Connect with us

BIZLIFE

25 sjajnih web adresa na kojima svaki dan možete naučiti nešto novo

Samo par klikova mišem danas nas dijeli od brojnih sadržaja koji su nam prije tek nekoliko desetljeća bili gotovo nedostupni.

Objavljeno

 


Zahvaljujući internetu, brojni edukativni i korisni savjeti sada su od nas udaljeni tek onoliko koliko je potrebno da u internet tražilicu upišete pojam koji vas zanima i o kojem želite naučiti nešto novo.

Konstantno učenje znak je i našeg rasta. Ne samo da će vam pomoći u profesionalnom, nego i osobnom planu, te će vas učiniti još produktivnijim, kreativnijim i naposljetku sretnijim.

U nastavku vam donosimo 25 sjajnih adresa koje biste svakako trebali dodati u omiljene tabove u pregledniku vašeg laptopa.

#Lynda
Adresa na kojoj već 4 milijuna ljudi slušaju razne kurseve.

#Vaše omiljene publikacije
Naučite nešto novo čitajući vaš omiljeni portal ili blog.

# CreativeLive
Povećajte svoju kreativnost prateći ove online tečajeve.

Reklama

#Hackaday
Naučite nove vještine i činjenice uz dnevnu dozu zanimljivih isječaka na ovoj adresi.

# MindTools
Adresa na kojoj ćete naučiti sve ono što vas zanima o liderstvu.

# Codecademy
Online škola kodiranja kroz koju možete naučite više o Javi, PHP, Python…

# EdX
Adresa na kojoj ćete pronaći mnoštvo odličnih tečajeva o programiranju.

#Platzi
Adresa na kojoj ćete naučiti više od marketingu, dizajnu i razvoju aplikacija.

#Big Think
Adresa na kojoj ćete pronaći inspirativne članke i video zapise uspješnih managera.

Reklama

#Craftsy
Na zabavan način naučite nove vještine od stručnjaka, koje uključuju kuhanje i sve vezano uz njega.

#Guides.com
Online vodič o gotovo svakoj temi koju možete zamisliti.

#LitLovers
Volite čitati? Onda brzo na LitLovers.com.

#Lifehacker
Sjajan blog o produktivnosti.

#Udacity
Adresa na kojoj ćete naučiti više o kodiranju.

#Zidbits
Mjesto na kojem ćete dobiti dnevnu dozu zanimljivih i neobičnih tema, te zabavnih činjenica.

Reklama

# TED Ed
Adresa na kojoj ćete pronaći mnoštvo sjajnih lekcija o… gotovo svemu.

#Scitable
Mjesto na kojem možete naučiti više o genetici i evoluciji.

# ITunes U
Yale, Harvard i ostala sveučilišta s vama dijele zanimljive i edukativne lekcije.

#Livemocha
Želite naučiti novi jezik? Povežite se sa osobama iz 190 zemalja i skupa učite.

# MIT open courseware
Još jedna sjajna adresa na kojoj možete učiti o kodiranju.

#WonderHowTo
Adresa na kojoj ćete pronaći odgovor na brojna pitanja koja su vas oduvijek zanimala.

Reklama

# FutureLearn
Mjesto na kojem možete pratiti kurseve o svemu i svačemu.

# One Month
Učite nove vještine kroz jedan mjesec, svaki dan.

# Khan Academy
Jedna od poznatijih platformi kroz koju možete naučiti mnoge zanimljive činjenice.

#Yousician
Zašto ne biste naučili svirati novi instrument?

Nastavite čitati

KARIJERA

Otvorene prijave za novi ciklus programa UniCredit plaćene stručne prakse

Objavljeno

 

Od

UniCredit Bank a.d. Banja Luka, već sedmu godinu zaredom, pruža priliku studentima završnih godina ekonomskog, pravnog i informatičkog usmjerenja da steknu prva radna iskustva kroz planirani program plaćene stručne prakse radeći u međunarodnoj kompaniji te inspirativnom i dinamičnom okruženju.

„Prva velika šansa“ je šestomjesečni program plaćene stručne prakse u UniCredit banci Banja Luka, koji, pored praktičnog rada u timovima, uz podršku mentora, donosi i posebno iskustvo učenja u okviru UniCredita – liderske bankarske grupacije na tržištu, koja prepoznaje potencijal i nagrađuje lično zalaganje i kvalitet te pruža jedinstvenu priliku studentima – mladim osobama na početku karijere, za dobar start i profesionalni napredak.

