značajni samo kao sredstvo za eventualni upad u važnije naloge kao što su bankovni računi. Napadači se upravo uzdaju u grešku korisnika da jednu istu kombinaciju elektronske pošte i lozinke koriste i za društvene mreže i za banku.

Nakon ovog dugačkog niza hakerskih upada, pojedinci se pitaju hoće li uskoro doći vreme kada će svi ovi ukradeni podaci biti bezvrijedni jer su, kako se ispostavlja, sve dostupniji.

Izvor: Politika

Nastavite čitati

NOVOSTI

Kinezima najveći IKT projekat u istoriji Srpske – Posao vrijedan 57 mil KM

Objavljeno

 

Od

Nakon što je portal Capital otkrio da je Vlada Republike Srpske sa kineskom kompanijom ELINC u tajnosti potpisala 57 mil KM vrijedan ugovor za nabavku softvera za digitalnu zaštitu, stigla je i potvrda iz Agencije za informaciono-komunikacione tehnologije Republike Srpske.

Oni su naveli da su u proteklih godinu dana izvršili detaljnu analizu stanja informacione bezbjednosti u javnoj upravi i kritičnim infrastrukturama, izradili smjernice razvoja informacione bezbjednosti i izvršili projektovanje novog nacionalnog sistema zaštite.

Navode da on po obimu, resursima i složenosti predstavlja najveći IKT projekat u Srpskoj.

Projekat je samoodrživ i ima za cilj punu zaštitu sajber prostora Republike Srpske – istakli su iz Agencije.

U skladu sa predviđenom dinamikom, iz Agencije su naglasili da se do kraja avgusta očekuje početak implementacije projekta.

Implementacija je predviđena u dvije paralelne faze. Omogućava potpunu integraciju državnih organa, akademskog i privatnog sektora u upravljanju incidentima. Funkcije zaštite u odnosu na korisnike se ogledaju u zaštiti tri grupe korisnika: javne uprave i kritičnih infrastruktura, zaštiti djece i zaštiti mikro, malih i srednjih preduzeća – istaknuto je u saopštenju.

Reklama

Iz Agencije su istakli da će sistem štititi javnu upravu i kritične infrastrukture koje čini 780 institucija republičkog nivoa.

Za partnera je, u skladu sa smjernicama Vlade za upravljanje krizom lanaca snabdijevanja i politički motivisanih ne-UN sankcija, izabrana kompanija ELINC, specijalizovani proizvođač opreme iz domena nacionalnih sistema informacione bezbjednosti – navedeno je u saopštenju.

Capital podsjeća da je ugovor sa Kinezima potpisan početkom juna ove godine, a nakon toga je na njega stavljena oznaka tajnosti, da bi se od javnosti sakrilo još jedno trošenje desetina miliona maraka na softver, kao i njegova namjena.

Planirano je da se ovaj softver implementira u sve institucije u Srpskoj na rok od deset godina, a ELINC je, kako piše Capital, posao dobio na osnovu prethodnog dogovora iza zatvorenih vrata, bez tendera.

Capital

Reklama
Nastavite čitati

NOVOSTI

Pogledajte firme iz IT sektora koje su dobile pomoć države

Objavljeno

 

Od

Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta Mostar objavilo je konačnu rang listu korisnika dijela grant sredstava tekućih transfera za 2024. godinu.

U okviru javnog poziva raspisanog u maju ove godine, grant sredstva su se podijelila na pet programa.

Najviše sredstava bilo je planirano u sklopu projekta pet – odnosno Podrška MSP u IT sektoru.

Ukupna vrijednost raspoloživih sredstava za ovaj projekat je bila 2.700.000,00 KM. Podijeljeno je 1.169.709,87 KM na 16 firmi, javlja Akta.ba.

Najviše je dobila firma CloudIT d.o.o iz Ilijaša i to 100.000,00 KM. Slijedi je Call Ero d.o.o. Mostar sa 99.900,00 KM, zatim Toni Digital d.o.o. sa 99.675,00 KM grant sredstava, te Xsoft d.o.o. Mostar sa 96.000,00 KM.

Na listi je i Atlantbh d.o.o. sa 84.911,00 KM granta, dok je RSS d.o.o. dobio 80.736,07 KM bespovratnih sredstava

Reklama

PROJEKAT br. 5 „PODRŠKA MSP U IT SEKTORU“

Prema projektu, firme su dobila sredstva za tehnološko unaprjeđenje MSP i unaprjeđenje kvaliteta proizvoda kroz nabavku nove opreme, integraciju Al alata i optimizaciju radnih procesa, sufinansiranja zapošljavanja junior eksperata kao i razvoj i komercijalizacija novih proizvoda/usluga u IT industriji.

Akta.ba

Nastavite čitati

TEHNOLOGIJA

Kompanija Richarda Bransona u BiH promijenila vlasnike i identitet

Objavljeno

 

Od

Kompanija Virgin Pulse Bosnia, jedan od vodećih IT firmi u Bosni i Hercegovini, primijenila je ime i vizuelni identitet, nakon spajanja i promijena u vlasničkoj strukturi.

Podsjećanja radi, riječ je o kompaniji koju je osnovao britanski milijarder Richard Branson.

Kompanija Virgin Pulse nedavno je spojena sa drugom kompanijom, HealthComp. Nova kompanija koja je nastala spajanjem ove dvije firme zove se Personify Health, pa je posljedično preimenovana i kompanija u BiH, izvještava BiznisInfo.ba.

Kombinovana vrijednost dvije kompanije je 3 mlrd USD. Obje kompanije se bave unapređenjem zdravlja koristeći najsavremenije tehnologije.

Od spajanja, dvije firme su predstavile prvu i jedinu personaliziranu zdravstvenu platformu – sve na jednom mjestu. Personify Health pomaže firmama da optimiziraju ulaganja u svoje članove dok istovremeno osnažuje ljude da se dublje bave svojim zdravljem.

Nova kompanija ima kompleksnu vlasničku strukturu iza koje stoje veliki ulagači. Većinski vlasnik Personify Healtha je fond New Mountain Capital, div koji upravlja imovinom ukupne vrijednosti od preko 40 mlrd USD. Fond je osnovao Steve Klinsky 1999. godine.

Reklama

Drugi veliki dioničari Personify Healtha su Blackstone, Marlin Equity Partners i Morgan Health.

Kako je BiznisInfo.ba ranije pisao, firma Virgin Pulse Bosnia prošle godine je ostvarila ukupne prihode od oko 32,4 mil KM. To su rekordni prihodi i predstavljanju veliko povećanje u odnosu na 21,4 mil KM iz 2021. godine ili 12,7 miliona iz 2020. godine. Nedavno su dosegli broj od 600 zaposlenih u BiH.

Virgin Pulse Bosnia ima sjedište u Tuzli i ured u Sarajevu. Ova kompanija u BiH se neprestano širi. Riječ je trenutno o jednoj od vodećih kompanija u BiH iz IT industrije. Iz naše zemlje, oni rade sa klijentima širom svijeta.

Virgin Puls je 2018. preuzeo tuzlansku firmu Piksel Interactive koja je tada zapošljavala oko 100 mladih i obrazovanih ljudi. Kompanija, koja se od tada zove Virgin Pulse Bosnia, konstantno se širi. Agencija za promociju stranih investicija proglasila Virgin Pulse jednim od najznačajnijih stranih investitora u BiH u 2021.

biznisinfo.ba

Reklama
Nastavite čitati

U trendu