TRŽIŠTA
U BiH za 10 godina izgubljeno 250.000 radno sposobnih
SARAJEVO – Sve masovniji odlazak građana BiH u inostranstvo, koji je intenziviran posljednjih nekoliko godina, dugoročno će se odraziti na ekonomski potencijal zemlje. Tako je za deset godina BiH izgubila 250.000 radno sposobnih stanovnika.
Anketa o radnoj snazi, koju je za 2018. godinu sprovela Agencija za statistiku BiH, govori da BiH trenutno ima 2,396 miliona radno sposobnih stanovnika. Poređenja radi, broj radno sposobnog stanovništva prije deset godina u našoj zemlji je bio 2,649 miliona.
Anketom je obuhvaćeno više od 10.000 domaćinstava i to skoro šest hiljada u FBiH i 3.600 u RS. Radno sposobno stanovništvo obuhvata sve osobe koje imaju 15 i više godina, podijeljene u dvije glavne kategorije: radnu snagu (ekonomski aktivno stanovništvo) i ekonomski neaktivno stanovništvo. Radnu snagu ili aktivno stanovništvo čine zaposlene i nezaposlene osobe. Od ukupnog broja radno sposobnog stanovništva, više od 51 odsto čine žene.
Samo u posljednje dvije godine BiH je izgubila 93.000 radno sposobnih stanovnika. Najnoviji podaci govore da je u posljednje dvije godine iz BiH u Njemačku odselilo više od 50.000 građana.
Ekonomski analitičar Faruk Hadžić ističe da su demografske karakteristike jedne od najvažnijih za ekonomski razvoj zemlje.
„Od broja stanovnika zavisi kako će se u budućnosti razvijati naša ekonomija, zavisi povrat duga, jer dug ‘vraćaju’ oni koji su ostali, zavisi pitanje penzija, zavisi punjenje fondova, budžeta i u konačnici cjelokupni ekonomski sistem“, kaže Hadžić.
On nadležnima u vlasti postavlja pitanje kako misle riješiti neminovne probleme koji će uslijediti.
„Postavlja se pitanje za koga se podižu silni krediti za navodnu cestogradnju i uvode nove akcize kada nas je sve manje? Ko će vraćati te kredite? Kako vlast planira sutra odgovoriti na ovaj rastući problem? Možda podizanjem stope PDVa? Kako osigurati penzije za 80.000 novih korisnika za narednih petšest godina“, pita se Hadžić.
Padom ukupnog broja stanovnika opada i kupovna moć građana, što će se direktno odraziti na prikupljanje PDVa.
„Sada se postavlja pitanje kako odrediti nove strategije. Sve što se do sada radilo i što je utvrđeno može pasti u vodu ako nema stanovnika. Ko će vraćati kredite, za koga se dižu“, rekao je Hadžić.
Izvor: Klix.ba
TRŽIŠTA
Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU
Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)
ANALIZE
Suzbijanje cijena glavni zadatak
Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca