TRŽIŠTA
Crnom tržištu duvana bliži se kraj
BANJALUKA – Crnom tržištu duvana, koje godišnje ošteti državni budžet za milione maraka, na kraj će stati novi zakon o izmjenama i dopunama Zakona o duvanu RS, koji će preciznije urediti odnose proizvodnje i prodaje ovog proizvoda, a čije se usvajanje očekuje iduće godine.
Izmjene zakona pripremilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, a donošenju novih rješenja pristupilo se zbog uočenih poteškoća u primjeni važećeg Zakona o duvanu, posebno u dijelu koji se odnosi na organizaciju proizvodnje i otkupa sirovog duvana. Cilj je sprečavanje ilegalne trgovine duvanskih proizvoda.
U resornom ministarstvu ističu da je Vlada RS na posljednjoj sjednici utvrdila nacrt ovog zakona, a predloženim izmjenama i dopunama, kako kažu, uspostaviće se dugoročni i bolje uređeni odnosi između proizvođača, organizatora proizvodnje i proizvođača duvanskih proizvoda.
– Novim zakonom biće uređeni uslovi i način proizvodnje duvana, te organizacija proizvodnje, otkupa i obrade sirovog proizvoda. Značajna novina je što će proizvođači imati obavezu da u ugovorenom roku organizatoru proizvodnje i otkupa duvana ili obrađivaču isporuče cjelokupan proizvedeni duvan, tako da će na taj način biti poznati tokovi duvana – naveli su u resornom ministarstvu.
Načelnik Odjeljenja za prehrambenu industriju u Ministarstvu poljoprivrede Brankica Tomaš kaže da je važećim zakonom predviđeno da proizvođači duvana, da bi se bavili tim vidom proizvodnje, moraju imati ugovorenu proizvodnju sa prerađivačima duvana, a na teritoriji RS ne posluje nijedan.
– Osnovni problem je nemogućnost kontrole proizvodnje duvana. Proizvođači iz Srpske sada imaju sklopljene ugovore sa prerađivačima iz FBiH, a naša inspekcija nema pravo da kontroliše rad privrednika u Federaciji i na taj način se ostavlja prostor za raznorazne malverzacije – kaže Tomaševa. Ona pojašnjava da iako domaći poljoprivrednici prijave proizvodnju, kasnije se nigdje ne prikazuju količine duvana koje idu u preradu.
– Novim zakonom uvešćemo organizatora proizvodnje koji će praktično biti posrednik između proizvođača i prerađivača, a inspekcija će kontrolu obavljati kod organizatora i na taj način ćemo moći iskontrolisati proizvodnju i prodaju duvana u RS. Trenutno na crnom tržištu ima mnogo ilegalnog duvana, a akciza na kilogram rezanog duvana iznosi 104 marke, stoga je jasno koliko država gubi novca – rekla je Tomaševa i dodala da bi nacrt ovog zakona pred poslanicima Narodne skupštine RS trebalo da se nađe iduće godine.
Kvalitet
U Ministarstvu poljoprivrede ističu da će nova zakonska rješenja regulisati i proizvodnju duvanskih proizvoda, obilježavanje maksimalno dozvoljene količine katrana, nikotina i ugljen-monoksida u cigaretama.
– S obzirom na to da konzumiranje duvanskih proizvoda utiče na zdravlje ljudi, ali i na životnu sredinu, kvalitet proizvedenog sirovog duvana u listu procjenjivaće se prilikom njegovog preuzimanja, a prema propisanim jedinstvenim mjerilima – rekli su u ministarstvu.
Izvor: Glas Srpske
TRŽIŠTA
Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU
Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)
ANALIZE
Suzbijanje cijena glavni zadatak
Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca