NAUKA
Prva beba iz epruvete danas slavi 40. rođendan
Britanka Luiza Braun (Louise Brown), u svijetu poznata kao prva “beba iz epruvete”, danas puni 40 godina. Iako kaže da bi joj lično bilo draže da je njen rođendan njena lična stvar, jasno joj je da je njenim rođenjem počela istorija koju do danas proslavlja između 6 i 8 miliona beba rođenih postupkom vantjelesne oplodnje, sve njihove porodice, nauka i naročito medicina.
Četrdeset godina od rođenja prve bebe iz epruvete petomjesečnom izložbom (otvorenom 5.jula) proslavlja i čuveni Muzej nauke u Londonu, izložbom posvećenom desetogodišnjem mukotrpnom istraživanju koje je 1978. godine konačno dovelo do rođenja prve “bebe iz epruvete”.
Vantjelesnu oplodnju naučnici širom svijeta smatraju najznačajnijim dostignućem humane medicine 20. veka, a londonski Muzej nauke je izložbom želio da podsjeti i na troje naučnika, po mnogima, “zaboravljenih pionira vantjelesne oplodnje” – Roberta Edvardsa, Patrika Steptoa i Džin Purdi, bez čijeg decenijskog odlučnog nastojanja da pobijede problem neplodnosti danas ne bi imali desetine miliona srećnih ljudi, koji su se ostvarili u ulozi roditelja.
Sterilitet je globalno postao sve češći problem u 21. vijeku. Ljekari ipak podsjećaju da medicina još uvijek nije dala odgovor na pitanje zašto vantjelesna oplodnja nekada uspije, a nekada ne, te da je za uspješno ostvarenje trudnoće često neophodno više pokušaja.
“Na nužnost višestrukih pokušaja vantjelesne oplodnje, na vjerovanje u ono što radite i na spremnost na istrajnost podjseća nas i ova velelepna izložba posvećena nastanku revolucionarnog postupka vantjelesne oplodnje” – kaže profesor Slobodan Radulović jedan od naših najvećih stručnjaka u oblasti reproduktivnog zdravlja.
Kao naš pionir u oblasti vantjelesne oplodnje doktor Radulović izražava nadu da će nauka krupnim koracima nastaviti i dalje, imajući u vidu da su u proteklih četrdeset godina nađeni odgovori i na problem muškog steriliteta, da su usavršena tehnološka sredstva poput 4D ultrazvuka, inkubatora za permanentno posmatranje razvoja embriona i sl., te da se uveliko radi na ispitivanju mogućnosti stvaranja jajnih ćelija od tkiva kože.
“Ipak, dok nauka radi svoje na nama je da iskoristimo postojeće mogućnosti i zato apelujem na državu, ali i na kompanije koje se rukovode principima društvene odgovornosti da zajedničkim snagama stvorimo mogućnost da i parovi u Srbiji mogu sebi da priušte višestruke pokušaje” – zaključuje povodom 40-tog rođendana prve “bebe iz epruvete” profesor Radulović.
Izvor: BIZLife
NAUKA
Srpski naučnici otkrili kako DNK utiče na koronu
Naučnici sa Medicinskog fakulteta u Beogradu sproveli su veliko istraživanje kako bi otkrili na koji način kovid utiče na bolest i ko ima veće šanse da oboli, a rezultati su pokazali da od genetike pojedinca i otpornosti organizma zavisi kako će čovjek odgovoriti na bolest. (više…)
NAUKA
Ruska naučnica: SARS-CoV-2 najvjerovatnije prirodnog porijekla
Porijeklo novog korona virusa prije je prirodno nego vještačko, s obzirom na to da je genetička sličnost SARS-CoV-2 sa prirodnim virusima veća od 90 odsto, izjavila je danas direktorka ruskog Naučno-istraživačkog instituta za vakcine i serume „I. I. Mečnikov“ Oksana Svitič. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE11 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca