Connect with us

TEHNOLOGIJA

Sarajevski MHS proizveo softver koji omogućava istovremeno očitavanje i štampanje računa

SARAJEVO – Mogućnost istovremenog očitavanja, obračuna i printanja računa zvuči nevjerovatno, međutim, upravo takav softver predstavila je kompanija MHS iz Sarajeva. Kako kaže jedan od vlasnika kompanije Hadis Kustura, proces očitavanja i štampanja računa je pojednostavljen i ubrzan, što podrazumijeva uštedu vremena, ali i novca za sva preduzeća koja se bave očitavanjem potrošnje.

Objavljeno

 


 

MHSKompanija MHS je prva bh. kurirska kuća specijalizovana za dostavu sitnih neadresiranih pošiljki i kako kažu, softverski sistem za distribuciju računa su razvili “iz muke”, želeći sebi olakšati posao.

Naime, ova kompanija, osnovana 2008. godine s 50-ak zaposlenih, pored prvobitne i primarne aktivnosti – distribucije letaka, promotivnih materijala za sve velike tržne centre u BiH, ali i druge firme, posljednjih nekoliko godina bavi se očitavanjem potrošnje plina za KJKP Sarajevogas.

Ponukani razvojem tehnologije, prije četiri godine su došli na ideju da modernizuju uređaj za očitavanje i angažovali su programere koji se bave izradom softvera kako bi napravili takav uređaj koji bi mogao na jednom mjestu i u jednom trenutku očitati, obračunati i isprintati račun.

Kako kažu, ideja je bila veoma privlačna, ali tada nisu znali da li je to uopće moguće. Ipak, uspjeli su u svojoj namjeri i proizveli softver koji je jedinstven i ne postoji nigdje na svijetu.

“U istom trenutku se može uraditi očitanje bilo čega, struje, vode ili plina i odmah isprintati, odnosno izdati račun potrošaču. Softver smo prezentovali svim firmama od Bihaća i Goražda do Jablanice i Mostara, ali i u Mađarskoj, Rumuniji i drugim zemljama i ljudi nisu vjerovali da takvo nešto postoji”, priča nam Hadis Kustura.

On naglašava da oni ne prodaju softver, niti distribuiraju račune. Radi se zapravo o outsourcingu, odnosno sporazumnom preuzimanju dijela internih aktivnosti neke kompanije, čime ona ostvaruje uštede.

Reklama

“Mi razvijamo sistem i ustupamo ga na korištenje firmama koje imaju potrebu za očitanjem brojila, a koje imaju svoje zaposlenike koji vrše očitavanje”, objašnjava Kustura i dodaje da su za finansiranje projekta uložili blizu pola miliona KM, što su osigurali izdvajanjem iz primarnog biznisa kurirske službe.

Direktor prodaje ove kompanije Džafer Rastoder ističe kako koriste printere i aparate Motorola-symbian.

Prva firma s kojom su potpisali ugovor nakon raspisanog međunarodnog konkursa (na koji se prijavio jedino MHS) jeste ViK.

Ugovor je potpisan na tri godine i prema njemu, MHS će ostvarivati godišnji promet od 300.000 KM.
“S prošlim menadžmentom ViK-a smo dogovorili da prvi test bude kod njih, jer su bili zainteresovani za uštedu novca. Prema njihovim izvještajima i analizama, korištenjem ovih sistema ostvarit će uštedu od 46 odsto, odnosno blizu milion KM. Mi naplaćujemo samo prolaz, izlazak računa i to po računu koji izađe, koji se očitava na terenu”, rekao je Hadis Kustura.

Što se tiče informacija kako će ViK platiti MHS-u više od milion KM za očitavanje i distribuciju računa, Kustura kaže kako se radi o dezinformacijama te da, niti će primiti taj novac, niti MHS vrši distribuciju računa, za koju je, kao i za sve adresirane pošiljke, kako je već navedeno, zadužena isključivo BH Pošta.

Sve ovo objašnjava kao lošu sreću, jer su sklopili ugovor s firmom koja je trenutno na veoma lošem glasu te se sve vezano za nju potencijalno dovodi u negativnu konotaciju.
Za kraj ističu da čvrsto vjeruju u ovaj projekt, prije svega jer je efikasan, ali da se softver, za koji se već interesuju kompanije iz susjednih zemalja, ali i Evrope, tek mora pokazati i probiti i na domaćem i na svjetskom tržištu.

Reklama

 

Izvor: Klix.ba

Nastavite čitati

TEHNOLOGIJA

Kompanija Richarda Bransona u BiH promijenila vlasnike i identitet

Objavljeno

 

Od

Kompanija Virgin Pulse Bosnia, jedan od vodećih IT firmi u Bosni i Hercegovini, primijenila je ime i vizuelni identitet, nakon spajanja i promijena u vlasničkoj strukturi.

Podsjećanja radi, riječ je o kompaniji koju je osnovao britanski milijarder Richard Branson.

Kompanija Virgin Pulse nedavno je spojena sa drugom kompanijom, HealthComp. Nova kompanija koja je nastala spajanjem ove dvije firme zove se Personify Health, pa je posljedično preimenovana i kompanija u BiH, izvještava BiznisInfo.ba.

Kombinovana vrijednost dvije kompanije je 3 mlrd USD. Obje kompanije se bave unapređenjem zdravlja koristeći najsavremenije tehnologije.

