TRŽIŠTA
Cijene goriva nisu podivljale u RS
Cijene goriva nisu značajnije mijenjane na benzinskim pumpama u Republici Srpskoj od 6. avgusta.
Tada je, naime, prestala da važi Uredba o ograničenju marže prilikom formiranja cijena naftnih derivata, a vlasnici benzinskih pumpi obećali su da dizel i benzin ni nakon toga neće poskupljivati.
„Nezavisne novine“ su tada popisale cjenovnike sa četiri benzinske pumpe u Banjaluci, a zatim ih uporedile sa jučerašnjim, te smo utvrdili da većih korekcija nije bilo.
Na jednoj od pumpi koja u gradu na Vrbasu slovi kao povoljnija ni dizel ni benzin nisu ni pojeftinili ni poskupjeli. Benzin je, kako prije desetak dana, tako i juče, koštao 1,71 marku po litru, a dizel 1,69 KM.
Na drugoj, koja nudi dvije vrste dizela, jedan je poskupio za svega fening, a drugi je za isto toliko pojeftinio, dok je benzin ostao na ranijoj cijeni.
Na preostale dvije, u zavisnosti od vrste goriva, cjenovnici su ili ostali isti ili pak povećani za dva do četiri feninga.
Slično je stanje i u ostalim gradovima – vozači nam kažu da nije došlo do poskupljenja goriva iako su, kako tvrde, mislili da će se to dogoditi.
„U Bijeljini nisam primijetio da je gorivo poskupjelo. Košta oko 1,60 po litru, što zavisi od prodajnog mjesta. Tokom vikenda bilo je i jeftinije na dijelu pumpi, jer smo imali akcijske cijene“, priča nam jedan vozač iz Bijeljine.
I iz Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima u Privrednoj komori RS ističu da, iako je Vlada Republike Srpske ukinula Uredbu o ograničenju marži u maloprodaji nafte i naftnih derivata, distributeri nafte i naftnih derivata u Republici Srpskoj nisu mijenjali cijene goriva, pa su one na istom nivou kao i prije ukidanja uredbe.
„Distributeri su i za vrijeme trajanja uredbe poslovali s minimalnom maržom, koja je najmanji dio u cijeni litra goriva, što pokazuje da nisu tačne priče o maržama 35-40 feninga koju ostvaruju distributeri u RS. Istovremeno, cijene goriva u Federaciji BiH su više za oko 10-15 feninga po litru, čime su distributeri iz Republike Srpske još jednom pokazali da im je stalo da kupcima omoguće kvalitetno gorivo po pristupačnim cijenama“, rekao je za „Nezavisne“ Zoran Berak, sekretar Grupacije.
Prema njegovim riječima, državni nameti po svakom prodatom litru goriva su oko jednu marku, što značajno utiče na cijenu goriva na benzinskim pumpama.
Vlada Republike Srpske je, podsjetimo, 9. aprila usvojila uredbu kojom su marže na gorivo u veleprodaji ograničene na 0,06 KM po litru, a u maloprodaji na 0,25 KM. Ta uredba na snazi je bila gotovo četiri mjeseca, odnosno do 6. avgusta.
„Budući da su se odnosi ponude i potražnje i kretanja cijena naftnih derivata stabilizovali, te uvažavajući činjenicu da je formiranje cijena robe i usluga na tržištu Republike Srpske slobodno prema uslovima tržišta, da je vanredno stanje u Republici Srpskoj koje je proglašeno zbog epidemiološke situacije usljed virusa korona ukinuto, Odlukom o ukidanju vanrednog stanja za teritoriju Republike Srpske stekli su se uslovi za prestanak važenja Uredbe o određivanju marže koja se primjenjuje prilikom formiranja cijena naftnih derivata“, saopšteno je iz Vlade RS.
Izvor: Nezavisne novine
TRŽIŠTA
Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU
Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)
ANALIZE
Suzbijanje cijena glavni zadatak
Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca