TRŽIŠTA
Na tržištu BiH igračke koje mogu da izazovu povrede i gušenje
Na domaćem tržištu zavrašavaju najraznovrsnije igračake koje mogu da budu izuzetno opasne po zdravlje djece, te predstavljaju rizik od ozbiljnog povređivanja mališana.
Analiza Agencije za nadzor nad tržištem BiH pokazuje da je lane utvrđeno da čak 11 od 19 ispitanih uzoraka igračaka sadrži ftalate u koncentraciji većoj od 0,1 odsto mase plastificiranog materijala, što može negativno uticati na reproduktivno zdravlje djece.
– Sa tržišta BiH povučena su i uništena 1.273 komada dječjih igračaka. Kontrolisane su i dječije svetiljke i kod šest od sedam kontrolisanih uzoraka, odnosno 574 komada, utvrđeno je da su nesigurni za potrošače – saopštili su ranije iz ove agencije.
Ove godine, između ostalog, sa tržišta je povučena i kineska dječja hodalica, zbog ozbiljnog rizika po bezbjednost decu, s obzirom na to da nije stabilna i da postoji mogućnost prevrtanja.
Dječja ogradica uvezena iz Srbije takođe je povučena iz prometa, jer je takođe ocijenjena kao rizična za korištenje, s obzirom na to da je utvrđeno da može da izazove povrede, gušenje i uklještenje.
Iz pomenute agencije su preporučili da se proizvodi ne koriste i da ih građani vrate u trgovine, a uvoznici su preduzeli mjere za povlačenje pomenutih proizvoda i obavijestili potrošače o rizicima i načinu povrata proizvoda.
Agencija za nadzor nad tržištem BiH je ove godine naredila povlačenje sa tržišta i dječje igračke “moj konjić” i plastične lutke “frozen” proizvedenih u Kini, jer su predstavljale hemijski rizik za decu, zbog većeg sadržaja ftalata nego što je dozvoljeno. Riječ je o igračkama proizvedenim u Kini, a nadležne inspekcije su naredile povlačenje sa tržišta i uništavanje nebezbjednih igračaka.
U Inspektoratu RS roditeljima preporučuju da prilikom kupovine, prije svega, provjere informacije navedene na deklaraciji, naziv proizvođača i zemlju porijekla i da ne kupuju igračke ukoliko nema svih potrebnih podataka.
– Potencijalno opasne su i igračke koje imaju oštre ivice ili druge dijelove koji vire, na koje se dijete može povrijediti. Ukoliko kod plišanih i sličnih igračaka roditelji jednostavno povuku vlakna i ista otpadaju, ne trebaju kupovati takve proizvode, jer manja djeca mogu progutati ova vlakna, kao i kod igračaka sa sitnim dijelovima ukoliko se oni mogu odvojiti od proizvoda. Takođe, roditelji bi trebalo i da poštuju preporuke proizvođača o starosnoj dobi za koju je neka igračka namijenjena – kaže portparol Inspektorata RS Dušanka Makivić.
Zdravstvena inspekcija RS je nedavno zabranila uvoz dvije pošiljke igračaka za djecu porijeklom iz Kine, u ukupnoj količini od 864 komada, jer je utvrđeno da ne ispunjavaju propisane parametre kvaliteta i bezbednosti.
Kontrola bočica za bebe i siperaka
U okviru ovogodišnjeg monitoringa Inspektorata RS i pomenute agencije akcenat je stavljen na proizvode namijenjene za dječiju upotrebu. Ukupno je ispitivano 14 uzoraka – četiri vrste bočica za bebe, tri modela siperaka za bebe, tri modela dječijih lutaka, tri modela igračke konjić poni i jedan model igračke na naduvavanje, a riječ je o proizvodima iz Kine, Turske, Tajlanda, Holandije, Velike Britanije, kao i iz domaće proizvodnje. Laboratorijskom analizom je dokazano da tri uzorka dječjih igračaka nisu bezbijedni za upotrebu zbog nedozvoljenog sadržaja ftalata, na osnovu čega je uništeno 573 komada.
Izvor: Srpskainfo.com
TRŽIŠTA
Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU
Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)
ANALIZE
Suzbijanje cijena glavni zadatak
Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE11 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca