TRŽIŠTA
Uvozna voda potapa proizvođače i izvore u BiH
Tokom prvih šest mjeseci ove godine u Bosnu i Hercegovinu je uvezeno vode u vrijednosti 107.639.286 KM, podaci su Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
„U prvih šest mjeseci ove godine u Bosnu i Hercegovinu je došlo vode, uključujući prirodne ili vještačke mineralne vode i gazirane, bez dodatog šećera ili drugih sredstava za zaslađivanje ili aroma, kao i leda i snijega u iznosu od 13.955.944 KM“, stoji u ovim podacima.
Piše da je uvezeno vode, uključujući mineralne i gazirane vode, sa dodatim šećerom ili drugim sredstvima za zaslađivanje ili aromatizaciju i ostala bezalkoholna pića, osim sokova, voća ili povrća u iznosu od 93.683.342 KM.
„Najviše vode je tokom ove godine došlo iz Srbije u iznosu od 33.218.291 KM. Zatim slijedi uvoz iz Hrvatske, iz koje je stiglo vode za 18.972.945 KM te Slovenije za 14.356.088 KM“, ističe se u podacima UIO BiH.
Vodu smo ove godine još uvozili iz Mađarske, Austrije, Rumunije, Poljske, Turske, Njemačke, Češke, Albanije, Sjedinjenih Američkih Država i drugih zemalja.
U istom periodu iz BiH je izvezeno vode u iznosu od 22.423.837 KM.
„Vode je najviše izvezeno u Hrvatsku za 11.898.344 KM, pa u Srbiju za iznos od 3.125.262 KM, te Sjeverne Makedonije za 2.172.404 KM“, navodi se u podacima.
Domaće kompanije su vodu još izvozile u Sjevernu Makedoniju, Veliku Britaniju, Švajcarsku, Njemačku, Nizozemsku, Italiju, Austriju, Mađarsku, Rumuniju i druge zemlje.
U toku 2021. godine u Bosnu i Hercegovinu je uvezeno vode za čak 184.946.359 KM, dok je iz naše države otišlo ovog napitka za 43.642.504 KM.
Bosna i Hercegovina ima najviše pitke vode u regiji, a istovremeno ovaj resurs ostaje uglavnom neiskorišten.
Ekonomista Milenko Stanić kazao je za „Nezavisne novine“ da gledajući raspoložive izvore i resurse u BiH ovakav uvoz nije opravdan i prihvatljiv, ali to je odraz stanja u našoj privredi i ekonomiji.
„Činjenica je da se malo ulaže i generalno investira u privredu, ali i u industriju vode, tako da smo prinuđeni, iako imamo velike resurse i mnogo pitke, izvorske i planinske vode, da ulažemo ogroman novac za uvoz iz okruženja“, naglasio je Stanić.
Prema njegovim riječima, u Bosni i Hercegovini nema mnogo ozbiljnijih proizvođača u ovoj grani industrije.
„S obzirom na ukupan potencijal imamo veoma malo proizvođača vode. Imamo svega nekoliko proizvođača koji su sposobni i jaki da proizvode i izvoze vodu, ali i dosta malih proizvođača koji jedva nekako distribuišu svoje proizvode u BiH, te nemaju mogućnosti da izvoze“, rekao je Stanić.
Nezavisne novine
TRŽIŠTA
Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU
Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)
ANALIZE
Suzbijanje cijena glavni zadatak
Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE11 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca