TRŽIŠTA
Cijene nafte dostigle najviše nivoe u tri godine
NJUJORK – Na svjetskim tržištima su cijene nafte porasle i u drugoj nedjelji nove godine, za više od 3 posto, pa su dostigle najviše nivoe u tri godine, što se zahvaljuje smanjenju neravnoteže između ponude i potražnje.
Na londonskom tržištu cijena barela je prošle nedelje porasla 3,3 posto, na 69,87 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupeo 4,7 posto, na 64,30 dolara.
To su najviši nivoi cijena od kraja 2014. godine, a njihov rast podržavaju procjene da bi se uskoro mogle uravnotežiti ponuda i potražnja.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i nekih proizvođača izvan tog kartela, uključujući Rusiju, još od januara prošle godine nastoje da smanjenjem proizvodnje uravnoteže veliku ponudu i nešto slabiju potražnju.
Njihov dogovor o smanjenju proizvodnje za 1,8 miliona barela dnevno potrajaće najmanje do septembra, a možda i kraja ove godine.
O tome će se odlučivati uskoro, kazao je prošle nedelje ruski ministar energetike Aleksander Novak, istaknuvši da se višak na tržištu smanjuje, ali da ponuda i potražnja još uvek nisu uravnotežene.
Podršku cijenama pruža i snažan ekonomski rast najvećih svetskih ekonomija, što bi trebalo podstaći jaču potražnju za ‘crnim zlatom’.
Uz to, cijene su polovinom prošle nedelje podržali podaci o neočekivanom padu proizvodnje i zaliha u SAD-u.
Proizvodnja je pala za 290.000 barela dnevno, na 9,5 miliona barela dnevno, pokazali su vladini podaci, dok su analitičari očekivali da će premašiti granicu od 10 miliona barela dnevno i približiti se nivou kakav trenutno održavaju samo Rusija i Saudijska Arabija.
U prethodnoj nedjelji su u SAD-u pale i zalihe sirove nafte, za gotovo pet miliona barela, na 419,5 miliona.
“Nepobitna je činjenica da su američke zalihe sirove nafte na najnižem nivou od avgusta 2015. OPEC je sve bliže željenom cilju svođenja industrijskih zaliha OECD-a na petogodišnji prosek”, kazao je Tamas Varga iz kompanije PVM Oil Associates.
Međutim, ulagače su u petak pokolebali podaci kompanije Baker Hughes o povećanju broja naftnih postrojenja u SAD-u, što najavljuje povećanje proizvodnje.
Prema podacima te kompanije, prošle nedjelje je broj tih postrojenja povećan za njih 10, što je najveći nedjeljni rast od lanjskog jula. Tako su prošle nedelje bila aktivna 752 postrojenja, najviše od septembra.
Analitičari kažu da bi kretanje cijena nafte između 65 i 70 dolara po barelu moglo da podstakne američke proizvođače na povećanje proizvodnje iz škriljca.
Zbog toga se procjenjuje da bi idućih mjeseci proizvodnja u SAD-u premašiti granicu od 10 miliona barela, a to bi potkopalo nastojanja OPEC-a i drugih proizvođača u cilju uravnoteženja ponude i potražnje, a time i povećanja cena.
“Ako gledate neke trenutne pokazatelje, oni govore da su cene nafte previsoke. No, s druge strane, postoji niz faktora koji podržavaju tržište”, kaže Robert Yawger, direktor odeljenja za energetiku u kompaniji Mizuho.
Izvor: Hina
TRŽIŠTA
Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU
Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)
ANALIZE
Suzbijanje cijena glavni zadatak
Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE11 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca