TRŽIŠTA
Kako vrednovati talente u novom svijetu rada
Willis Towers Watson (WTW) i Svjetski ekonomski forum (WEF) objavili su radni papir „Ljudski kapital kao imovina: računovodstveni okvir za poništavanje vrijednosti talenta u novom svijetu rada“, koji organizacijama pruža model da preoblikuju kako cijene i donose odluke o svojoj radnoj snazi u svijetu rada nakon Covid-19.
Ravin Jesuthasan, direktor tvrtke Willis Towers Watson i koautor članka, rekao je:
– COVID-19 ubrzao je prelazak na nove načine rada, potaknuvši tvrtke da preispitaju kako, gdje i ko obavlja posao.
Dok tvrtke žele resetirati svoje poslovne modele, potreban im je pristup vrednovanju talenta ne kao trošak već kao imovina kako bi odbori i uprava mogli odgovarati za svoja ulaganja u ljude i za postizanje boljih rezultata.
Članak, koji se oslanja na principe razvijene od strane WTW-a i WEF-a u ranijoj publikaciji, opisuje ljudski računovodstveni okvir koji može pomoći organizacijama da mjere i kvantificiraju doprinos svojih ljudi na isti način na koji mjere prinos na finansijski i intelektualni kapital. Sada se procjenjuje da nematerijalna imovina tvrtke, uključujući ljudski kapital, u prosjeku čini 52% njene tržišne vrijednosti.
Osim pružanja ažuriranja o tome kako tvrtke uključuju mjerne podatke o ljudskom kapitalu u svoje finansijske i operativne mjere, rad također razmatra kako su se neki od dramatičnih utjecaja krize Covid-19 na tržišta rada mogli ublažiti da su tvrtke vrednovale svoj ljudski kapital kapital bolje.
Okvir daje sedam vodećih načela za promjenu načina na koji organizacije vrednuju ljude. Uključuju pomake s dobiti na svrhu; korporativnu politika nspram društvene odgovornosti; samostalne subjekte ekosistema; i zaposlenje i poslove za ljude, rad i vještine. Rad uključuje primjere tvrtki koje su ove principe provodile u djelo – od usavršavanja radne snage do dijeljenja radnika kako bi se izbjegla otpuštanja.
Saadia Zahidi, direktorica Svjetskog ekonomskog foruma, rekla je:
– Kako tvrtke ulaze u novu normalu nakon šoka od Covid-a, moraju talent staviti u središte svog poslovanja. (…) Temeljnom revalorizacijom i ulaganjem u svoju radnu snagu, organizacije će moći bolje raditi ono što odgovara njihovom poslovanju, njihovim zaposlenicima i društvima.
Indikator.ba
TRŽIŠTA
Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU
Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)
ANALIZE
Suzbijanje cijena glavni zadatak
Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca