TRŽIŠTA
Soja dostigla rekordnu cijenu
Cijena zrna soje u Republici Srpskoj dostigla je rekordnu cijenu od jedne KM po kilogramu, potvrdili su poljoprivrednici.
Tako je, porede oni, ova uljarica sada skuplja za 30 do 40 feninga po kilogramu u odnosu na cijenu koju je imala u vrijeme žetve prošle godine, kada je otkupljivana po cijeni do 68 feninga.
Stojan Marinković, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, kaže za „Nezavisne“ da je razlog viših cijena poremećaj na svjetskom tržištu poljoprivrednih proizvoda koji je nastao usljed pandemije.
„A kod nas direktno, najveće zasluge viših cijena ima Kina, jer su oni podigli proizvodnju svinja na svom tržištu za nekoliko procenata. Da bi to uradili, pokupovali su skoro sve količine stočne hrane, prije svega žitarica i uljarica koje mogu da dobiju na tržištu, a prije svega na tržištu istočne Evrope“, kazao je Marinković.
Prema njegovim riječima, do viših cijena došlo je zbog svih komponenata za stočnu hranu.
„Kilogram soje u zrnu, znači, kod nas sada košta jednu KM, dok je u vrijeme žetve prošle godine soja otkupljivana po cijeni od 58 do 68 feninga po kilogramu“, kazao je Marinković.
Dodao je da sojina sačma, kao najveća stavka u proizvodnji stočne hrane, ali i komponenta koju koriste svi stočari, košta od 1,2 do 1,4 KM po kilogramu.
„Već neke trgovačke firme nude 90 feninga po kilogramu za soju koja je tek posijana, dok je u Srbiji cijena 85 dinara ponuđena za rod 2021. godine“, naglasio je Marinković.
Kako kaže, RS prati zemlje u okruženju od kojih i uvozi tako da, prema njegovim riječima, Srbija već ima probleme sa rezervama kukuruza.
„S obzirom na to da su izvezli velike količine po dobroj cijeni, realno je očekivati da će cijena ove žitarice biti u daljem porastu, ali padati neće sigurno“, rekao je Marinković.
Da su cijene uljarica u svakodnevnom porastu i da ne znaju kada će se zaustaviti ovaj trend divljanja cjenovnika, kaže i Savo Bakajlić, predsjednik Regionalnog udruženja poljoprivrednika Semberije i Majevice.
„Mi smo dugi niz godina nagovještavali da će doći do poremećaja na tržištu, jer su cijene svih žitarica, uljarica koje su neophodne za stočnu hranu, dostigle enormnu visinu“, kazao je Bakajlić.
Dodaje da ne zna ni kako stočari uspiju da hrane stoku pored ovako visokih cijena, a da skoro nikome ne mogu da je prodaju.
„Sadašnje visoke cijene žitarica, ali i uljarica, uticaće na to da se stočari teže odluče da uzgajaju velika grla stoke“, kazao je Bakajlić.
Da je nestašica soje na tržištu razlog viših cijena, stav je Miloša Nožinića, šefa Zavoda za industrijsko bilje Poljoprivrednog instituta Republike Srpske.
„Očito da ima problema kod uvoza na evropsko tržište, jer se najviše soje uvozi iz SAD i Argentine“, kazao je za „Nezavisne“ Nožinić.
Prema njegovim riječima, nepovoljne vremenske prilike ove godine pogodile su sjetvu soje, odnosno stvarale su probleme u periodu sjetve uljarice.
„Mnogo je bilo kašnjenja, tako da još nemamo podatke koliko je površina u RS zasijano sojom“, istakao je Nožinić.
Nezavisne novine
TRŽIŠTA
Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU
Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)
ANALIZE
Suzbijanje cijena glavni zadatak
Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE11 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca