Connect with us

BIZLIFE

Uspješno održan prvi FON-ov Startup Day

SYMORG StartUp Day 2016, takmičenje za startape koje je prvi put održano u okviru tradicionalne konferencije Fakulteta organizacionih nauka – SymOrg, okupio je na jednom mestu predstavnike privrede, investitora, države, naučne zajednice i inkubatora.

Objavljeno

 


Dan posvećen startapima bio je podeljen u dvije cjeline – panel diskusija i takmičarski dio. Panel diskusija sa temom „Budućnost preduzetništva – sinergija nauke i prakse“ bila je veoma dinamična i pokrenula različita pitanja vezana za porketanje sopstvenog posla u Srbiji, kao i izazove sa kojima se mladi preduzetnici susreću na tom putu. Učesnici panela bili su predstavnici uspješnih srpskih startapa – Sonja Dakić iz Daj daj pelena, Istok Radovanov kao predstavnik Pray eyewear, Nikola Čavić ispred NORDEUS-a, predstavnik privrede bio je Boris Vujičić iz AmCham-a, a perspektivu nauke zastupao je Marko Petrović, prodekan za naučno-istraživački rad Fakulteta organizacionih nauka. Događaj je otvorio Aleksandar Kemiveš, savjetnik predsjednika Privredne komore Srbije.

Nakon panela, osam timova koji su učestvovali u finalu su kroz četvorominutne prezentacije izložili svoje ideje i poslovne modele, a potom su uslijedila pitanja stručnog žirija koji su činili predstavnici Eurobank Srbije, SBB-a, Telekoma Srbije, StartLabs Ventures-a, Coca-Cola Hellenic-a, ICT Hub-a, AmCham-a i FON-a.

Pobjednik prvog SYMORG StartUp Day 2016 je SEEZER tim, koji je razvio inovativnu društvenu mrežu za simultano snimanje video zapisa prednjom i zadnjom kamerom mobilnog telefona, a kao nagradu osvojio je dvonedeljni boravak u RAINMAKING Loft Berlin i avio karte. Pred žirijem je bila teška odluka da od 8 odbranih finalist odabere najbolje, te su drugo mjesto podelili timovi Petguards i Global Village koji su nagrađeni učešćem u šestomjesečnom programu ICT Hub-a.

Nebojša Lazić, generalni partner StartLabs Ventures-a, jednog od vodećih investicionih fondova u jugoistočnoj Evropi, nakon takmičenja izjavio je da ima timova u koje bi sa sigurnošću investirao i da je energija bila sjajna.

Nikola Čavić, direktor razvoja poslovanja u Nordeusu, istakao je da kroz ovakva takmičenja mladi ljudi mogu da stupe u kontakt sa profesionalcima koji mogu da podijele sa njima svoja iskustva, koja će im značiti u daljem razvoju startapa.

Boris Vujičić, član odbora AmCham Srbije i predsednik Trizme, dao je savet mladima da prvo završe fakultet pa da se tek onda prepuste preduzetništvu, kao i da nikad nije kasno da se pokrene sopstveni posao i da je to moguće i u poznijim godinama.

Reklama

 

Izvor: BIZLife

Nastavite čitati

KARIJERA

Otvorene prijave za novi ciklus programa UniCredit plaćene stručne prakse

Objavljeno

 

Od

UniCredit Bank a.d. Banja Luka, već sedmu godinu zaredom, pruža priliku studentima završnih godina ekonomskog, pravnog i informatičkog usmjerenja da steknu prva radna iskustva kroz planirani program plaćene stručne prakse radeći u međunarodnoj kompaniji te inspirativnom i dinamičnom okruženju.

„Prva velika šansa“ je šestomjesečni program plaćene stručne prakse u UniCredit banci Banja Luka, koji, pored praktičnog rada u timovima, uz podršku mentora, donosi i posebno iskustvo učenja u okviru UniCredita – liderske bankarske grupacije na tržištu, koja prepoznaje potencijal i nagrađuje lično zalaganje i kvalitet te pruža jedinstvenu priliku studentima – mladim osobama na početku karijere, za dobar start i profesionalni napredak.

Tokom prakse, a u toku svakodnevnog radnog vremena (4 sata), počevši od avgusta tekuće godine, studenti će raditi na konkretnim zadacima te se upoznati sa poslovanjem Banke kao finansijske institucije, organizacionom strukturom i procesima unutar Banke te razviti korisna teorijska i praktična znanja koja će im pomoći u savladavanju dodijeljenih zadataka. Istovremeno, u periodu obavljanja prakse studenti će biti u mogućnosti da završavaju sve svoje obaveze na fakultetu. 