Tokom prakse, a u toku svakodnevnog radnog vremena (4 sata), počevši od avgusta tekuće godine, studenti će raditi na konkretnim zadacima te se upoznati sa poslovanjem Banke kao finansijske institucije, organizacionom strukturom i procesima unutar Banke te razviti korisna teorijska i praktična znanja koja će im pomoći u savladavanju dodijeljenih zadataka. Istovremeno, u periodu obavljanja prakse studenti će biti u mogućnosti da završavaju sve svoje obaveze na fakultetu. 

Članica Uprave UniCredit Bank a.d. Banja Luka, nadležna za Ljudske potencijale i korporativnu kulturu, Diana Bevanda, ovim je povodom istakla da joj je drago da ima priliku pozvati studente završnih godina ekonomskog, pravnog i informatičkog usmjerenja da se prijave za novi ciklus „Prve velike šanse”.

„Razvili smo program kroz koji studenti imaju priliku proći kroz sve ključne faze bankarskog poslovanja, na drugačiji i zanimljiviji način. Program u kojem već sam proces selekcije nije uobičajen, jer je i to prilika u kojoj studenti mogu pokazati svoja znanja, vještine, kreativnost i sposobnost snalaženja u novim situacijama. Takav pristup već u početku razvija pozitivnu konkurenciju među studentima, kako bi za vrijeme prakse stekli kvalitetno iskustvo i želju da napreduju. Svi imaju jednaku šansu da dobiju zaposlenje u Banci, ukoliko pokažu motivaciju i želju za radom. Kao društveno odgovorna kompanija, pokušavamo i na ovaj način dati mladim ljudima prilike za učenje i razvoj u našoj zemlji.”, istakla je Diana Bevanda.

Na linku možete pogledati predstavljanje programa prakse i iskustva studenata, učesnika programa svih prethodnih ciklusa „Prve velike šanse”, koji su svoju šansu već iskoristili i nakon programa postali dio UniCredit tima te došli do svog prvog zaposlenja.

Reklama

UniCredit Bank a.d. Banja Luka poziva sve zainteresovane studente završnih godina da se prijave i iskoriste svoju prvu veliku šansu i pošalju svoj CV na [email protected], pod naslovom „Prva velika šansa“ najkasnije do 31.07.2024. godine.

Nastavite čitati

BIZLIFE

Nepalcu je BiH obećana zemlja, većinu zarade šalje porodici

Objavljeno

 

Od

Ashok Tamang se prije godinu i po dana oprostio od supruge, 14-ogodišnje kćeri i tek rođenog sina, kako bi došao raditi kao građevinac u Bosni i Hercegovini.

U Sarajevo je stigao iz Nepala, države u podnožju najvišeg svjetskog planinskog masiva Himalaja.

Tamag je jedan od oko 5.000 stranih radnika u Bosni i Hercegovini, čiji broj se skoro udvostručio od 2020. godine, pokazuju podaci entitetskih zavoda za zapošljavanje- piše Buka.

Najviše ih je ove godine došlo iz Turske, Srbije, Bangladeša, Kuvajta i Hrvatske, pokazuju isti podaci.

Tamang kaže da je iz Katmandua, prijestolnice Nepala, došao da radi u sarajevskoj građevinskom poduzeću “Omega Group”, kako bi sebi i porodici osigurao bolji život.

On je, uz još jedanaest zemljaka iz Nepala, u BiH došao posredstvom nepalske agencije za posredovanje pri zapošljavanju. Trebalo mu je, kaže, više od tri mjeseca da prikupi sve potrebne dokumente, jer građanima Nepala nije lako dobiti vizu za evropske zemlje, piše Radio Slobodna Evropa.

Reklama

Dodaje kako je radio na gradilištima u Prijedoru i drugim gradovima, te da je zadovoljan uslovima rada i smještaja.

Uz platu od 1.800 maraka (oko 900 eura), Tamang ima plaćen smještaj i tri obroka dnevno. Stoga većinu zarade može poslati u Nepal, gdje mjesečne plate često iznose samo par stotina američkih dolara.

Nisam još išao kući. Planiramo u sljedećih šest mjeseci i nadam se da ću ih vidjeti što prije. Razgovaramo često putem interneta, jer mi jako nedostaju”, kaže Tamang, jedan od oko 80 građana Nepala zaposlenih u BiH.

Buka

Nastavite čitati

PRIVREDA

Konferencija “Forward” sutra u Banjaluci: Digitalne inovacije preduslov rasta

Objavljeno

 

Digitalne inovacije kao preduslov za privredni i društveni rast biće u fokusu ovogodišnje konferencije “Forward”, koja će sutra u Banjaluci okupiti eksperte iz Srpske i regiona s ciljem razmjene iskustava i dobrih praksi te njihove primjene u domaćim malim i srednjim preduzećima. (više…)

Nastavite čitati

U trendu