TRŽIŠTA
Gužve na pumpama ispraznile cisterne
Na pojedinim benzinskim pumpama u Srpskoj može se desiti da dođe do nestašice naftnih derivata, jer je zbog najave velikog rasta cijena primjetna navala vozača koji nastoje da točenjem goriva po trenutnim cijenama uštede bar nešto novca.
Predsjednik Grupacije za promet nafte i naftnih derivata pri Privrednoj Komori RS Dragan Trišić rekao je “Glasu Srpske” da prema njegovim informacijama benzinske pumpe u Srpskoj trenutno nemaju problema u snabdijevanju naftnim derivatima.
– Može se desiti da neka benzinska pumpa zbog povećane prodaje ima eventualno prekid, jer osjetna je veća zainteresovanost kupaca zbog najave da će doći do rasta cijena – rekao je Trišić.
Podvukao je da nabavne cijene rastu, ali da na pumpama ima još određenih zaliha po nižim cijenama.
– Tako da se za sada cijene ne mijenjaju, na većini pumpi. Neke koriguju cjenovnike kako dopremaju novo gorivo po višim cijenama – rekao je Trišić i naveo da se ne može očekivati trenutno nikakva stabilizacija na tržištu naftnih derivata. Prema njegovim prognozama očekuje se rast cijene dizela i do tri i po marke.
Na većini benzinskih pumpi u Srpskoj dizel trenutno košta 3,19 maraka, dok je za benzin potrebno izdvojiti 2,67 maraka po litru.
Iz Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH naveli su da je prema posljednjim podacima litra dizela pri uvozu košta 1,0483 evra, odnosno 2,05 maraka, a benzina 95 – 0,6958 evra, odnosno 1,36 maraka.
– Na te cijene dodaju se obaveze prema državi i to akciza za dizel 0,30 maraka, putarina 0,15 te putarina za autoputeve 0,25 maraka i PDV od 17 odsto maloprodajne cijene – naveli su u UIO.
Kada je riječ o benzinu, akciza je 0,40 maraka, putarina 0,15, putarina za autoputeve 0,25 KM i PDV od 17 odsto maloprodajne cijene litra benzina.
Predsjednik Udruženja distributera naftnih derivata FBiH Milenko Bošković rekao je još prošle sedmice da se očekuje veliki rast cijena goriva te da to ponovo otvara pitanje intervencije u poresku strukturu o kojoj se prethodnih mjeseci vijećalo u BiH. Međutim do toga na kraju nije došlo, jer sjednice Predstavničkog doma i Doma naroda Parlamenta BiH nisu održane zbog nedostatka kvoruma. Nema ni najava da će se ta pitanja ponovo naći pred poslanicima i delegatima.
Svjetsko tržište
Cijene nafte na svjetskom tržištu juče su pale za više od jedan odsto usljed strahovanja od recesije i ponovnog rasta broja zaraženih virusom korona u Kini. U Londonu je cijena sirove nafte “brent” iz Sjevernog mora pala za 1,41 dolara ili 1,5 odsto i juče je koštala 94,78 dolara po barelu.
U Njujorku je cijena svijetle sirove nafte manja za 1,54 dolara ili 1,7 odsto i iznosila je 89,58 dolara po barelu.
Glas Srpske
TRŽIŠTA
Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU
Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)
ANALIZE
Suzbijanje cijena glavni zadatak
Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE11 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca