Connect with us

PRIVREDA

Šarić na čelu Pekovićeve firme

PODGORICA – Ivica Šarić – rođak navodnog kokainskog bosa Darka Šarića, imenovan je za izvršnog direktora i ovlašćeno lice u firmi koju je prije tri mjeseca osnovao košarkaš Nikola Peković.
Ivica Šarić, tvrde sagovornici „Vijesti“, čovjek od povjerenja Zoje Dudić – udovice ubijenog Kotoranina Dragana Dudića Frica i nekada bliskog saradnika optuženog Pljevljaka.

Objavljeno

 


 

Nikola PekovicPeković je i vjenčani kum Duška Šarića, rođenog Darkovog brata.

Kako piše u Centralnom registru privrednih subjekata, Peković je 6. novembra registrovao kompaniju Spencer & Hill team, u kojoj je Ivica Šarić izvršni direktor. Navodi se da je sjedište firme u Mediteranskoj ulici u Budvi, kao i da im je djelatnost – hoteli i sličan smještaj… Ivica se u registru i dalje vodi kao izvršni direktor i ovlašćena osoba i u firmi Secondo porto, koju je osnovala Zoja Dudić.

Ta firma nekad je gazdovala popularnom kotorskom diskotekom Maximus, koju je prije dva ljeta Pekovićeva firma Top Hill kupila od banke.

Banka je prethodno objekat dobila na sudu, jer Dudićeva nije vratila kredit, koji je njen suprug uzeo.

Peković je u Crnoj Gori raširio biznis preuzimanjem firme Top Hill, koja gazduje istoimenom diskotekom na brdu Topliš iznad Budve. Proteklog ljeta na licitaciji je kupio i hotel Mediteran u Bečićima, nakon što je uveden stečaj u firmi prethodnog vlasnika – Maestraltours.

To je preduzeće biznismena Blaža Dedića, koji je u više navrata takođe povezivan sa poslovanjem Šarića.

Reklama

U nedavnom intervjuu beogradskom Blicu, Peković je otvoreno pričao o vezama sa braćom Šarić i biznisu koji ima u Crnoj Gori i u Srbiji.

„Sad se svi dovode u vezu sa Darkom, u medijima smo svi mi sada krivi za sve. Ja sam sve što posjedujem stekao od onoga što sam zaradio košarkom. Da sam zaradio samo pola miliona ili milion – to bi bilo sumnjivo. Ali vi znate da sam ja zaradio mnogo više: 60 miliona dolara bila je vrijednost mog drugog ugovora“, kazao je Peković.

Na pitanje – da li sa Duškom ima zajedničkih ulaganja, nekadašnja NBA zvijezda odgovorila je da nema: „Ali, to ne znači da eventualno jednog dana nećemo imati, ali tek nakon što bude i pravosnažno oslobođen i čist sa te strane“.

Peković je nedavno hotel u Bečićima sa svoga imena preknjižio na drugu firmu Spencer&Hill, čiji je kapital 25 miliona, a koja je osnovana u januaru prošle godine.

Hotel je tada stavio pod hipoteku na šest miliona eura, koliko se vjerovatno zadužio kod jedne crnogorske banke. Za drugi kredit pod hipoteku je stavio i diskoteku Maximus, koju je takođe kupio pozajmljujući novac od banke.

Peković je u istom intervjuu rekao da je vlasnik firme Top Hill i kazao de ja zadovoljan njenim poslovanjem.

Reklama

U Centralnom registru privrednih subjekata firmu Top Hill osnovala je of- šor kompanija Domino investment sa Maršalskih ostrva, a izvršni direktor je Dragan Panić.
Istu funkciju on obavlja i u Pekovićevoj firmi Spencer & Hill koja se nedavno uknjižila kao vlasnik bečićkog hotela Mediteran.

Top Hill u avgustu 2016. postaje vlasnik „Maximusa“, nakon što sudsku bitku gubi Zoja Dudić.

Vrhovni sud prethodno je odbio njen zahtjev – da se poništi presuda Osnovnog i Višeg suda, kojima je odlučeno da poslovni prostori ostaju u vlasništvu Hipo Alpe Adria lizinga.

Diskoteka Maksimus, kao dio imperije nekada najbogatijeg Kotoranina Dragana Dudića Frica, prešla je u vlasništvo Hypo Alpe Adria lizinga, nakon što nije otplaćivan kredit od pet miliona eura za koji je založen taj popularni noćni klub.

Višegodišnji sudski spor, tokom kojeg je Zoja Dudić pokušala da dokaže da nije znala za poslovne odluke svoga supruga, iako se radi o zajedničkoj imovini, ipak, je završen u korist banke.

Samo mjesec od pravosnažnosti presude, diskoteka prelazi u ruke budvanskog Top Hilla, koji se u Upravi za nekretnine knjiži na 1.689 kvadrata poslovnog prostora u kompleksu kotorske Citadele.

Reklama

Riječ je o prizemlju od 440 kvadrata i tri suterenska prostora od 596, 315 i 338 kvadrata, koji su prethodnih godina bili uknjiženi na Hypo Alpe Adria lizing iz Podgorice.

Budvanska firma kupila je diskoteku za 2.300.000 eura, koliko je uzet kredit kod jedne banke.

Banka je na tu sumu upisala hipoteku i zabranu otuđenja i opterećenja, a predstavnici Top Hilla se obavezali da će kredit vratiti do 1. septembra 2020.

Kompanija Top Hill je juna 2012. godine, na javnoj licitaciji, zakupila na 30 godina zemlju Opštine Budva na brdu Toplišu, na kojoj se nalazi istoimena diskoteka.

Predstavnici opštinske vlasti tada su govorili da je to jedan od odličnih poslova, jer se kompanija obavezala da će tokom trodecenijskog zakupa – do 2042. godine, u opštinsku kasu uplatiti gotovo devet miliona eura, odnosno 300.000 eura godišnje.

Za zakup 3.900 kvadrata opštinske zemlje na Toplišu, firma mjesečno – od 15. juna do 15. septembra, plaća 69.817 eura, a za ostali period godine mjesečna zakupnina je 13.963,42 eura.

Reklama

 

Izvor: Vijesti.me

Nastavite čitati

PRIVREDA

Zaduženost Republike Srpske gotovo dvostruko veća od FBiH

Objavljeno

 

Od

Prvo zaduženje u ovoj godini Vlada Republike Srpske planira već ove sedmice. Zakazana je aukcija šestomjesečnih trezorskih zapisa na Banjalučkoj berzi, putem koje se RS planira zadužiti 10 miliona KM.

Podsjetimo da je Narodna skupština RS krajem prošle godine usvojila odluke o dugoročnom i kratkoročnom zaduženju RS za 2024. godinu kojima je predviđeno da se taj entitet može zadužiti iznosom do 1,2 milijarde KM.

Najavljeno je da će 87. aukcija trezorskih zapisa RS biti održana 25. januara na Banjalučkoj berzi. Planirani iznos emisije je 10 miliona KM sa rokom dospijeća šest mjeseci. Biće to prvo ovogodišnje zaduženje RS.

Maksimalan iznos kratkoročnog duga prema odluci koja je usvojena krajem godine ne može biti veće od 337 miliona KM u ovoj godini, a dugoročno maksimalno 951 milion KM.

Sredstva pribavljena dugoročnim zaduživanjem biće upotrijebljena u skladu sa Zakonom o zaduživanju, dugu i garancijama RS za finansiranje kapitalnih investicija, refinansiranje ukupnog duga ili dijela duga RS, plaćanje uslovnih obaveza po osnovu garancija RS te za finansiranje budžetskog deficita u slučajevima kada Ministarstvo finansija procijeni da će planirani rashodi biti veći od iznosa planiranih prihoda, naveli su iz Vlade.

Ukupan javni dug RS je oko 6,2 milijarde KM što je oko 40 posto BDP-a i vlast ovog entiteta tvrdi da RS nema problema sa otplatom te da je zaduženost na istorijskom minimumu. Opozicija je stava da se i u ovoj godini nastavlja politika neosmišljenog zaduživanja kojima se krpe rupe u budžetu.

Reklama

Neosmiljeno zaduživanje kao što je neosmiljeno bez osnovnih ekonomskih parametara, recimo, podići minimalnu platu u RS. To je vjestačka priča koja služi za jednokratnu upotrebu i zadovoljenje političkih mjera koje služe samo za izbornu priču – smatra Milan Miličević, predsjednik SDS-a.

To zaista zvuči mnogo, ovako kada razmišljate, ali to je opet u okvirima onih normalnih zaduženja BDP-a i dugoročno – kaže Anja Ljubojević, potpredsjednica NSRS.

Zbog priča o sankcijama, podsjeća nas sagovornik, nije isključeno da se Vlada kada je riječ o zaduženju na međunarodnom tržištu okrene dalekoistočnim zemljama.

Zaduženje koje mora da obavi RS nije ozbiljan iznos ni za jednu berzu, tako da je samo pitanje koliko je politička situacija stabilna u smislu investitora koji bi pozajmili taj novac za obveznice, mada je kamata koja je određena vrlo atraktivna i vjerujem da će biti lako naći investitore – ističe ekonomski analitičar Zoran Pavlović.

Ukupan javni dug FBiH je oko 6,4 milijarde KM i veći je za oko 200 miliona KM u odnosu na RS. No, gledano u odnosu na BDP zaduženost RS je gotovo dvostruko veća u odnosu na drugi entitet.

BHRT

Reklama
Nastavite čitati

PRIVREDA

Odobrena akvizicija: Britanci vlasnici Mtel-ove firme „Sky Towers Infrastucture“

Objavljeno

 

Od

Konkurencijsko vijeće Bosne i Hercegovine dopustilo je koncentraciju na tržištu iznajmljivanja telekomunikacijskih tornjeva, odnosno, tržištu pružanja prostora na tornjevima za instalaciju infrastrukture elektronskih komunikacijskih mreža na području Bosne i Hercegovine.

Drugim riječima, Vijeće je odobrilo prodaju Mtelove firme Sky Towers Infrastucture međunarodnom gigantu Actis EU Menagement S à.r.l. Luksemburg, izvještava BiznisInfo.ba.

Kako smo ranije pisali, kompanija Actis, vodeći globalni investitor u održivu infrastrukturu sa sjedištem u Londonu, preuzima veliku mrežu telekomunikacionih stubova u Bosni i Hercegovini koja je pripadala firmi Mtel, odnosno Telekomu Srbija.

Odlukom Konkurencijskog vijeća otklonjena je prepreka za ovu veliku akviziciju.

Kako smo ranije pisali, Telekom Srbija Grupa osnovala je Sky Towers Infrastructure u Srbiji, Crnoj Gori i BiH na koje je prenijela vlasništvo nad antenskim stubovima, kao i nad poslovima njihove izgradnje i održavanja. Sky Towers Infrastructure tako je postao vlasnik antenskih stubova i ostale pasivne telekomunikacione infrastrukture.

Prošlog mjeseca smo objavili da Telekom Srbija sprema prodaju ove infrastrukture, i to ukupno 1.827 ovih stubova, od kojih se 995 nalazi u Srbiji, 725 u Bosni i Hercegovini i 107 u u Crnoj Gori.

Reklama

Telekom Srbije posljednjih godina se agresivno širio u cijelom regionu, uključujući BiH, ali je ujedno drastično uvećao dugove. Iz kompanije su kasnije rekli da se prodaju stubovi, ali ne i oprema za telekomunikacije povezana sa njima, kao što su bazne stanice.

Telekom će i dalje ostati korisnik tih stubova u svojstvu zakupca, a njihovom prodajom će prikupiti značajna sredstva.

BiznisInfo.ba

Nastavite čitati

PRIVREDA

Nakon 44 godine gasi se proizvodnja u Prevent FAD-u

Objavljeno

 

Od

Prevent grupacija odlučila je da ugasi proizvodnju u kompaniji Prevent FAD Jelah i otpusti radnike.

Kako je kazao predsjednik sindikata Prevent FAD-a Enes Roša, firma gasi proizvodnju nakon 44 godine rada, a 59 radnika ostaće bez posla.

Otkaze je već dobilo 35 radnika, a preostala 24 su iz zaštićenih kategorija kojima uprava takođe namjerava dati otkaz.

Prema navodima Roše, iz kompanije su kao razlog za gašenje naveli da proizvodni program nije profitabilan, mada je kompanija ostvarila prošle godine dobit od 2,6 mil KM. Navodno, kompanija planira mašine iz Jelaha izmjestiti u Željezaru Ilijaš.

Povodom odluke o gašenju proizvodnje i otkazima, radnici su protestvovali pred Upravom Preventa u Sarajevu tražeći da im minimalne zakonske otpremnine koje je ponudila Uprava budu uvećane.

Iz Prevent grupacije nisu se oglašavali ovim povodom.

Reklama

Prevent FAD bio je poznat kao proizvođač kočionih diskova koje je izvozio na tržište EU za direktnu ugradnju u vozila VW grupacije.

Prevent je nedavno zatvorio fabriku u Bužimu u kojoj je bez posla ostalo 70 radnika.

eKapija

Nastavite čitati

U trendu