TRŽIŠTA
Pad kakav se ne pamti: Nafta vrijedi 1 dolar
Pravi spektakl se desio na naftnom tržištu danas. Nafta je skluznula na čak 0,97 dolara za barel, što je pad od 94 odsto. Najgore, nema naznaka da će se nešto uskoro promijeniti.
Cijeli dan sve oči brokera, naftaša i investitora bile su uprte u grafikon koji je neumoljivo pokazivao silaznu putanju. Jutros, nafta je koštala 15 dolara, da bi tokom dana padala i padala. Upravo je pala na samo 1 dolar.
Kriza sa koronom smanjuje potražnju, a proizvođačima ostaje malo mjesta za skladištenje svih viška barela sirove nafte.
Cijene nafte pale su 78 odsto danas, što je najniži nivo od kada se 1983. otvorilo trgovanje naftnim fjučersima. Prodaja se dijelom može pripisati tržišnoj mehanici. Većina investitora se već fokusira na junski ugovor, smanjujući obim trgovanja. Terminski ugovori za WTI naftu, za isporuku u maju, pali su za 2,62 dolara ili za 14 procenata, na 15,65 dolara za barel na noćašnjem trgovanju.
Sutra je posljednji rok za ugovaranje kupovina na terminskom tržištu za majske isporuke. Cijena junskih ugovora, kojima se sve aktivnije trguje, pala je za 1,28 dolara ili za 5,1 odsto, na 23,75 dolara za barel.
Tržište nafte je pod velikim pritiskom zbog serije izvještaja o slaboj potrošnji goriva i mračnih prognoza Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) i Međunarodne agencije za energetiku.
Količine nafte na zalihama u SAD, prije svega u Kušingu u Oklahomi, glavnom distributinom centu za WTI naftu, iz dana u dan su sve veće zbog pada potražnje.
Smanjenje proizvodnje „crnog zlata“ zemalja članica OPEC-a i njenih saveznika, poput Rusije, treba da startuje od maja.
Neformalna naftna alijansa nazvana OPEC+, postigla je dogovor o rezanju proizvodnje za 9,7 miliona barela dnevno kako bi zaustavila poplavu ponude na tržištu uzrokovanu padom narudžbina zbog vanrednog stanja uvedenog širom svijeta u borbi proti pandemije COVID-19, što je kao posljedicu imalo smanjenje potrošnje goriva i privrednih aktivnosti.
Telegraf Biznis
TRŽIŠTA
Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU
Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)
ANALIZE
Suzbijanje cijena glavni zadatak
Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca