Connect with us

TEHNOLOGIJA

Sigurnost na prvom mjestu: Ove lozinke više nećete moći koristiti

Microsoft će zabraniti korištenje ‘loših’ lozinki poput ‘123456’, ‘password’ i slično tako da će se korisnici njihovih usluga morati malo potruditi oko odabira lozinke.

Objavljeno

 

 

Iako je veliki broj korisnika svjestan osnovnih pravila vezanih uz lozinke i zaštitu servisa i privatnih podataka koje koriste, dio njih ne pridržava se takvih pravila i na taj način svjesno ugrožavaju sigurnost brojnih privatnih informacija, fotografija i videozapisa koje imaju pohranjene u mailovima, društvenim mrežama, servisima za pohranu podatka itd.

Prvo takvo pravilo je da lozinke moraju biti složene i sastavljene od velikih i malih slova, brojeva i znakova, odnosno ne bi se trebale koristiti jednostavne riječi ili brojevi poput, a drugo je pravilo kako se za različite servise trebaju koristiti različite lozinke, što često znači da korisnici moraju pamtiti više od deset različitih i složenih lozinki. No, s obzirom kako se ovih pravila veliki broj ljudi ne pridržava, ekipa iz Microsofta odlučila je zabraniti korištenje određenih lozinki kako bi zaštitila neoprezne korisnike, kada to već oni sami ne žele napraviti. Na temelju podataka koje su prikupili od milijuna lozinki koje su proteklih godina objavljene na internetu, odlučili su zabraniti neke od najlakših i često korištenih lozinki poput ‘123456’, ‘password’ i sličnih. Iz Microsofta su poručili kako iste ove podatke imaju i analiziraju hakeri i cyber kriminalci koji ih koriste prilikom napada te se oni žele pobrinuti da njihovi korisnici ne koriste takve lozinke pa ih na taj način žele zaštititi.

Ova lista, naravno, nije konačna te će je Microsoft konstantno obnavljati kako se na internetu budu pojavljivali novi podaci o najčešće korištenim lozinkama. Prema Digital Trendsu opcija zabrane korištenja loših lozinki već je dostupna korisnicima Microsoftovih servisa poput Outlooka, Xboxa, OneDrivea i drugih, a u budućnosti će se koristiti i na Azure AD sustavu prijave.

 

Izvor: Zimo hr

Nastavite čitati

TEHNOLOGIJA

Izvoz IT sektora BiH premašio pola milijarde KM

Objavljeno

 

Jedna od rijetkih djelatnosti u kojima BiH ostvaruje suficit u razmjeni sa svijetom je IT (informacione tehnologije) sektor, o čemu svjedoče podaci prema kojima je vrijednost izvoza kompjuterskih usluga lani premašila pola milijarde maraka, dok su u istom periodu strani stručnjaci domaćem tržištu prodali tek oko 51 milion KM svojih pametnih rješenja.

Centralna banka BiH u okviru procjena platnog bilansa na osnovu raspoloživih izvornih podataka vrši procjene uvoza i izvoza usluga i njihovih podkomponenti, između ostalog, i za telekomunikacijske, kompjuterske i informacijske usluge.

„Vrijednost izvoza kompjuterskih usluga u 2022. godini iznosila je 544,54 miliona KM, a u 2021. 396,67 miliona maraka. Kada je riječ o uvozu, BiH je lani uvezla kompjuterskih usluga u vrijednosti od 51,07 miliona maraka, a u 2021. 47,84 miliona KM“, istakli su u Centralnoj banci BiH i naglasili da ne raspolažu podacima o kojoj specifičnoj vrsti usluga se radi.

U Ministarstvu za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS kažu da je, kada je u pitanju izvoz, IT sektor najbrže rastuća industrija u Srpskoj.

„Najbrža stopa rasta izvoza je upravo u oblasti IT usluga iako vrijednost izvoza u toj grani nije najviša jer drugi sektori ostvaruju veće vrijednosti izvoza. Nažalost, IT sektor je nedovoljno razvijen u Srpskoj i BiH, ali postoji značajan potencijal razvoja te industrije na ukupni privredni rast. Istraživanja pokazuju da rast izdvajanja za IT industriju dovodi do rasta BDP-a od dva odsto“, rekao je pomoćnik ministra za informaciono društvo Denis Turkanović i dodao da dalji razvoj IT sektora zahtijeva i veća ulaganja u ljudske potencijale.

Da je manjak stručnog kadra prepreka za ozbiljniji razvoj IT sektora u Srpskoj i BiH, smatra i suvlasnik i tehnički direktor banjalučke kompanije “East Code” Saša Matić.

Već sada našem tržištu nedostaje kvalitetnih, stručnih radnika, a plate senior programera idu i do pet, šest hiljada maraka. Ima dosta priučenih radnika i ko ima afiniteta, za godinu može postati solidan u ovom poslu, s tim da tehnologije toliko brzo napreduju i da, ako se dodatno ne usavršavaju i ne uče samostalno, ne mogu mnogo postići“, kazuje Matić i dodaje da su odlično poznavanje engleskog jezika i vješt rad na kompjuteru osnovne kvalifikacije koje moraju imati IT stručnjaci.

Prema podacima APIF-a, lani su u Srpskoj novoosnovana 53 poslovna subjekta u oblasti računarskog programiranja, a godinu ranije njih 38. Glas Srpske

Nastavite čitati

TEHNOLOGIJA

Zaboravili ste lozinku svog Android telefona? Evo rješenja

Objavljeno

 

Ako ste zaboravili lozinku za ulazak u svoj pametni telefon, nije sve izgubljeno. Postoji način da ga otključate. (više…)

Nastavite čitati

PRIVREDA

Industrija 4.0 pušta korijene i u BiH

Objavljeno

 

Industrija 4.0, koja je zaživjela u razvijenim zemljama, počela je svoje korijene da pušta i u BiH, a već postoji zainteresovanost domaćih kompanija za digitalizaciju i ulaganje u nove tehnologije. (više…)

Nastavite čitati

U trendu

© 2023 Privrednik. Sva prava zadržana. Developed by adsoft.