TRŽIŠTA
Povučeno 14 tipova proizvoda, nadzor nad tržištem još je u toku
SARAJEVO – „Do sada je u ovoj godini sa tržišta BiH povučeno 14 tipova proizvoda, u količini od 910 komada za koje je ustanovljeno da predstavljaju rizik po potrošače.
Treba naglasiti da je najveći dio aktivnosti nadzora nad tržištem još u toku, pa se očekuje da ovaj broj bude znatno veći do kraja godine. Do sada su sa tržišta povučeni sljedeći nesigurni proizvodi: dječije igračke i električni proizvodi (ventilatori, električni fenovi i kuhala)“, kazali su za Akta.ba iz Agencije za nadzor nad tržištem BiH, te dodali da proizvodi koji su povučeni u posljednjih mjesec dana su dječije igračke (pet proizvoda), te električni ventilator.
Opasnost po potrošače
Objasnili su da su dječije igračke povučene jer su predstavljale hemijski rizik i sadržavale nedozvoljenu koncentraciju ftalata što nije u skladu s Odlukom o ograničenju stavljanja na tržište igračaka i proizvoda za djecu koji sadrže ftalate („Službeni glasnik BiH“, broj 04/10).
Što se tiče električnog ventilatora, on predstavlja opasnost od povreda i strujnog udara, pojasnili su iz Agencije, te dodali i da nije bio propisno označen, uz aparat nije isporučeno uputstvo za upotrebu, izmjerena snaga je mnogo veća od naznačene snage i površina poprečnog presjeka provodnika je manja od minimalno dozvoljene.
„Agencija za nadzor nad tržištem BiH i nadležni inspekcijski organi entiteta i Brčko distrikta BiH postupaju odmah po saznanju ili zaprimanju informacija o proizvodima koji mogu predstavljati opasnost po potrošače u Bosni i Hercegovini, vrše prikupljanje svih relevantnih podataka, te obavljaju sve potrebne analize i radnje kako bi se neusklađeni proizvodi sa ozbiljnim rizikom za potrošače povukli sa tržišta BiH u najkraćem mogućem roku“, objasnili su iz Agencije.
Pored toga, Agencija za nadzor nad tržištem BiH u saradnji sa inspekcijskim organima entiteta i Brčko distrikta BiH kontinuirano vrši proaktivni nadzor nad tržištem na osnovu godišnjeg plana nadzora nad tržištem za tekuću godinu.
Proaktivni i reaktivni nadzor
„Proaktivni nadzor se sastoji od kontrole ciljanih grupa proizvoda na tržištu BiH, koji obuhvata administrativnu provjeru prateće dokumentacije, vizuelnu provjeru proizvoda i laboratorijska ispitivanja u skladu sa važećim propisima i BAS standardima. Proizvodi koji ne ispunjavaju propisane sigurnosne zahtjeve i koji predstavljaju ozbiljan rizik za potrošače se povlače se tržišta i vrši se povrat od potrošača“, kazali su iz Agencije, te dodali da Agencija u saradnji sa inspekcijskim organima entiteta i Brčko distrikta BiH pored proaktivnog vrši i reaktivni nadzor nad tržištem, na osnovu zaprimljenih prigovora potrošača, obavještenja poslovnih subjekata, obavještenja o nesigurnim proizvodima iz regije, informacija o povredama i drugih informacija.
Također, kako bi bili što bolji u svom poslu i konstantno vršili kvalitetan nadzor nad tržištem, Agencija za nadzor nad tržištem BiH u sklopu svojih redovnih aktivnosti vrši kontinuiranu edukaciju poslovnih subjekata u BiH u pogledu sigurnosnih svojstava proizvoda kako bi pomogla da se na tržištu BiH nađu samo proizvodi sigurni za korištenje od strane potrošača.
„Sarađujemo i sa udruženjima za zaštitu potrošača u BiH i pomažemo edukaciji potrošača kroz učešća na okruglim stolovima, predavanja, štampanjem informativnih pamfleta za potrošače, te objavljivanjem edukativnih tekstova, informacija u medijima i putem internet stranice Agencije“, poručili su iz ove Agencije.
Izvor: Akta.ba
TRŽIŠTA
Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU
Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)
ANALIZE
Suzbijanje cijena glavni zadatak
Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca