Connect with us

TRŽIŠTA

Diskonti pića kupce broje na prste

Objavljeno

 


Otkazana veselja kao i ograničen rad ugostiteljskih objekata smanjili su potrošnju alkohola, što je uticalo i na rad diskonta pića u kojima ističu da kupce broje na prste jedne ruke zbog čega će, ako se situacija ne popravi, morati staviti ključ u bravu.

To potvrđuju i podaci Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, prema kojima je lani uvezeno alkoholno piće vrijedno 159,7 miliona maraka, što je za oko 41 milion manje u odnosu na godinu ranije. Podaci UIO BiH govore da je lani najviše uvezeno piva i to u vrijednosti 103,93 miliona KM ili za 10,26 miliona manje u odnosu na godinu ranije. Poslije piva, BiH je lani, kako su naveli u UIO, najviše uvezla vina i to u vrijednosti od 26,8 miliona KM, za 10,8 miliona manje nego 2019. godine. Najviše piva, kazali su u UIO, uvezeno je iz Srbije, zatim Hrvatske, odakle u BiH uglavnom stižu i najveće količine vina.

– Za dva mjeseca ove godine u BiH je stiglo alkoholnog pića u vrijednosti od 19,93 miliona KM. Pivo i vino su i ove godine najčešće uvezena alkoholna pića – kazao je portparol UIO BiH Ratko Kovačević.

U diskontima pića širom Srpske kažu da je potražnja za alkoholom prošle godine drastično opala, a situacija ni ove godine nije ništa bolja.

Šef jednog diskonta pića u Banjaluci Marijan Topić je rekao da je pandemija definitivno izmijenila ustaljene navike stanovništva.

– Prihod od prodaje alkohola je prepolovljen. Nadam se da će se situacija ove godine popraviti, jer ćemo u protivnom morati zatvoriti radnju. Ne isplati se raditi za svega nekoliko kupaca – kazao je Topić.

Reklama

Radnica jednog prijedorskog diskonta pića Dajana Janković istakla je da restorani i kafići čas rade, čas ne rade, a svadbi i drugih veselja gotovo da nije ni bilo.

– Gotovo jedine mušterije od kada traje pandemija su nam ugostitelji, ali ni oni sada ne rade. I dok su bili otvoreni prilično su smanjili nabavku alkohola, jer im je radno vrijeme bilo ograničeno. Na prste jedne ruke možemo nabrojati koliko nam mušterija dođe u toku dana, dok ranije nismo sjedali od posla – kazala je Jankovićeva.

Da je mušterija sve manje tvrdi i vlasnik jednog paljanskog diskonta pića Zoran L. koji kaže da je promet lani opao za 20 odsto te da ni ova godina nije dobro počela.

– Pivo je i dalje broj jedan, kad je u pitanju potražnja. Većina naše robe je iz uvoza – kazao je on.

Izvršni direktor Udruženja potrošača “DON” iz Prijedora Murisa Marić kazala je da ne treba da čudi to što je mnogo manje alkohola uvezeno prošle godine.

– Veliku ulogu u potrošnji alkoholnog pića ima i dijaspora koja je redovno dolazila ovamo da se, između ostalog, provodi, jer u inostranstvu to mnogo košta. S druge stane, radno vrijeme ugostiteljskih lokala, gdje su se takođe trošile velike količine alkohola, je smanjeno – kazala je Marićeva.

Reklama

Glas Srpske

TRŽIŠTA

Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU

Objavljeno

 

​Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)

Nastavite čitati

ANALIZE

Suzbijanje cijena glavni zadatak

Objavljeno

 

Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)

Nastavite čitati

TRŽIŠTA

Kako će funkcionisati digitalni evro

Objavljeno

 

Digitalni evro projekt je „digitalizacije“ evropske zajedničke valute a takav bi novac bio elektroničko sredstvo plaćanja kojim bi se mogli služiti svi u evropodručju. (više…)

Nastavite čitati

U trendu