Od spajanja, dvije firme su predstavile prvu i jedinu personaliziranu zdravstvenu platformu – sve na jednom mjestu. Personify Health pomaže firmama da optimiziraju ulaganja u svoje članove dok istovremeno osnažuje ljude da se dublje bave svojim zdravljem.

Nova kompanija ima kompleksnu vlasničku strukturu iza koje stoje veliki ulagači. Većinski vlasnik Personify Healtha je fond New Mountain Capital, div koji upravlja imovinom ukupne vrijednosti od preko 40 mlrd USD. Fond je osnovao Steve Klinsky 1999. godine.

Reklama

Drugi veliki dioničari Personify Healtha su Blackstone, Marlin Equity Partners i Morgan Health.

Kako je BiznisInfo.ba ranije pisao, firma Virgin Pulse Bosnia prošle godine je ostvarila ukupne prihode od oko 32,4 mil KM. To su rekordni prihodi i predstavljanju veliko povećanje u odnosu na 21,4 mil KM iz 2021. godine ili 12,7 miliona iz 2020. godine. Nedavno su dosegli broj od 600 zaposlenih u BiH.

Virgin Pulse Bosnia ima sjedište u Tuzli i ured u Sarajevu. Ova kompanija u BiH se neprestano širi. Riječ je trenutno o jednoj od vodećih kompanija u BiH iz IT industrije. Iz naše zemlje, oni rade sa klijentima širom svijeta.

Virgin Puls je 2018. preuzeo tuzlansku firmu Piksel Interactive koja je tada zapošljavala oko 100 mladih i obrazovanih ljudi. Kompanija, koja se od tada zove Virgin Pulse Bosnia, konstantno se širi. Agencija za promociju stranih investicija proglasila Virgin Pulse jednim od najznačajnijih stranih investitora u BiH u 2021.

biznisinfo.ba

Reklama
Nastavite čitati

TEHNOLOGIJA

Miškovićev „Ananas“ ulazi na tržište BiH

Objavljeno

 

Od

Najveća regionalna platforma za elektroničku trgovinu Ananas, članica Delta Holdinga Miroslava Miškovića, planira ove godine ući na tržišta Bosne i Hercegovine i Crne Gore, obznanila je danas na konferenciji za novinare viša potpredsjednica za strategiju i razvoj kompanije Delta Holdinga Marija Desivojević Cvetković.

– Platforma je u prošloj godini otvorila svoje urede u Sjevernoj Makedoniji, a u ovoj godini planiran je izlazak na nova tržišta regije, prije svega Crne Gore već u prvoj polovini godine. Smatramo kako ova zemlja ima veliki potencijal. Također, početkom druge polovine godine planiramo i ulazak na tržište Bosne i Hercegovine – kazala je Desivojević Cvetković.

Ananas na crnogorsko tržište neće ući putem akvizicije postojećeg e-trgovca kako je to uradio u Sjevernog Makedoniji nego izravno. Cvetkovićeva je najavila i širenje na tržišta Albanije i Kosova.

Manager.ba

Nastavite čitati

TEHNOLOGIJA

Google lansirao Gemini, odgovor na Chat GPT

Objavljeno

 

Od

Google je u srijedu lansirao ono što smatra svojim najvećim i najsposobnijim modelom vještačke inteligencije dok raste pritisak na kompaniju da odgovori kako će unovčiti AI.

Veliki jezički model Gemini uključivaće paket od tri različite veličine: Gemini Ultra, njegova najveća, najsposobnija kategorija; Gemini Pro, koji se prilagođava širokom rasponu zadataka; i Gemini Nano, koji će koristiti za specifične zadatke i mobilne uređaje.

Za sada, kompanija planira da licencira Gemini korisnicima putem Google Clouda za korištenje u vlastitim aplikacijama. Od 13. decembra programeri i poslovni korisnici mogu pristupiti Gemini Pro putem Gemini API-ja u Google AI Studiju ili Google Cloud Vertex AI. Android programeri takođe će moći da grade s Gemini Nano.

Gemini će se takođe koristiti za pokretanje Googleovih proizvoda kao što su njegov Bard chatbot i Search Generative Experience, koji pokušava odgovoriti na upite pretraživanja tekstom u stilu razgovora (SGE još nije široko dostupan).

Gemini Ultra je prvi model koji nadmašuje ljudske stručnjake na MMLU-u , koji koristi kombinaciju 57 predmeta kao što su matematika, fizika, istorija, pravo, medicina i etika za testiranje znanja o svijetu i sposobnosti rješavanja problema, kompanija je rekla u blog postu u srijedu. Navodno može razumjeti nijanse i razmišljanje u složenim temama.

Gemini je rezultat velikih zajedničkih napora timova Googlea, uključujući naše kolege iz Google Researcha – napisao je izvršni direktor Sundar Pichai u objavi na blogu u srijedu. “Izgrađen je od temelja da bude multimodalan, što znači da može generalizovati i neprimjetno razumjeti, djelovati i kombinirati različite vrste informacija uključujući tekst, kod, audio, sliku i video.”

Reklama

Počevši od danas, Googleov chatbot Bard koristit će Gemini Pro za pomoć s naprednim razmišljanjem, planiranjem, razumijevanjem i drugim mogućnostima. Početkom sljedeće godine pokrenuće “Bard Advanced”, koji će koristiti Gemini Ultra, rekli su rukovodioci  u razgovoru s novinarima u utorak. Predstavlja najveće ažuriranje Barda, njegovog chatbota sličnog ChatGPT-u, prenio je SEEbiz.

Nastavite čitati

U trendu