PRAVO
Hrvatska ukinula upotrebu pečata, BiH iako ima zakon o elektronskom potpisu, još daleko od toga
Vlada Republike Hrvatske ukinula je upotrebu pečata umjesto kojih se uvodi tzv. elektronski potpis.
Cilj je olakšati usjete poslovanja te stvoriti bolju investicijsku klimu. U Evropskoj Uniji već odavno je uvedena praksa elektronskog potpisa. I naša zemlja ima usvojen Zakon o elektronskom potpisu, ali u praksi se ne provodi. Uvođenje elektronske komunikacije između institucija i građana te kompanija, što se već odavno koristi u EU, a rezultat bi bla ušteda vremena, smanjenje papirologije te ubrzanje procedura. Iako imamo Zakon, dobijanje potvrda od institucija elektronskim putem za bh. građane još nije moguće. Zakon o elektronskom potpisu usvojen je 2006. godine, ali nikada nisu doneseni podzakonski akti na nivou BiH kojima bi se regulisalo ko izdaje kvalifikovane potpise. Kvalifikovani potpis treba biti certificiran od određenog mjerodavnog državnog tijela. Uvođenje elektronskog potpisa značajno je i s administrativnog ali i ekonomskog aspekta, ističe ekonomski stručnjak Muris Čičić.
“Sigurno je da imaju dva pozitivna aspekta ove mjere, jedan je manja administracija, manje birokracije, jednostavno brže odvijanje i eliminisanje nepotrebnih birokratskih procedura i procesa u privrdi, a drugi je ekonomsko, čim ima mogućnosti da se nešto efikasnije riješi sigurno to i manje košta. Međutim da bi se ovaj drugi aspekt ostvario neophodno je precizirati novi system” kaže Muris Čičić, profesor Ekonomskog fakulteta u Sarajevu.
Ovom mjerom Vlada Hrvatske namjerava postići višestruke uštede u javnom i privatnom sektoru u procedurama koje zahtijevaju upotrebu pečata. Time bi se olakšali uslovi poslovanja te bi se stvorila bolja investicijska klima. Ova oblast ne može se urediti samim donošenjem zakona i kupovinom informacionog sistema, ističe Čičić. Na državi je da omogući izdavanje kvalifikovanih certifikata, a na kompanijama i organizacijama da implementiraju određene mehanizme kojima će se osigurati provjera identičnosti elektronskih dokumenata u svakom trenutku.
“Sigurno je da je vrlo važan aspekat sigurnosti odnosno da li onaj ko potpisuje ugovore ili bilo kakve dokumente garantuje njihovo izvršenje, da li je on taj koji se predstavlja u elektronskom smislu. Elektronsko potpisivanje svih dokumenata mora da bude sigurno jer onda čitava akcija neće uspjeti”, dodaje Čičić
Ulazak BiH u EU integracijske procese trebao bi biti stimulas vlastima da se okrenu bržem donošenju potrebnih podzakonskih akata i stvaranju ostalih preduvjeta koji bi omogućili praktičnu primjenu zakona o elektronskom potpisu.
Izvor: TV1
PRIVREDA
I radnici i poslodavci sve češće traže zaštitu svojih prava
U posljednje tri godine radnici i poslodavci u Republici Srpskoj više od 1.200 puta našli su se oči u oči u cilju zaštite radnih prava, a najčešći razlozi zbog kojih zaposleni traže reakciju nadležnih jesu nepoštovanje platnih obaveza. (više…)
PRAVO
Zeleno svjetlo za ukidanje akciza na gorivo
Ustavnopravna komisija Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH utvrdila je danas u Sarajevu da je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o akcizama u BiH, kojim je na pola godine predviđeno ukidanje akciza na naftne derivate, usaglašen sa Ustavom BiH i pravnim sistemom. (više…)
PRAVO
“Buk Bijelu” zakočili i stručni termini
Sud BiH nije presudio da je nelegalna Zajednička komisija za koncesije koja je formirana kako bi došli do rješenja u predmetu koji se tiče izgradnje hidroelektrane (HE) “Buk Bijela” na Drini kod Foče, ali su velike šanse da će blokade biti nastavljene, tvrdi za “Glas Srpske” predsjedavajući tog radnog tijela Milomir Amović. (više…)
-
NEKRETNINE6 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE12 meseci prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
BIZNIS1 godina prije
Rodoljub Drašković odustaje od investicija u Trebinju
-
TEHNOLOGIJA1 godina prije
Izvoz IT sektora BiH premašio pola milijarde KM
-
FINANSIJE9 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE11 meseci prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI11 meseci prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
FINANSIJE9 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca