Connect with us

FINANSIJE

Revizija utvrdila kašnjenja u 90 odsto javnih nabavki

SARAJEVO – Revizija učinka javnih nabavki u institucijama BiH pokazala je da postupci nabavke nisu blagovremeni i da kasne, što uzrokuje društvene i ekonomske posljedice te se u određenim slučajevima otvara prostor i za korupciju.

Objavljeno

 


Vijeće ministara

 

vijece ministaraOvo je, u najkraćem, zaključak Ureda za reviziju institucija BiH, koji je revidirao postupke javnih nabavki na uzorku devet institucija – ministarstvima civilnih poslova, sigurnosti, odbrane i vanjskih poslova, zatim Graničnoj policiji, Agenciji za lijekove i medicinska sredstva, Službi za zajedničke poslove, Agenciji za školovanje i stručno usavršavanje kadrova i Institutu za mjeriteljstvo.

“Približno 90 odsto postupaka nije završeno u rokovima koji su predviđeni u planovima javnih nabavki. Tako su planirani rokovi premašeni u rasponu od 30 do 485 dana, a u nekim slučajevima nisu ni završeni, odnosno postupci su otkazani ili slično”, navode revizori.

Ako se uzme u obzir podatak da je vrijednost nabavki na nivou BiH u protekle tri godine iznosila više od 435 miliona KM (u prosjeku nabavke iznose najmanje 15 posto godišnjeg budžeta BiH), to jedna ovakva analiza više dobija na značaju.

U izvještaju Ured navodi da su reviziju izvršili s ciljem da utvrde kašnjenje postupaka nabavki te ukažu na posljedice, odnosno glavne uzroke koji dovode do neblagovremenog provođenja tih postupaka u institucijama BiH.

Istraživanje je obuhvatilo 2014, 2015. i 2016. godinu, a analizirano je 77 postupaka. Ukupna vrijednost iz uzorka za promatrane tri godine je oko 110 miliona KM, a vrijednost javnih nabavki koje su uzete u uzorak revizije je oko 30,54 miliona KM.

“Analizirano je 77 postupaka, za koje smo utvrdili da su u konačnici kasnili, što je imalo ili moglo imati posljedice po građane i institucije BiH. Ilustracije radi, od devet postupaka najveće vrijednosti – pojedinačno preko 500.000 KM, nijedan nije završen niti je započet na vrijeme, a neki su bili planirani za treći i četvrti kvartal, kada je rizik od kašnjenja znatno veći. Odstupanja su uočena kod kapitalnih, tekućih izdataka, ali i kod vrsta postupaka koji su pregledani, otvorenih, konkurentskih i pregovaračkih postupaka”, navode revizori.

Reklama

Državna revizija izdvaja da su na osnovu analize testiranih 46 postupaka kontinuiranih nabavki (vrijednosti oko 13,8 miliona KM), koje su konstantno potrebne ugovornom organu (hrana, gorivo, avio-karte, oprema, servisi, osiguranje itd.), utvrđena značajna kašnjenja u vremenu zaključenja ugovora.

“Kašnjenja su uočena kod svih vrsta postupaka. Vrijednost otvorenih postupaka u kašnjenju iznosi oko 19,25 miliona KM, pregovaračkih oko 10 miliona, a konkurentskih i ostalih oko 1,24 miliona KM”, navode revizori.

U izvještaju zaključuju kako je analiza pokazala da institucije ne posvećuju dovoljno pažnje ni istraživanju tržišta, koje je važno s aspekta utvrđivanja procijenjene vrijednosti nabavke i prisutnosti konkurencije.

“Prema izjavama sagovornika iz institucija, istraživanje tržišta se provodi, međutim, analizom postupaka iz uzorka, od 77 postupaka koji su kasnili nijedan nije sadržavao dokumentovanu analizu tržišta”, navodi revizija.

U zaključcima izvještaja navode da je revizija pokazala nekoliko tendencija.

Najprije, institucije BiH ne preduzimaju uvijek adekvatne i blagovremene aktivnosti, što može dovesti u pitanje zaštitu zdravlja stanovništva, sigurnost građana, vojnu spremnost, pomoć civilima i drugo, a kašenjenja dovode do neopravdanog produženja ugovora s postojećim dobavljačima. Također, evidentno je da postojeći sistem u kojem nisu osigurani mehanizmi kontrole i utvrđivanja odgovornosti omogućuje da institucije budu inertne u pogledu dostizanja propisanih i utvrđenih rokova za završetak javnih nabavki.

Reklama

 

Izvor: Nezavisne novine

Nastavite čitati

FINANSIJE

Prodati trezorski zapisi FBiH za 28 miliona KM

Objavljeno

 

Od

Na današnjem trgovanju na Sarajevskoj berzi ostvaren je ukupan promet od 28.222.037 KM. U sklopu 66 transakcija ukupno je prometovano 19.105 vrijednosnih papira.

Danas je održana 75. aukcija trezorskih zapisa Federacije Bosne i Hercegovine s rokom dospjeća od 6 mjeseci. Metodom višestrukih cijena upisano je ukupno 2.845 trezorskih zapisa, čime je za emitenta prikupljeno ukupno 27.954.184 KM.

  • Vrijednost BIFX-a je pala za 0,28 indeksnih poena na 668,44 poena, što u odnosu na prošlo trgovanje predstavlja pad od 0,04 %
  • Vrijednost indeksa SASX-10 je porasla za 0,63 indeksna poena na 943,98 poena, što u odnosu na prošlo trgovanje predstavlja porast od 0,07 %
  • Vrijednost indeksa SASX-30 je porasla za 3,58 indeksnih poena na 1.883,42 poena, što u odnosu na prošlo trgovanje predstavlja porast od 0,19 %
  • Vrijednost SASE Islamskog indeksa – u saradnji sa BBI, SASX-BBI je porasla za 5,66 indeksnih poena na 10.626,51 poen, što u odnosu na prošlo trgovanje predstavlja porast od 0,05 %
  • Vrijednost indeksa SASX-Fundamentals, SASX-FN je porasla za 1,17 indeksnih poena na 17.334,92 poena, što u odnosu na prošlo trgovanje predstavlja porast od 0,01 %
  • Na Kotaciji privrednih društava i Kotaciji obveznica nije bilo zaključenih transakcija.

Na Kotaciji fondova ostvaren je promet dionicama ZIF BOSFIN DD SARAJEVO (simbol  BSNFRK2 ) u iznosu od 220,00 KM; u sklopu 1 transakcije prometovano je 500 dionica. Kurs ovog fonda iznosio je 0,44 KM.

Na Slobodnom tržištu – ST1 ostvaren je promet od 173.827,59 KM; u sklopu 15 transakcija prometovano je 5.534 dionice. Najveći dnevni promet ostvaren je dionicama emitenta RUDNICI BOKSITA JAJCE DD JAJCE (simbol RBKJRK2 ) u iznosu od 131.325,00 KM. Kurs ovog emitenta iznosio je 51,50 KM.

Na Slobodnom tržištu – ST2 ostvaren je promet dionicama emitenta IGMAN DD KONJIC (simbol IGKCRK3 ) u iznosu od 1.870,00 KM; u sklopu 1 transakcije prometovano je 11 dionica. Kurs ovog emitenta iznosio je 170,00 KM.

Na Slobodnom tržištu – ST3 i na Tržištu za emitente u stečaju nije bilo ostvarene trgovine.

Najveći dnevni porast vrijednosti zabilježile su dionice emitenta RUDNICI BOKSITA JAJCE DD JAJCE (simbol RBKJRK2) od 3,00 % i dostigle su cijenu od 51,50 KM, dok je dnevni pad registrirao ZIF BOSFIN DD SARAJEVO (simbol  BSNFRK2) od 2,22 % sa cijenom od 0,44 KM.

Reklama

Na vanberzanskom tržištu evidentirana je trgovina dionicama emitenta:

– BROVIS DD VISOKO (simbol: BROVRK2) u vrijednosti od 91.935,00 KM, u sklopu 33 transakcije prometovano je 10.215 dionica.

biznisinfo.ba

Nastavite čitati

BIZNIS

Telekom Srpske ili BH Telecom: Ko trenutno vrijedi više!?

Objavljeno

 

Od

Dionice kompanije Telekom Srpske, odnosno Mtel, pale su opet danas na najnižu cijenu u posljednjih nekoliko godina.

Na današnjem trgovanju na Banjalučkoj berzi dionice ove kompanije su oslabile za 0,87 posto i zasustavile se na 1,14 KM. Ovo je najniža cijena u posljednjih nekoliko godina, izvještava BiznisInfo.ba. Prema ovoj cijeni dionice, ukupna tržišna kapitalizacija, odnosno vrijednost kompanije, je oko 560 miliona KM.

Podsjetimo da je pad vrijednosti kompanije počeo 25. maja prošle godine kada je firma izgubila oko četvrtine vrijednosti za samo dva dana.

To se desilo nakon odluke kompanije da ne isplati polovinu zarade dioničarima. Iz firme je nedugo nakon toga rečeno da je riječ o kratkoročnom padu te da će se vrijednost dionica brzo vratiti na stari nivo, ali se to nikad nije desilo, a pad vrijednosti se nastavio sve do danas. Prije toga vrijednost kompanije je bila oko 800 miliona maraka.

Poređenja radi, vrijednost dionice BH Telecoma danas je oko 12,5 KM. S obzirom da je kapital kompanije podijeljen na 63.457.358 dionica, tržišna vrijednost BH Telecoma trenutno je nešto preko 793 miliona maraka. Vrijednost BH Telecoma trenutno je, dakle, čak 40 posto veća od Mtelove.

Pritom je ovo najniža vrijednost dionice BH Telecoma od početka godine. Dionice firme su u januaru išle i do 14,5 KM, što diže vrijednost firme na čak 920 miliona KM, prema podacima BiznisInfo.ba.

Reklama

Ovo pokazuje da je BH Telecom puno interesantniji investitorima uprkos činjenici da se Mtel brže širi zbog činjenice da investira mnogo više novca u akvizicije. Ulagačima se očito ne sviđa činjenica što agresivno širenje ide preko leđa dioničara.

Mtel je većinskom vlasništvu Telekoma Srbija, iza kojeg stoji država Srbija.

biznisinfo.ba

Nastavite čitati

FINANSIJE

Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM

Objavljeno

 

Od

Najniža zagarantovana zarada (minimalac) od 1. januara 2024. u Republici Srpskoj biće 900 KM, odlučila je Vlada Republike Srpske.

Obrazlažući ovu odluku, Danijel Egić, ministar rada i biračko-invalidske zaštite Republike Srpske, kazao je nakon 51. sjednice izvršne vlasti da prema zakonu o radu, Ekononsko socijalni savjet RS trebalo da u posljednjem kvartalu predloži iznos najniže zarade, te da Vlada, bila primorana da utvrdi iznos minimalca, jer socijalni partneri u Srpskoj, odnosno predstavnici Saveza sindikata RS, Unije poslodavaca RS i upravo Vlade Srpske, nisu mogli da se dogovore o ovom pitanju, jer su, svako za sebe, imali različite prijedloge o iznosu ove zarade, a koja trenutno iznosi 700 KM.

Odgovarajući na pitanje: Kako Vlada Republike Srpske planira pomoći poslodavcima koji neće moći izdržati povećanje minimalca na 900 maraka?, Egić je kazao da ne može da kaže tačno kako.

Uvjereni smo da će to biti jako mali poslodavaca. Prema Zakonu o radu najniža plata se isplaćuje samo ako radnik ne može svojim radom da nadomjesti tu platu. A znamo svi da svi radnici više zarađuju, a plaćeni su, bar po minimalcu. To smo znali utvrditi kad bi inspekcije išle po preduzećima. To je ta siva zona, koju moramo da iskorijenimo i očistimo„, naglasio je on.

Nije uračunat topli obrok i prevoz u najnižu platu“ , poručio je Egić, odgovarajući na ovo pitanje.

Podsjećamo, prvo je predsjednik Srpske Milorad Dodik iznio ideju da minimalac bude 1.050 maraka, nakon čega je krenulo licitiranje.

Reklama

Poslodavci su smatrali da je realno da bude 750 KM sa svima davanjima, što je za sindikalce bilo potpuno neprihvatljivo.

Pominjali su iznos od minimalno 950 KM, ali i uz poruku da prihvataju i Dodikovu ideju.

On je rekao da će od januara 2024. biti uveden jedinstven borački dodatak od tri KM za sve boračke kategorije, od prve do sedme.

To se, podsjetimo, odnosi na sve borce koji su bili u zoni borbenih dejstava, minimalno mjesec dana.

Nezavisne novine

Reklama
Nastavite čitati

U trendu