TRŽIŠTA
Cjenovni rat: Svijetu predstoji nova epoha
Cjenovni rat između Moskve, Rijada i Vašingtona prijeti nastanku epohe kada će vrijednost nafte biti 20 dolara po barelu, navelo je japansko izdanje Nihon kejdzaj.
„Tri stuba – SAD, Rusija i Saudijska Arabija – pokrenula su diskusiju o tome ko će koga da toleriše, stavivši kocku na hegemoniju na tržište nafte, zbog čega i druge zemlje koje proizvode naftu trpe. Svuda su znaci bankrota. Nema izgleda za povećanjem cijena“, navodi izdanje.
Prema navođenju izdanja, zbog trenutne situacije sa pandemijom koronavirusa, trpiće drugi proizvođači nafte.
Venecuela je od Međunarodnog monetarnog fonda tražila pet milijardi dolara za borbu protiv bolesti, a sličnu sumu tražio je i Iran, prvi put od 1962. godine. Izdanje navodi da je Iran druga zemlja OPEK-a po obimu proizvodnje nafte, iako je pod američkim sankcijama.
Cjenovni rat je težak udarac i za afričke članove naftnog kartela, navelo je izdanje.
„Ruski predsjednik Vladimir Putin pomno posmatra situaciju sa američkom naftom iz škriljaca. Malo je vjerovatno da će se on zbližiti sa Saudijskom Arabijom. Dok se trio takmiči u tome ko će duže istrajati, članovi OPEK-a mogu da počnu da se odvajaju od te organizacije, jer neće moći da održe taj tempo“, prenijelo je izdanje.
Ukoliko se takav scenario ostvari, OPEK bi ponovo mogao da postane organizacija u koju ulaze samo zemlje Persijskog zaliva koje proizvode naftu, zaključio je Nihon kejdzaj, prenosi Sputnjik.
Podsjetimo, članice sporazuma OPEK plus nisu uspjele 6. marta da se dogovore o produžetku sporazuma o smanjenju proizvodnje nafte. Moskva je predlagala da postojeći uslovi ostanu na snazi, dok je Rijad tražio da se proizvodnja nafte dodatno smanji. Zbog toga su od 1. aprila ukinuta ograničenja proizvodnje u zemljama-članicama bivšeg saveza.
U svjetlu raspada sporazuma OPEK plus, kao i usporavanja potražnje na tržištu usljed izbijanja korona virusa, cijene nafte su se gotovo prepolovile od početka marta.
TRŽIŠTA
Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU
Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)
ANALIZE
Suzbijanje cijena glavni zadatak
Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca