Connect with us

PRIVREDA

MHE „Ilomska“ izgubila dozvolu za proizvodnju struje!

BANJALUKA –  Mala hidroelektrana „Ilomska“ u Kneževu izgubila je dozvolu za proizvodnju električne energije, jer je Okružni sud Banjaluka poništio ekološku dozvolu izdatu od Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju.

Objavljeno

 


 
Regulatorna komisija za energetiku RS odbila je polovinom marta zahtjev preduzeća „Eling MHE“ iz Teslića za izdavanje nove dozvole za proizvodnju struje u MHE „Ilomska“, te pokrenula proceduru poništenja prethodne dozvole nakon što je otkrila da je sud poništio ekološku dozvolu koju je izdalo Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, prenosi poslovni portal CAPITAL.ba.

Zanimljivo je da je „Eling“, koji je izgradio ovu MHE, sakrio ovu vrlo važnu činjenicu od Komisije koja je to otkrila naknadno, u proceduri provjere dostavljenih podataka.

„Eling“ je krajem prošle godine podnio zahtjev za izdavanje, odnosno produženje dozvole za proizvodnju struje u MHE “Ilomska” instalisane snage 4,8 MW, s obzirom na to da mu je sadašnja isticala 31. marta.

U obrazloženju rješenja RERS-a, kojim je odbijen zahtjev „Elinga“, navedeno je da su utvrđeni određeni nedostaci i nejasnoće, nakon čega je od ovog preduzeća zatraženo da ih otkloni u roku od 30 dana.

„Eling“ je nakon toga dostavio dopunu zahtjeva, a kao dokaz o ispunjavanju uslova zaštite životne sredine dostavio je ovjerenu fotokopiju rješenja Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju kojim mu je izdata ekološka dozvola za MHE ”Ilomska“. Preduzeće je dostavilo i izjavu o tačnosti i vjerodostojnosti dostavljenih podataka.

Međutim, Komisija je u toku ovog postupka došla do informacije da je presudom Okružnog suda u Banjaluci, od 2. marta 2016. godine, poništeno rješenje o izdavanju ekološke dozvole za MHE ”Ilomska”, što je potvrđeno i u sudu.

„Okružni sud u Banjaluci je potvrdio da je donio presudu kojom je poništeno rješenje Ministarstva, a koja je postala pravosnažna danom donošenja, te da je u toku postupak pred Vrhovnim sudom RS“, navodi se u rješenju RERS-a.

Reklama

U RERS-u su istakli da je „Eling“ protivno Pravilniku o izdavanju dozvola i Uslovima izdate dozvole propustio da obavijestiti Komisiju o svim sporovima u vezi sa proizvodnjom struje, koji se vode pred nadležnim sudovima i odlukama sudova u tim sporovima.

Naveli su da je presudom suda uspostavljeno pravno stanje kao da ekološka dozvola nije ni izdata.

“Imajući u vidu ovu činjenicu, nesumnjivo je utvrđeno da podnosilac zahtjeva ne posjeduje ekološku dozvolu za proizvodno postrojenje MHE ”Ilomska”, kao jedan od ključnih uslova i dokumenata za izdavanje dozvole, te su u cjelosti ispunjeni uslovi za odbijanje podnesenog zahtjeva kao neosnovanog“, ističe se u rješenju RERS-a.

U RERS-u su istakli da su odmah po saznanju za presudu sazvali sjednicu na kojoj su odbili zahtjev „Elinga“ za produženje dozvole te utvrdili nacrt rješenja o poništavanju dozvole za proizvodnju.

Malić: Žalili smo se sudu i podnijeli novi zahtjev
Vlasnik „Elinga“ Dragoljub Malić, međutim, ubijeđen je da će problem vrlo brzo biti riješen.

On je za CAPITAL rekao da se „Eling“ žalio na odluku RERS-a Okružnom sudu u Trebinju, te da je u međuvremenu podnio novi zahtjev za dobijanje dozvole.

Reklama

„Mi smo postupili po njihovom privremenom rješenju, ali smo u međuvremenu dostavili sva potrebna dokumenta i očekujemo da to bude riješeno. Ja sam na putu, pa nemam informaciju da li je odluka donesena“, kazao je Malić.

Nakon ove Malićeve tvrdnje ponovo smo kontaktirali RERS u kojoj su potvrdili da je samo dan nakon što su odbili zahtjev „Elinga“ za produženje dozvole, to preduzeće dostavilo novu ekološku dozvolu, izdatu od strane Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, a 30. marta je dostavilo i novi zahtjev za izdavanje dozvole za proizvodnju električne energije u MHE „Ilomska“.

„O novom zahtjevu ćemo raspravljati nakon završetka postupka po službenoj dužnosti koji smo pokrenuli“, navodi se u odgovoru predsjednika RERS-a Vladislava Vladičića.

Vladičič kaže za CAPITAL da sada očekuje da vlasnik objasni pitanje ekološke dozvole.

„Sada imamo je jednu hidroelektranu, jednu ekološku dozvolu izdatu od strane nadležnog ministarstva pa poništenu od strane Okružnog suda, ekološku dozvolu poništenu od strane Okružnog suda, ali ovjerenu od strane opštinskog organa, kao i izjavu o tačnosti i vjerodostojnosti dostavljenih podataka u postupku koju potpisuje podnosilac pod punom materijalnom i krivičnom odgovornošću i prilaže je uz zahtjev za produženje dozvole u decembru 2016. godine, te zahtjev za vanredno preospitivanje sudske odluke upućen Vrhovnom sudu RS i novu ekološku dozvolu dostavljenu 17. marta 2017. godine izdatu od strane nadležnog organa“, istakao je Vladičić.

Naredna redovna sjednica RERS-a zakazana je za 6. april 2017. godine, a na dnevnom redu te sjednice nalaze se prijedlozi rješenja o poništenju dozvole za proizvodnju MHE „Ilomska“, poništenju sertifikata za proizvodno postrojenje „Ilomka“ te o poništenju rješenja o odobravanju prava na podsticaj.

Reklama

Inače, tužbu protiv rješenja Ministarstva građevinarstva podnijelo je Udruženje za zaštitu prirode i prirodnih rezervata Kneževo u kojoj je tvrdilo da nisu sprovedene predviđene zakonske procedure prilikom izdavanja ekološke dozvole ovom preduzeću, a što je sud i prihvatio.

U presudi, koja je u posjedu CAPITAL-a, navedeno je da su razlozi na osnovu kojih je Ministarstvo izdalo dozvolu „Elingu“ nepravilni i nezakoniti.

Izgradnju MHE „Ilomska“ od početka prate problemi. „Eling“ je izgradio MHE snage 4,8 megavata (MW) ili 22 puta veće snage od one na koju je dobio osnovnu koncesiju i to na osnovu dozvole opštine Kneževo, iako je Ministarstvo građevinarstva isključivo nadležno za to. Zatim, je Ministarstvo poništilo dozvolu opštine i ono „Elingu“ izdalo novu dozvolu, da bi sada i tu došlo do problema, jer je i dozvolu Ministarstva poništio sud.

Ugovor o koncesiji za MHE jačine 0,22 MW potpisan je zadnjeg dana 2009. godine između Ministarstva industrije, energetike i rudarstva RS i “Elinga”.

Poslije par godina, Ministarstvo je potpisalo Aneks ugovora kojim se povećava jačina MHE sa 0,22 na 4,8 MW, ali ne sa prvobitno izabranim koncesionarom, već drugim pravnim licem. Aneks je potpisan sa firmom „Eling Male Higroelektrane“.

 

Reklama

izvor: Capital.ba

Nastavite čitati

PRIVREDA

Zaduženost Republike Srpske gotovo dvostruko veća od FBiH

Objavljeno

 

Od

Prvo zaduženje u ovoj godini Vlada Republike Srpske planira već ove sedmice. Zakazana je aukcija šestomjesečnih trezorskih zapisa na Banjalučkoj berzi, putem koje se RS planira zadužiti 10 miliona KM.

Podsjetimo da je Narodna skupština RS krajem prošle godine usvojila odluke o dugoročnom i kratkoročnom zaduženju RS za 2024. godinu kojima je predviđeno da se taj entitet može zadužiti iznosom do 1,2 milijarde KM.

Najavljeno je da će 87. aukcija trezorskih zapisa RS biti održana 25. januara na Banjalučkoj berzi. Planirani iznos emisije je 10 miliona KM sa rokom dospijeća šest mjeseci. Biće to prvo ovogodišnje zaduženje RS.

Maksimalan iznos kratkoročnog duga prema odluci koja je usvojena krajem godine ne može biti veće od 337 miliona KM u ovoj godini, a dugoročno maksimalno 951 milion KM.

Sredstva pribavljena dugoročnim zaduživanjem biće upotrijebljena u skladu sa Zakonom o zaduživanju, dugu i garancijama RS za finansiranje kapitalnih investicija, refinansiranje ukupnog duga ili dijela duga RS, plaćanje uslovnih obaveza po osnovu garancija RS te za finansiranje budžetskog deficita u slučajevima kada Ministarstvo finansija procijeni da će planirani rashodi biti veći od iznosa planiranih prihoda, naveli su iz Vlade.

Ukupan javni dug RS je oko 6,2 milijarde KM što je oko 40 posto BDP-a i vlast ovog entiteta tvrdi da RS nema problema sa otplatom te da je zaduženost na istorijskom minimumu. Opozicija je stava da se i u ovoj godini nastavlja politika neosmišljenog zaduživanja kojima se krpe rupe u budžetu.

Reklama

Neosmiljeno zaduživanje kao što je neosmiljeno bez osnovnih ekonomskih parametara, recimo, podići minimalnu platu u RS. To je vjestačka priča koja služi za jednokratnu upotrebu i zadovoljenje političkih mjera koje služe samo za izbornu priču – smatra Milan Miličević, predsjednik SDS-a.

To zaista zvuči mnogo, ovako kada razmišljate, ali to je opet u okvirima onih normalnih zaduženja BDP-a i dugoročno – kaže Anja Ljubojević, potpredsjednica NSRS.

Zbog priča o sankcijama, podsjeća nas sagovornik, nije isključeno da se Vlada kada je riječ o zaduženju na međunarodnom tržištu okrene dalekoistočnim zemljama.

Zaduženje koje mora da obavi RS nije ozbiljan iznos ni za jednu berzu, tako da je samo pitanje koliko je politička situacija stabilna u smislu investitora koji bi pozajmili taj novac za obveznice, mada je kamata koja je određena vrlo atraktivna i vjerujem da će biti lako naći investitore – ističe ekonomski analitičar Zoran Pavlović.

Ukupan javni dug FBiH je oko 6,4 milijarde KM i veći je za oko 200 miliona KM u odnosu na RS. No, gledano u odnosu na BDP zaduženost RS je gotovo dvostruko veća u odnosu na drugi entitet.

BHRT

Reklama
Nastavite čitati

PRIVREDA

Odobrena akvizicija: Britanci vlasnici Mtel-ove firme „Sky Towers Infrastucture“

Objavljeno

 

Od

Konkurencijsko vijeće Bosne i Hercegovine dopustilo je koncentraciju na tržištu iznajmljivanja telekomunikacijskih tornjeva, odnosno, tržištu pružanja prostora na tornjevima za instalaciju infrastrukture elektronskih komunikacijskih mreža na području Bosne i Hercegovine.

Drugim riječima, Vijeće je odobrilo prodaju Mtelove firme Sky Towers Infrastucture međunarodnom gigantu Actis EU Menagement S à.r.l. Luksemburg, izvještava BiznisInfo.ba.

Kako smo ranije pisali, kompanija Actis, vodeći globalni investitor u održivu infrastrukturu sa sjedištem u Londonu, preuzima veliku mrežu telekomunikacionih stubova u Bosni i Hercegovini koja je pripadala firmi Mtel, odnosno Telekomu Srbija.

Odlukom Konkurencijskog vijeća otklonjena je prepreka za ovu veliku akviziciju.

Kako smo ranije pisali, Telekom Srbija Grupa osnovala je Sky Towers Infrastructure u Srbiji, Crnoj Gori i BiH na koje je prenijela vlasništvo nad antenskim stubovima, kao i nad poslovima njihove izgradnje i održavanja. Sky Towers Infrastructure tako je postao vlasnik antenskih stubova i ostale pasivne telekomunikacione infrastrukture.

Prošlog mjeseca smo objavili da Telekom Srbija sprema prodaju ove infrastrukture, i to ukupno 1.827 ovih stubova, od kojih se 995 nalazi u Srbiji, 725 u Bosni i Hercegovini i 107 u u Crnoj Gori.

Reklama

Telekom Srbije posljednjih godina se agresivno širio u cijelom regionu, uključujući BiH, ali je ujedno drastično uvećao dugove. Iz kompanije su kasnije rekli da se prodaju stubovi, ali ne i oprema za telekomunikacije povezana sa njima, kao što su bazne stanice.

Telekom će i dalje ostati korisnik tih stubova u svojstvu zakupca, a njihovom prodajom će prikupiti značajna sredstva.

BiznisInfo.ba

Nastavite čitati

PRIVREDA

Nakon 44 godine gasi se proizvodnja u Prevent FAD-u

Objavljeno

 

Od

Prevent grupacija odlučila je da ugasi proizvodnju u kompaniji Prevent FAD Jelah i otpusti radnike.

Kako je kazao predsjednik sindikata Prevent FAD-a Enes Roša, firma gasi proizvodnju nakon 44 godine rada, a 59 radnika ostaće bez posla.

Otkaze je već dobilo 35 radnika, a preostala 24 su iz zaštićenih kategorija kojima uprava takođe namjerava dati otkaz.

Prema navodima Roše, iz kompanije su kao razlog za gašenje naveli da proizvodni program nije profitabilan, mada je kompanija ostvarila prošle godine dobit od 2,6 mil KM. Navodno, kompanija planira mašine iz Jelaha izmjestiti u Željezaru Ilijaš.

Povodom odluke o gašenju proizvodnje i otkazima, radnici su protestvovali pred Upravom Preventa u Sarajevu tražeći da im minimalne zakonske otpremnine koje je ponudila Uprava budu uvećane.

Iz Prevent grupacije nisu se oglašavali ovim povodom.

Reklama

Prevent FAD bio je poznat kao proizvođač kočionih diskova koje je izvozio na tržište EU za direktnu ugradnju u vozila VW grupacije.

Prevent je nedavno zatvorio fabriku u Bužimu u kojoj je bez posla ostalo 70 radnika.

eKapija

Nastavite čitati

U trendu