TRŽIŠTA
Nije utvrđen poremećaj na tržištu uzrokovan uvozom iz EU
Evropska komisija nije utvrdila nijedan poremećaj na tržištu goveđeg i svinjskog mesa u BiH koji bi mogao biti uzrokovan uvozom iz EU, te smatra da uvođenje zaštitnih mjera ne bi bilo opravdano i da bi BiH prekršila odredbe Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju /SSP/.
Komisija je pozvala BiH da se suzdrži od mjera koje vode kršenju njenih međunarodnih obaveza iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i narušavaju njen međunarodni kredibilitet, saopšteno je iz Delegacije EU u BiH.
U saopštenju su naveli da je u prošloj godini smanjen izvoz svježeg goveđeg i svinjskog mesa iz EU u BiH smanjen, te je Komisija konstatovala da BiH nije dostavila nikakve nove podatke koji bi ukazali na suprotno.
Predstavnici Evropske komisije i BiH juče su održali tehnički sastanak o situaciji na tržištu goveđeg i svinjskog mesa u BiH, kao i o odluci BiH iz 2020. godine o preferencijalnom tretmanu domaćih ponuđača u postupcima javnih nabavki.
Komisija je naglasila da BiH trenutno ostvaruje koristi od dodatnih autonomnih trgovinskih mjera /ATM/ za određene poljoprivredne proizvode, uglavnom voće i povrće. Ove mjere su nedavno produžene do 2025. godine.
– Ukoliko BiH nastavi sa usvajanjem mjera kojima krši SSP, EU će razmotriti sva raspoloživa sredstva za uspostavljanje balansa u svom trgovinskom odnosu sa BiH – navodi se u saopštenju.
Komisija je primijetila socio-ekonomske posljedice pandemije virusa korona na poljoprivrednike u BiH i podsjetila na značajnu finansijsku pomoć EU izdvojenu za poljoprivredni sektor u BiH /35 miliona evra za period 2020-2024. godine/, uključujući pomoć za oporavak od krize zbog virusa korona.
Na sastanku diskutovano i o odluci Savjeta ministara iz maja 2020. godine o produženju važenja preferencijalnog tretmana domaćih ponuđača u postupcima javnih nabavki suprotno odredbama SSP-a.
Komisija je pozvala BiH da prekine takav tretman domaćih ponuđača bez odlaganja kako bi se ponovo postigla usklađenost sa SSP-om u ovoj oblasti.
Vlasti BiH su navele da mjera neće biti produžena nakon 1. juna.
Ovaj tehnički sastanak ne predstavlja formalne konsultacije prema odredbama SSP-a. Evropska komisija je više puta u posljednjih nekoliko mjeseci pozvala BiH da ne usvaja bilo kakve mjere bez prethodnih konsultacija koje traži SSP.
Preuzeto: RTRS
TRŽIŠTA
Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU
Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)
ANALIZE
Suzbijanje cijena glavni zadatak
Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca