Connect with us

ANALIZE

„Kovid“ mjere ostavljaju prazne skele

Objavljeno

 


Uprkos brojnim problemima koje je donijela pandemija iskorišćenost detašmana u ovoj godini je 76 odsto, a najveći izazov za domaća privredna društva koja posluju na gradilištima u Njemačkoj za predstojeću sezonu jeste kako obezbijediti dovoljan broj zaposlenih s obzirom na to da na skele mogu radnici iz BiH samo ako su vakcinisani ili da se testiraju svakodnevno.

Ukupan kontingent detašmana za BiH iznosi 2.000 dozvola mjesečno, od čega Srpskoj pripada 666, odnosno jedna trećina. Detašmane za izvođenje građevinskih radova u Njemačkoj u detašmanskoj 2021/2022. godini dobila su 32 privredna društva iz Srpske.

Vlasnik i direktor firme „Monting montaža“ iz Bijeljine Spasoje Albijanić rekao je za „Glas“ da je u proteklom periodu bilo poteškoća u vezi sa vizama, ali su uz podršku Privredne komore RS i Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH te probleme prevazišli.

– Ključni problem sada je to što je Njemačka uvela mjere da na njenim gradilištima mogu raditi stranci samo ako su vakcinisani protiv virusa korona ili da se svaki dan testiraju u zdravstvenim ustanovama, što ne važi za njihove državljane. To nam je dodatni problem, jer mnogi ne žele da prime vakcinu – istakao je Albijanić, dodavši da generalno muku muče sa nedostatkom radne snage. On naglašava da posla na gradilištima u Njemačkoj ima dosta.

Da svaki dan nosi nove izazove saglasan je i tehnički direktor u banjalučkom preduzeću „Vranica“ Nenad Stanišljević koji ističe da je korona donijela probleme u poslovanju, ali da nekako uspijevaju da se izbore sa svime.

– Najave su da će vakcinacija biti obavezna. Svi dijelimo iste probleme. Bilo je teško kada ambasada nije radila zbog viza, mi smo se snašli i nismo prekidali, ali je bilo preduzeća koja su odustala – rekao je Stanišljević.

Reklama

Sekretar Udruženja građevinarstva i industrije građevinskog materijala Privredne komore RS Mile Petrović rekao je za „Glas Srpske“ da je iskorišćenost detašmana u detašmanskoj 2019/2020. godini iznosila 78 odsto, a u 2020/2021. godini 76 odsto za cijelu BiH.

– Poslovanje naših privrednih društava u Njemačkoj u protekle dvije godine bilo je dosta otežano. Naime, najviše problema bilo je u vezi sa viziranjem radnika. U jednom trenutku je Ambasada Njemačke potpuno stala sa radom i tada smo mi kao grupacija detaširanih privrednih društava pokrenuli inicijativu da se onima kojima je isteklo vrijeme za viziranje produže radne dozvole kako bi poslovi bili na vrijeme završeni i to je uvaženo – istakao je Petrović.

Kaže da uprkos nedostatku građevinskog materijala na tržištu, naše firme nisu imale problema sa snabdijevanjem.

– Najvažnije je da se ustabili način dobijanja građevinskih dozvola, da ljudi mogu da idu na gradilišta i da rade. Ukoliko ne bude tako, trpjeće štetu i plaćati penale njemačkom investitoru – rekao je Petrović.

Vrijednost radova

Prema podacima Agencije za statistiku BiH vrijednost izvršenih radova građevinskih firmi iz BiH u inostranstvu za tri kvartala ove godine iznosila je 111,16 miliona KM i veća je za 4,4 odsto nego u istom periodu lani. Od ukupne vrijednosti izvršenih radova 37 odsto odnosi se na objekte visokogradnje, a 63 odsto na objekte niskogradnje.

Reklama

Statistika pokazuje da je od ukupno izvršenih građevinskih radova u inostranstvu najviše bilo u Hrvatskoj 26,3 odsto, zatim u Srbiji 21,6 odsto, Njemačkoj 17,4 odsto, te Švedskoj 16,7 odsto.

Glas Srpske

BIZNIS

Đorđe Đoković širi biznis u Srpskoj

Objavljeno

 

Od

Banjalučka agencija „Legacy international“ u vlasništvu Đorđa Đokovića, mlađeg brata Novaka Đokovića, dobila je posao promocije Olimpijskog centra (OC) „Jahorina“ vrijedan oko 84.000 KM.

Kako se navodi u odluci o izboru najpovoljnije ponude, bila je ovo jedina ponuda koja je stigla na tender, javlja Akta.ba.

Procijenjena vrijednost ponude bez PDV-a je bila 72.200 KM, a Đoković je ponudio promociju za 72.180 KM bez PDV-a.

Agencija „Legacy international“ osnovana je u novembru prošle godine. Do sada nije imala dobijenih tendera, ali je bila zadužena za poslove oko organizacije teniskog ATP turnira „Srpska open“.

U banjalučku podružnicu registrovanu uplatio je kapital od 9.779,15 KM, a osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata. Đoković je direktor i vlasnik beogradske firme istog imena, koja se bavi organizovanjem teniskih turnira u Srbiji.

Đorđe Đoković je najmlađi je od trojice braće Đokovića koji se nakon profesionalnog tenisa posvetio biznisu, a do sada je realizovao nekoliko sportskih projekata.

Reklama

Osnovna i pretežna djelatnost je rad sportskih objekata.

Inače, Đokoviću su česti gosti na Jahorini koja ima staze nazvane po Novaku Đokoviću.

Nakon mnogobrojnih posjeta porodice najboljeg tenisera, Novaka Đokovića, olimpijskoj planini prošle godine je postignut dogovor i o investicijama koje će ova porodica realizovati na Jahorini.

„Imamo tu čast da su naši česti gosti članovi porodice Đoković koji su sami po sebi svjetski poznat brend. Nakon privilegije koju smo dobili imenovanjem jahorinskih ski staza po imenu najpoznatijeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sada Jahorina dobija i hotel u neposrednoj blizini upravo ovih staza. Naša vizija je da privučemo što više ovakvih investitora te da Jahorina u budućnosti ide rame uz rame sa najuspješnijima jer joj svim prethodno realizovanim taj status i pripada. Prije par dana na jednom kongresu sam saznao da je moj tim na koji sam beskrajno ponosan tim koji je sagradio najviše žičara na svijetu“, izjavio je tada Ljevnaić.

Dodao je da veliku zahvalnost duguje prije svega Srđanu Đokoviću sa kojim je kako kaže zadovoljstvo sarađivati i realizovati vizije koje su prije svega usmjerene na budućnost i naslijeđe za naredne generacije.

Sa ovom dogovorenom promocijom, čini se da se poslovna saradnja širi.

Reklama

Akta.ba

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Odjeća i obuća jeftinije u novembru ove godine u odnosu na lani, sve ostalo skuplje

Objavljeno

 

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u novembru su u prosjeku bile više za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su na godišnjem nivou u prosjeku više za 16,3 posto. (više…)

Nastavite čitati

U trendu