TRŽIŠTA
Na isporuku Peugeota se čeka i do godinu dana
Kao što je to slučaj i s mnogim drugim markama, i Peugeot muke muči s isporukama novih vozila, što je posljedica krize u snabdijevanju elektronskim komponentama.
Neki modeli čak i postavljaju rekorde u pogledu dužine predviđenog roka za isporuku vozila, pa tako i konvencionalni kombi Rifter, na koji je potrebno čekati i skoro cijelu godinu.
Jedan od prioriteta rukovodstva Peugeota jeste lansiranje treće modifikacije modela 308. Ali novi Peugeotov kompakt stiže na tržište u zao čas. U najboljem scenariju, limuzinska verzija bi se mogla pojaviti u izložbeno-prodajnim salonima tek u maju naredne godine, dok bi kompanijski kupci mogli biti prinuđeni da čekaju i sve do jula, uz rentalne klijente koji bi morali da iskažu još dodatna dva mjeseca strpljenja preko toga.
Nije nelogično, znajući da su kompanije iz djelatnosti rent-a-car one koje plaćaju najniže cijene za vozila, da oni budu i posljednji na listi prioritetnih isporuka.
Karavanska (SW) varijanta će krenuti ka kupcima iz fabričkih kompleksa, negdje od maja do jula, početka avgusta 2022. godine. Dodatno treba računati na to da su ovi rokovi opredijeljeni za otpremu iz fabrika, na šta treba dodati i prioritete u tržištima gdje vozila idu, a na sve to i vrijeme neophodno za transport.
Situacija je još grđa kod ostalih modela. Čekanje na MPV model Rifter se može protegnuti i na cijelu godinu. Električni e-Rifter bi mogao biti isporučen već nakon tri mjeseca, odnosno početkom marta naredne godine.
Hibridi s oznakama 3008 i 508 su takođe brže raspoloživi od ostalih modela dok je moguće dobiti i električni primjerak krosovera e-2008, veoma brzo, možda već i ove godine ako se poruči odmah.
Ni ovo nije čudno, barem ne donekle. Peugeot favorizuje prodaju svojih baterijskih modela, uprkos žalopojkama u smislu (ne)profitabilnosti proizvodnje istih od strane šefa grupacije Stellantis, Karlosa Tavareza, pa su zato oni i ranije spremni za isporuku.
Ipak, veći udio u prodajnom miksu električnih vozila puno znači kompaniji kako bi se dostigli sve brutalniji emisioni ciljevi, prenosi AutoRepublika.
Biznisinfo
TRŽIŠTA
Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU
Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)
ANALIZE
Suzbijanje cijena glavni zadatak
Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca