TRŽIŠTA
Domaćim kupcima dostupniji ogrev
Zabrana izvoza oblovine, ogrevnog drveta i peleta iz BiH na 90 dana dovešće do normalizacije tržišta, podmirenja domaćih potreba i pada cijene tih proizvoda.
Sukob u Ukrajini doveo je do poremećaja na tržištu pa se Evropa okrenula ogrevu iz BiH, a s obzirom na enormnu potražnju i cijena je skočila. Domaći proizvođači u Evropi su prodavali tonu peleta i za 490 evra. To je uticalo i na skok cijene na domaćem tržištu pa je tona peleta dostigla i 600 maraka, što je duplo više nego lani, a osim toga, počelo je da manjka tog energenta u BiH. Poskupljenja peleta prate i cijene ogrevnog drveta pa je paleta dostigla čak 230 maraka, što je za 50 više u odnosu na ranije godine.
Da bi stali u kraj svim tim problemima i obezbijedili dovoljno sirovine i energenata za domaće prerađivače i potrošače, Savjet ministara BiH juče je na vanrednoj telefonskoj sjednici donio odluku o zabrani izvoza oblovine, ogrevnog drveta i peleta iz BiH.
Prijedlog te odluke početkom juna ove godine uputio je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac. On je istakao da je ovom odlukom predviđena privremena zabrana izvoza oblovine, peleta i ogrevnog drveta do kraja septembra, odnosno 90 dana.
Košarac smatra da je neophodno smanjiti cijene ogrevnog drveta, peleta i oblovine, a nada se i da će preduzeća u RS i FBiH, te nadležna entitetska tijela, znati da iskoriste ovu odluku da bi se uticalo na proizvođače peleta da obore cijene.- Ovo je nepodnošljivo. Cijene peleta u BiH ne mogu se mjeriti sa cijenama u zapadnoevropskim zemljama. Pelet je poskupio 155 odsto u odnosu na prošlu godinu, a izvoz u prvih pet mjeseci povećao se za 78 odsto u odnosu na isti period lani. Da nije donesena ova odluka, ovo bi bio udar na budžet građana u BiH – rekao je Košarac i naglasio da odluka nije donesena samo bi pojedinci obezbjeđivali profit za sebe, dok bi ostali sjedili u hladnim kućama i stanovima.
Sekretar Udruženja šumarstva i drvoprerade u Privrednoj komori Srpske Lazo Šinik rekao je “Glasu” da je ova odluka očekivana i opravdana.
– Vjerovatno će biti potrebe da ova mjera bude produžena bar kada je riječ o izvozu oblovine i ogrevnog drveta. Sve više domaćinstava je instaliralo kotlove na pelet i prelazi na tu vrstu grijanja i to treba imati u vidu kada je riječ o snabdijevanju, domaće tržište mora biti prioritet – poručio je Šinik.
Menadžer firme “Drvosječa” koja posluje i u Banjaluci, Sarajevu, Mostaru, Tuzli i Zenici Muhamed Helać rekao je da će u nerednom periodu domaći drvoprerađivači morati da se oslone na domaće tržište i poslovanje, ali i da cijene prilagode našim standardima.
– Zabrana izvoza izazvaće lančanu reakciju, a to je da će svi u lancu snabdijevanja drvnim sortimentima morati da spuste cijene svojih proizvoda. To svakako neće ići preko noći i cijene sigurno nikada više neće biti iste kao lani, ali će biti snižene – poručio je Helać.
Ugovori
Lazo Šinik je istakao da su pelet i briket uvijek posmatrani posebno, ali da se zabrana morala staviti i na plasman tih energenata, jer je došlo do divljanja cijena.
– Svjesni smo posljedica koje mogu imati proizvođači peleta i briketa koji imaju ugovore sa inopartnerima, ali vjerujem da će oni, kad stanje na domaćem tržištu bude stabilizovano, nastaviti poslovanje sa partnerima iz inostranstva – rekao je Šinik.
Glas Srpske
TRŽIŠTA
Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU
Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)
ANALIZE
Suzbijanje cijena glavni zadatak
Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca