TRŽIŠTA
Cijene nafte porasle četvrtu sedmicu zaredom
Nafta je na svjetskom tržištu poskupila i prošle sedmice, četvrtoga zaredom, pri čemu je na londonskom tržištu cijena barela dostigla najviši nivo u tri godine jer se očekuje da će potražnja i dalje jačati.
Cijena barela na londonskom tržištu porasla je prošle sedmice 1,5 posto, na 79.28 dolara, a u jednom je trenutku dostigla 80.75 dolara, najviši nivo u tri godine.
Na američkom je tržištu, pak, barel poskupio 2,5 posto, na 75.88 dolara.
Zašto cijene rastu?
Rast cijena posljedica je oporavka ekonomije od koronakrize i rasta potražnje za gorivima, ali i problema s proizvodnjom u pojedinim zemljama.
Američka banka Citigroup procjenjuje da će na tržištu u sljedećih šest mjeseci u prosjeku nedostajati 1,5 miliona barela dnevno, čak i ako se ponuda bude kontinuirano povećavala.
Pozornost je stoga okrenuta sastanku Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njenih saveznika, uključujući Rusiju, koji bi u ponedjeljak trebali razgovarati o proizvodnoj politici.
Većina analitičara procjenjuje da će potvrditi odluku o povećanju proizvodnje u novmebru za 400 hiljada barela dnevno, a Tamas Varga iz PVM-a smatra da zbog očekivanog rasta potražnje dogovoreno povećanje neće biti dostatno da spriječi smanjenje zaliha do kraja godine.
Vodeći su proizvođači izloženi pritisku velikih potrošača, poput SAD-a i Indije, da proizvode više nafte kako bi cijene bile niže.
„Ako OPEC+ ostane pri planovima o povećanju proizvodnje u studenome za 400 hiljada barela dnevno, na tržištu će cijena barela uskoro dostići 90 dolara“, kaže Edward Moya, analitičar u kompaniji OANDA, i dodaje da bi svako povećanje proizvodnje manje od 600 hiljada barela trebalo potaknuti rast cijena nafte.
Poskupio i prirodni plin
Podršku cijenama pruža i poskupljenje prirodnog plina na globalnoj razini jer je to potaknulo proizvođače struje da se okrenu drugim gorivima u zemljama poput Pakistana, Bangladeša i onima na Bliskom istoku.
Veći rast cijena spriječilo je, pak, jačanje dolara. Dolarov indeks, koji pokazuje kretanje američke prema košarici šest ostalih ključnih svjetskih valuta, porastao je četiri sedmice zaredom i dosegnuo najvišu razinu u godinu dana, a jačanje zelene valute smanjuje kupovnu moć imatelja ostalih valuta, a time i potražnju za naftom.
Cijena barela na londonskom tržištu porasla je od početka godine više od 50 odsto, zahvaljujući oporavku potražnje za naftom uslijed oporavka ekonomije, ali i OPEC-ovom održavanju proizvodnje ispod pretpandemijskog nivoa.
Nezavisne novine
TRŽIŠTA
Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU
Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)
ANALIZE
Suzbijanje cijena glavni zadatak
Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE11 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca