TRŽIŠTA
Kako će Sjeverna Makedonija i Grčka riješiti pitanje korištenja brenda „Makedonija“ na proizvodima
Izraz „Makedonija“ se pojavljuje na brendovima 182 grčka preduzeća, dok ga više od četiri hiljade grčkih kompanija koristi u opisu barem jednog proizvoda, što čini neizvjesnim kako će se nastaviti koristiti nakon ratifikacije Prespanskog dogovora, objavilo je englesko izdanje lista „Kathimerini“.
Privredna komora u sjevernoj Grčkoj već je ponudila pravnu pomoć preduzećima koja zahtijevaju dodatno razjašnjenje detalja sporazuma kojim je Makedonija dobila novo ime Sjeverna Makedonija.
osigurava prava koja grčke kompanije imaju prema propisima EU.
Jedan od paragrafa u sporazumu navodi da se obje strane „slažu da podrže svoje poslovne zajednice u provedbi strukturiranog dijaloga u dobroj vjeri, s ciljem pronalaženja obostrano prihvatljivog rješenja za pitanja koja proizilaze iz trgovačkih naziva i komercijalnih brendova, kao i sve značajna pitanja na bilateralnom i međunarodnom nivou.
Formirat će se tim stručnjaka iz obje zemlje koji će se fokusirati na pitanja imena i zaštitnih elemenata (radit će do 2022. godine), koji bi trebao da donese rješenja u skladu sa Prespanskim sporazumom.
– Kako stvari stoje, sporazum ne dodaje vrijednost, već oduzima, jer dijelimo ime brenda Makedonija. Gledajući slovo „H“ (koje označava termin Sjeverna) na proizvodima se neće napraviti značajna razlika za evropske potrošače – rekao je Vassilis Korkidis iz pirejske Privredne komore, dodajući da sporazum daje mogućnost preduzećima da se brendiraju.
On procjenjuje da oko 400 grčkih kompanija u Skoplju zastupa investicije vrijedne više od 1,7 milijardi dolara.
Corkidis je izrazio zabrinutost da su samo 24 grčke kompanije zaštitile proizvode sa terminom Makedonija u EU, dok su samo dvije zaštitile proizvode na međunarodnom nivou.
Ekonomska dinamika sugeriše da je brzo rješenje u zajedničkom interesu. On navodi da Makedonija ima najjače trgovinske odnose sa Grčkom od svih zemalja članica EU, aona je i najveći strani investitor u Makedoniji od kasnih 90-ih godina prošlog stoljeća.
Izvor: Indikator.ba
TRŽIŠTA
Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU
Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)
ANALIZE
Suzbijanje cijena glavni zadatak
Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE11 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca