TRŽIŠTA
Ekonomske zone na Jadranu: Hoće li BiH zaštititi svoje more
Nakon što su Hrvatska i Italija odlučile proglasiti svoje ekskluzivne ekonomske zone u Jadranskom moru, i u Bosni i Hercegovini poduzeti su prvi koraci za zaštitu mora u dijelu koji pripada Bosni i Hercegovini.
Federalna vlada je nedavno pokrenula inicijativu za regulatorno i institucionalno uređenje upravljanja i zaštite Jadranskog mora u granicama Bosne i Hercegovine.
Vlada je uputila inicijativu Vijeću ministara BiH za regulatorno i institucionalno uređivanje upravljanja i zaštite Jadranskog mora kao dijela teritorije BiH i prekogranične vode i određivanje nadležnog organa na nivou BiH za pripremu potrebne regulative i planova kojim će propisati jasne obaveze i odgovornosti pojedinačnih institucija u dijelu upravljanja i zaštite obalnih morskih voda i teritorijalnog mora.
Regulativa i planovi treba da, uz ostalo, osiguraju institucionalno jačanje kapaciteta i koordinacije svih nivoa vlasti s ciljem sveobuhvatnog upravljanja i zaštite mora i morskog okoliša, te usklađivanje mjera zaštite obalnih morskih voda i teritorijalnog mora radi očuvanja morskog okoliša i obalnog područja Jadranskog mora.
Iz Hrvatske dolaze tvrdnje da ekonomski pojas ne mijenja ništa u odnosu na sadašnje stanje jer se proglašava u istom području mora u kojem se sada proteže zaštićeni ekološko-ribolovni pojas Hrvatske, koji se odranije primjenjuje na BiH.
No, uprkos tome, stručnjaci upozoravaju da se BiH mora uozbiljiti i poduzeti korake u zaštiti svojih suverenih prava na moru.
Hrvatska je u februaru proglasila svoju ekskluzivnu ekonomsku zonu na Jadranu, a postupak još traje u Italiji. Proglašenjem zona dvije zemlje dobit će pravo graditi umjetna ostrva na Jadranu i koristiti energiju mora i vjetra.
Juče su ministri vanjskih poslova Slovenije, Hrvatske i Italije, Anže Logar, Gordan Grlić Radman i Luigi Di Maio, potpisali na Brdu kod Kranja zajedničku izjavu o tripartitnoj saradnji na sjevernom Jadranu.
Ministri su, između ostalog, dogovorili pojačanu saradnju luka sjevernog Jadrana i zajedničku promociju jadranskog plovnog puta.
U skladu s odlukom arbitražnog suda, Slovenija nema pravo proglasiti vlastitu ekskluzivnu ekonomsku zonu na Jadranu.
Jadransko more, kao poluzatvoreno more s velikom gustoćom pomorskog prometa i s vrlo osjetljivim ekoistemom, zahtijeva usku saradnju sve tri primorske države, naglašeno je prilikom potpisivanja zajedničke izjave trojice ministara na Brdu kod Kranja.
Indikator.ba
TRŽIŠTA
Pica u Hrvatskoj među najskupljim u EU
Pice su u Hrvatskoj tokom 2022. poskupjele za 28.2 odsto, što je četvrti najveći rast u EU. (više…)
ANALIZE
Suzbijanje cijena glavni zadatak
Suzbijanje cijena robe široke potrošnje biće jedan od najvažnijih zadataka u idućoj godini, koja će, po svemu sudeći, biti teška i sa smanjenom likvidnošću privrede zbog poskupljenja svih ulaznih komponenti. (više…)
-
NEKRETNINE8 meseci prije
Počela izgradnja novog stambenog objekta „Bregovi“ u Trebinju
-
TELEKOMUNIKACIJE1 godina prije
Novi pad dionica Mtela, vrijednost kompanije dugo nije bila niža
-
NOVOSTI3 meseca prije
Učesnici Visa olimpijskog triatlona prikupili 26.500 KM za Specijalnu Olimpijadu u Bosni i Hercegovini
-
FINANSIJE11 meseci prije
Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM
-
INVESTICIJE1 godina prije
Castellina Srpska preuzela 29,9 posto akcija Napretka
-
NOVOSTI1 godina prije
Prag za PDV se diže na 100.000 KM, neophodan zahtjev za izlazak iz sistema
-
POLJOPRIVREDA1 godina prije
Proizvođači digli ruke, mnogi zbog malina i na sudu
-
FINANSIJE12 meseci prije
Mtel izašao iz vlasništva svoje firme u BiH, sprema se ulazak Britanaca