Članica Uprave UniCredit Bank a.d. Banja Luka, nadležna za Ljudske potencijale i korporativnu kulturu, Diana Bevanda, ovim je povodom istakla da joj je drago da ima priliku pozvati studente završnih godina ekonomskog, pravnog i informatičkog usmjerenja da se prijave za novi ciklus „Prve velike šanse”.

„Razvili smo program kroz koji studenti imaju priliku proći kroz sve ključne faze bankarskog poslovanja, na drugačiji i zanimljiviji način. Program u kojem već sam proces selekcije nije uobičajen, jer je i to prilika u kojoj studenti mogu pokazati svoja znanja, vještine, kreativnost i sposobnost snalaženja u novim situacijama. Takav pristup već u početku razvija pozitivnu konkurenciju među studentima, kako bi za vrijeme prakse stekli kvalitetno iskustvo i želju da napreduju. Svi imaju jednaku šansu da dobiju zaposlenje u Banci, ukoliko pokažu motivaciju i želju za radom. Kao društveno odgovorna kompanija, pokušavamo i na ovaj način dati mladim ljudima prilike za učenje i razvoj u našoj zemlji.”, istakla je Diana Bevanda.

Na linku možete pogledati predstavljanje programa prakse i iskustva studenata, učesnika programa svih prethodnih ciklusa „Prve velike šanse”, koji su svoju šansu već iskoristili i nakon programa postali dio UniCredit tima te došli do svog prvog zaposlenja.

Reklama

UniCredit Bank a.d. Banja Luka poziva sve zainteresovane studente završnih godina da se prijave i iskoriste svoju prvu veliku šansu i pošalju svoj CV na [email protected], pod naslovom „Prva velika šansa“ najkasnije do 31.07.2024. godine.

Nastavite čitati

BIZLIFE

Nepalcu je BiH obećana zemlja, većinu zarade šalje porodici

Objavljeno

 

Od

Ashok Tamang se prije godinu i po dana oprostio od supruge, 14-ogodišnje kćeri i tek rođenog sina, kako bi došao raditi kao građevinac u Bosni i Hercegovini.

U Sarajevo je stigao iz Nepala, države u podnožju najvišeg svjetskog planinskog masiva Himalaja.

Tamag je jedan od oko 5.000 stranih radnika u Bosni i Hercegovini, čiji broj se skoro udvostručio od 2020. godine, pokazuju podaci entitetskih zavoda za zapošljavanje- piše Buka.

Najviše ih je ove godine došlo iz Turske, Srbije, Bangladeša, Kuvajta i Hrvatske, pokazuju isti podaci.

Tamang kaže da je iz Katmandua, prijestolnice Nepala, došao da radi u sarajevskoj građevinskom poduzeću “Omega Group”, kako bi sebi i porodici osigurao bolji život.

On je, uz još jedanaest zemljaka iz Nepala, u BiH došao posredstvom nepalske agencije za posredovanje pri zapošljavanju. Trebalo mu je, kaže, više od tri mjeseca da prikupi sve potrebne dokumente, jer građanima Nepala nije lako dobiti vizu za evropske zemlje, piše Radio Slobodna Evropa.

Reklama

Dodaje kako je radio na gradilištima u Prijedoru i drugim gradovima, te da je zadovoljan uslovima rada i smještaja.

Uz platu od 1.800 maraka (oko 900 eura), Tamang ima plaćen smještaj i tri obroka dnevno. Stoga većinu zarade može poslati u Nepal, gdje mjesečne plate često iznose samo par stotina američkih dolara.

Nisam još išao kući. Planiramo u sljedećih šest mjeseci i nadam se da ću ih vidjeti što prije. Razgovaramo često putem interneta, jer mi jako nedostaju”, kaže Tamang, jedan od oko 80 građana Nepala zaposlenih u BiH.

Buka

Nastavite čitati

PRIVREDA

Konferencija “Forward” sutra u Banjaluci: Digitalne inovacije preduslov rasta

Objavljeno

 

Digitalne inovacije kao preduslov za privredni i društveni rast biće u fokusu ovogodišnje konferencije “Forward”, koja će sutra u Banjaluci okupiti eksperte iz Srpske i regiona s ciljem razmjene iskustava i dobrih praksi te njihove primjene u domaćim malim i srednjim preduzećima. (više…)

Nastavite čitati

U trendu